چرا غم از دل بیرون نمی‌رود؟ برای رها شدن از غم چه باید کرد؟جملات غم انگیز, غم تنهایی, غم دل

غمگین بودن

 

بسياري از ما غمگین هستیم و براي این غم هزاران علت داریم که دست کم از نظر خودمان علل قانع کننده ای هستند. ولی مسئله این است که آیا زندگی همین است؟ آیا ما آمده ایم که غمگین باشیم؟ آیا راهی براي آزادی از غم وجود ندارد؟

 آیا زندگی با ما سر ناسازگاری دارد؟ آیا این تقدیر و سرنوشت قطعی ما است و ما محکوم به آن هستیم؟ آیا زندگی یعنی غم و درد و رنج؟ نکته این است که فرض را بر آن می گیریم که تمام علل ما درستاست، اکنون چه کار کنیم؟ یکی از رازهای خوشحالی انسان های شاد توانایی بالای آن ها در مدیریت زندگی و حالشان است.

 

فرض را بر آن می گیریم که تمام دلایلی که براي غمگین بودن داریم درست است و اصلاً قضاوتی هم بر بد بودن، غلط بودن، دروغ بودن، باید و نباید بر آن ها نداریم، حقیقت این است که وضعیت ما چنين اسفناک و غمگین کننده است که ما را دچار رنج و غم و اندوه نموده است . در این مرحله سؤال بوجود مي‌ايد که« همه دلیل ها درست. تمامی مواردی که می گوییم وجود دارند، ولی اکنون چه کاری باید انجام دهیم تا از این وضعیت بیرون بیاییم؟»

 

بسياري از مردم جواب این سؤال را نمی دانند. هنگامی که به آن ها می گوییم که« تمام حرف های شما درست است، درک تان می کنیم، متأسفانه این حقیقت وجود دارد و خيلي غمگین کننده است، ولی اکنون فکر می کنید که چه طور میتوانید از این وضعیت بیرون بیایید؟»، آن ها اصلاً پاسخی به ذهنشان نمی رسد. 

 

درست در لحظه ای که در بین مهمان ها قهقهه می زنیم، زمانیکه براي ادامه تحصیل از مرزي می گذریم و زمانیکه براي آغاز فصل جدیدی از زندگی به خوشبختی« آری» می گوییم، ناراحتی آماده بیرون رفتن و چشم هایمان آماده ، تر شدن است.

 

جملات غم انگیز, غم تنهایی, غم دل

رها شدن از غم

 

به چه دلیل به آرامش نمی رسیم؟

پژوهشگران ميگويند ، شما تنها کسی نیستید که در اوج خوشبختی هم میتوانید لحظه های تلخ روزهای قبل را مرور کنید و ثانیه ثانیه شان را همانطور که رخ داده بودند به یاد بیاورید. از نظر آنها ، ناراحتی، ماندگارترین حس در انسان است و طبيعي است که شما هم آن را بیش تر از هر حس دیگری لمس کنید. احساسات ۱۹گانه غم و اندوه، خوشحالی، تنفر، تهیدستی، بخل، ارامش، شوق، ستایش، استراحت و آسودگی، گناه، استرس، تکبر، گیج شدن، بداخلاقی، تحریک، دلسوزی، تحقیر، ترس و شرم و انزجار در زندگی شما عمر مشخصی دارند. از نظر پژوهشگران، تمامی این احساسات گذرا هستند و زمان محدودی در حافظه شما به یاد ماندنی و روشن باقی میمانند.

 

ولی در بین آنها ، غم عمر نسبتا طولانی تری دارد و هنگامی که بدون هیچ وقفه ای با غم های جدید تجدید ميشود ، طول عمرش هم چند برابر ميشود . به عنوان مثال در حالی که خوش‌حالی شما تنها ۳۶ساعت، یعنی سه روز ماندگاری دارد، غم هاتان تا ۱۲۰ساعت زنده میمانند و در هر لحظه میتوانند به حافظه شما سرک بکشند.

  

در این مقاله می خواهیم به دو جواب اصلی در پاسخ این سؤال اشاره کنیم و امیدواریم که درصورتی که غمگین هستید آن ها را بکار ببندید و به اشخاص غمگین اطراف خود هم بگویید که این موردها را بکار ببندند تا همه از غم رها شوید.

 

1. رفتار ها و عادت های خود را تغيير دهید

بسياري از اشخاص می خواهند از راه دائمی و از راحت ترین راه، بهترین ها را حاصل کنند. آن ها می خواهند بدون این که مسیر دائمی خود را تغيير دهند به مقصدی متفاوت برسند. بهتر است به قول معروف، آب پاکی را روی دستتان بریزیم و بگوییم که« هیچگاه توقع نداشته باشید که با تکرار مسیرها، روشها و عادت های قدیمی به مقاصدی متفاوت برسید» یا« هیچگاه  توقع نداشته باشید که بذر گلابی بکارید ولی سیب درو کنید.» شما هر کاری انجام دهید، نتيجه همان کار را می گیرید.

 

درصورتی که عادت به غصه خوردن دارید، پس مدام غصه می خورید. درصورتی که رفتار های ناراحت کننده دارید، پس مدام غمگین خواهید بود. چنانچه کارهایی انجام می دهید که ناراحت تان ميکند ، پس مدام ناراحت خواهید شد. بدین ترتیب، قسمتی از زندگی و حال شما محصول رفتاری است که انجام می دهید و محصول عادتی است که پیدا نموده اید . خبر خوش این است که میتوانید عادت های خوب را جایگزین عادت های بد کنید. سپس شاهد تغيير حال خود خواهید بود. لیستی از تمام رفتارها و عادت های ناراحت کننده خود تهیه کنید. آن گاه به این فکر کنید که چه رفتارها و چه عاداتی را میتوانید جایگزین آن ها کنید که شادمان تان کند. در پایان، از همان لحظه آغاز کنید و رفتارها و عادت های تازه را تمرین کنید تا جایگزین عادت های قدیمی شما شوند.

 

جملات غم انگیز, غم تنهایی, غم دل

اشخاص غمگین

 

2. فکر و عقیده خود را تغيير دهید

اکثر ما مدام فکر میکنیم که کسی ديگر از بیرون باید بیاید و عقیده ما را تغيير دهد، ولی ما به شما می گوییم که خودتان میتوانید براي خود عقیده های تازه خلق کنید و آن ها را براي زندگیتان انتخاب کنید. درصورتی که عقیده شما این است که مدام باید غمگین باشید، مدام چیزی براي غمگین شدن وجود دارد ، مدام سایرین شما را ناراحت ميکنند ، هیچوقت  نمی توانید شاد زندگی کنید، نمی توانید از پس مسایل برآیید، راه گریزی نیست و... بدین ترتیب، شما همانی را دریافت می کنید که باور دارید.

 

حقیقت این است که چالش ها و مسایل همیشه هستند و هیچوقت از بین نمی روند. بدین ترتیب، عقیده اشتباهی است که فکر کنیم می توانیم چالش ها و مسایل زندگی را از بین ببریم. این چالش ها اصلاً از بین نمی روند و مدام به شکلی خود را در زندگی ما نشان می‌دهند . این قانون زندگی است. بدین ترتیب، فکر از بین بردن چالش ها را از ذهن خود بیرون کنید و به آن بیندیشید که چه طور میتوانید با وجود همین چالش ها راحت تر زندگی کنید.

 

۱- باورهای غمگین کننده خود را شناسایی کنید.

۲- از تعصب نسبت به آن ها و چسبیدن به آن ها دست بردارید.

۳- به این فکر کنید که چه باورهای بهتری میتوانند جایگزین این باورها شوند.

۴- باورهای تازه را هر روز براي خود تکرار کنید و به مدت پانزده دقیقه در روز، با تمرکز، در مورد آن باورها تفکر کنید. 

۵- این عمل را تا ۶۰ روز تکرار کنید تا بر ناخودآگاه شما قرار بگیرد. کم کم نتیجه باورهای تازه را خواهید دید.

 

شما تا رفتار و باورتان را تغيير ندهید، حالتان هم تغيير نخواهد کرد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------