احادیث درباره آتش جهنماحادیث درباره آتش جهنم, حدیث هایی درباره آتش جهنم, احادیثی از ائمه درباره ی آتش جهنم

احادیث درباره آتش جهنم

 

حدیث درباره آتش جهنم

در جهنم آتش هست اما آتش ها و مارها و سایر توصیفاتی که برای جهنم و یا نعمت های بهشتی نقل می شود نه از نوع دنیوی هستند و نه فقط برای تقریب به ذهن می باشند. در قرآن درباره ی آتش جهنم آیات بسیاری آورده شده است. به همچنین احادیث بسیاری در مورد آتش جهنم وجود دارد. در این صفحه شما را با احادیث درباره آتش جهنم آشنا می کنیم. 

آیا آتش جهنم مانند آتش این دنیا است؟

امام صادق(ع) در این باره فرموده است: روزى پیامبر اسلام (ص) نشسته بودند، ناگاه جبریل در حالى که رنگ پریده، اندوهگین و افسرده بود آمد. پیامبر(ص) فرمودند: چرا تو را چنین اندوهگین و افسرده می بینم؟ گفت: اى محمد! چرا چنین نباشم که امروز کوره هاى جهنم افروخته شد؟ رسول خدا (ص) پرسیدند: کوره هاى دوزخ چیست؟ گفت: خداوند متعال فرمانى صادر فرمود که هزار سال دوزخ را برافروختند تا سرخ شد، و سپس فرمان داد هزار سال دیگر هم برافروختند تا از سرخى به سپیدى گرایید.

 

باز فرمان داد هزار سال دیگر برافروختند، آن چنان که سیاهى وحشت زا گردید و اگر یک حلقه از زنجیرى که درازى آن هفتاد ذرع است، بر دنیا نهاده شود، از گرماى آن همه جهان ذوب خواهد شد، و اگر قطره اى از گنداب هاى دوزخ بر آب هاى زمین فرو افتد، همه اهل دنیا از بوى گندش نابود خواهند شد. 

 

امام صادق (ع) می فرماید، پیامبر(ص) و جبریل (ع) گریستند. خداوند فرشته اى پیش آن دو فرستاد و فرمود: خدایتان بر شما سلام مى رساند و مى فرماید شما را از اینکه گناهى انجام دهید که در دوزخ عذابتان کنم، در پرده عصمت و امان قرار دادم.

 

آنچه از این روایت و روایات مشابه استفاده می شود، این است که عذاب های جهنم با عذاب های این دنیا قابل مقایسه نیست، چنان که نعمت های بهشتی نیز با نعمت های این جهان قابل مقایسه نیست.

 

سخن ائمه درباه آتش جهنم, حدیث درمورد آتش جهنم, حدیث و سخن ائمه درباره آتش جهنم

درباره ی آتش جهنم از نظر ائمه

 

پيامبر اکرم (ص) فرمودند :

لَو أنَّ شَررَةً من شرَرِ جَهنّمَ بالمَشْرِقِ ، لَوجدَ حَرَّها مَن بالمَغْرِبِ .

اگر يك جرقّه از جرقّه هاى دوزخ در شرق عالم بيفتد كسانى كه در غرب عالم به سر مى برند گرماى آن را مى يابند.

 

رسول خدا صلى الله عليه و آله :

أدْنى أهلِ النّارِ عذابا يَنْتَعِلُ بنَعْلَينِ مِن نارٍ ، يَغْلي دِماغُهُ مِن حَرارَةِ نَعْلَيهِ .

كم عذاب ترين اهل دوزخ ، دو كفش از آتش به پا دارد كه از حرارت آنها مغزش به جوش مى آيد.

 

حضرت محمد (ص) فرمودند :

لَوِ إجتَمَعَ الناسُ عَلی حُبِّ عَلِیّ بنِ ابی‌طالبٍ لَما خَلَقَ اللهُ النارَ!

اگر تمام مردم در دوستی و محبت علی بن ابیطالب علیه السلام یکدل بودند و وحدت کلمه داشتند، خداوند آتش جهنم را هرگز نمی آفرید!

 

حدیث هایی درباره آتش جهنم, احادیثی از ائمه درباره ی آتش جهنم, حدیث هایی از ائمه درباره آتش جهنم

انواع حدیث درباره آتش جهنم

 

امیرالمومنین على عليه السلام می فرمایند :

احذَروا نارا قَعْرُها بَعيدٌ، و حَرُّها شَديدٌ، و عَذابُها جَديدٌ، دارٌ لَيس فيها رَحمَةٌ، و لا تُسمَعُ فيها دَعْوةٌ، و لا تُفَرَّجُ فيها كُرْبةٌ.

بترسيد از آتشى كه ژرفايش بسيار است و گرمايش شديد و عذابش نو به نو. سرايى است كه در آن رحمتى نباشد و دعا و خواهشى در آن شنوده نشود و اندوهى در آن زدوده نگردد.

 

امام على عليه السلام :

نارٌ شديدٌ كَلَبُها، عالٍ لَجَبُها، ساطِعٌ لَهَبُها ، مُتأجِّجٌ سَعيرُها، مُتَغيّظٌ زَفيرُها، بَعيدٌ خُمودُها، ذاكٍ وَقودُها، مُتَخوَّفٌ وَعيدُها.

آتشى است سخت گزنده، امواجش خروشان و بلند، زبانه اش شعله ور، خروشش خشم آلود، فسرده شدنش دور و دير، آتش گيره اش فروزان و تهديدش هراس انگيز.

 

امام جعفر صادق (ع) در مورد آتش جهنم فرمودند :

آتش دنیا یک بخش از ۷۰ بخش آتش جهنم است، آتش جهنم ۷۰ بار با آب خاموش شده سپس شعله ور گردیده تا به آتش دنیا تبدیل گشته است و اگر چنین نبود هیچ انسانی طاقت تحمل آتش را نداشت! جهنم (Gehenna) نام دره ای است در نزدیکی اورشلیم (بیت المقدس) که در جنوب کوه صهیون واقع است.

 

امام صادق علیه السلام :

ما مِنْ قَدَمٍ سَعَتْ‏ اِلَی الْجُمُعَةِ اِلاّ حَرَّمَ اللّهُ جَسَدَها عَلَی النّارِ

هیچ قدمی نیست که در راه نماز جمعه برداشته شود مگر آنکه خدا بدن آن را بر آتش حرام می‏ سازد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------