زندگینامه ی ابراهیم پسر رسول خداابراهیم پسر رسول خدا, زندگینامه ی ابراهیم پسر رسول خدا, زندگینامه ابراهیم پسر رسول خدا

زندگی نامه ی ابراهیم پسر رسول خدا

 

آشنایی با زندگینامه ی ابراهیم پسر پیامبر اسلام (ص):

ابراهیم بن محمد، فرزند حضرت محمد (ص) و ماریه قبطیه است. وی قبل از دو سالگی فوت کرد و در قبرستان بقیع دفن شد. در روز وفات ابراهیم خسوف (خورشید گرفتگی) اتفاق افتاد و مردم فکر می کردند، به دلیل مرگ پسر ابراهیم است.

چکیده ای از بیوگرافی ابراهیم پسر حضرت محمد (ص):

نام : ابراهیم بن محمد بن عبدالله

قبیله : قریش

والدین : حضرت محمد (ص)، ماریه قبطیه

تولد : ذی الحجه سال 8 قمری / مارس - آوریل سال 630 میلادی

محل تولد : مدینه

محل اقامت : مدینه

وفات : ربیع الاول سال 10 قمری / ژوئن- ژوئیه سال 631 میلادی

محل دفن : قبرستان بقیع

 

زندگینامه ی ابراهیم پسر رسول خدا:

ابراهیم (عربی: ابراهیم ؛ متولد سال 8 قمری / 630 میلادی - متوفی سال 10 قمری / 631 میلادی)، فرزند پیامبر (ص) و ماریه قبطیه که قبل از دو سالگی از دنیا رفت و در روز وفاتش خورشید گرفتگی رخ داد. محل. پیامبر(ص) برای اینکه مردم مرگ او را به خسوف ربط ندهند، می فرماید: «خورشید و ماه گرفتگی برای مرگ کسی اتفاق نمی افتد». ابراهیم را در قبرستان بقیع در کنار قبر عثمان بن بن مظعون به خاک سپردند.

 

نسب و تولد ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب:

ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب فرزند پیامبر (ص) بود. مادرش ماریه قبطیه از دختران ملوک مصر بود که مقوقی، حاکم مصر و اسکندریه او را به پیامبر اکرم (ص) هدیه کرد.

 

ابراهیم در ذی الحجه سال 8 هجری قمری، مارس تا آوریل سال 630 میلادی به دنیا آمد. پیامبر (ص) به اصحاب خود فرمود : پسرم به دنیا آمد و نام او را به نام پدرم ابراهیم (ع) می گذارم.

 

پیامبر (ص) عقیقه (قربانی مخصوص) برای او کرد و موهایش را تراشید و به وزن موهایش به فقرا نقره داد.

 

پس از تولد ابراهیم، ​​جبرئیل فرشته نازل شد و با لقب «ابابراهیم» [پدر ابراهیم] بر پیامبر (ص) درود فرستاد. می گویند پس از تولد ابراهیم، ​​پیامبر (ص) خوشحال شد و نوزاد را به عایشه نشان داد و به او گفت: ببین بچه چقدر شبیه من است!

 

 

بیوگرافی ابراهیم پسر رسول خدا, درباره ی ابراهیم پسر رسول خدا, زندگینامه ابراهیم پسر پیامبر

زندگینامه ابراهیم پسر پیامبر اکرم (ص)

 

ماما و دایه ی ابراهیم پسر پیامبر (ص) :

بر اساس گزارش های تاریخی، ماما یا قابله ی ابراهیم، ​​سلمه، کنیز پیامبر (ص) بوده است. پس از تولد ابراهیم، ​​سلمه به شوهرش ابو رافع خبر داد و او نزد پیامبر(ص) رفت و خبر تولد نوزاد را به پیامبر(ص) داد. پیامبر (ص) خوشحال شد و غلامى به او هدیه داد.

 

پس از تولد ابراهیم، ​​زنان انصار برای شیر دادن او با یکدیگر رقابت می کردند. پیامبر اکرم (ص) فرزندش را به ام بردة دختر منذر بن زید سپرد.

 

مرگ ابراهیم پسر حضرت محمد (ص) :

بر اساس گزارشی، ابراهیم در دهم یا آخر ربیع الاول سال 10 هجری قمری/ ژوئن سال 631 میلادی در شانزده ماهگی یا به نقل دیگر در هجده ماهگی از دنیا رفت. و به گفته ابن شهرآشوب در سن یک سال و ده ماه و هشت روز و در قبرستان بقیع در کنار قبر عثمان بن مظعون (متوفی 2 /623-4) به خاک سپرده شد.پیامبر (ص) سنگی بر قبر او گذاشت و آب بر قبرش ریخت.

 

آشنایی با زندگی ابراهیم پسر پیامبر, آشنایی با زندگی ابراهیم پسر حضرت محمد, زندگینامه ابراهیم بن محمد پسر حضرت محمد

قبر ابراهیم بن محمد در قبرستان بقیع مدینه

 

گزارش ابن شهرآشوب

ابن شهرآشوب در کتاب المناقب خود از ابن عباس نقل کرده است که روزی پیامبر اکرم (ص) فرزندش ابراهیم و نوه اش حسین (ع) را بر دامن خود نهاد. سپس جبرئیل نازل شد و گفت: خداوند بر تو سلام می فرستد و می گوید من هر دو را نگه نمی دارم، یکی را فدای دیگری کنید. پس پیامبر(ص) حسین (ع) را برگزید و فرمود، ناراحتی خودم (برای درگذشت ابراهیم) را بر ناراحتی دخترم فاطمه و پسر عمویم علی (ع) ( برای درگذشت حسین) ترجیح دادم. و پس از سه روز ابراهیم از دنیا رفت.

 

اندوه پیامبر (ص) از فوت پسرش ابراهیم :

پیامبر اکرم (ص) پس از رحلت ابراهیم بسیار اندوهگین شد و گریه کرد و به انتقاد برخی پاسخ داد و فرمودند :

 

" من هم یک انسان هستم. چشم ها گریه می کند و دل غمگین می شود، اما من چیزی نمی گویم که خشم خدا را برانگیزد. ای ابراهیم! به خدا قسم که ما برای شما ناراحتیم. " 

 

همچنین نقل شده است که پیامبر (ص) رو به کوهی ایستاد و فرمود:

 

" ای کوه! اگر آنچه بر من آمده، برای تو بیفتد، تو را درهم می شکند، ولی ما چنانکه خدا دستور داده می گوییم: ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می گردیم. و ستایش مخصوص خداوندی است که پروردگار جهانیان است. "

 

خورشید گرفتگی هنگام وفات ابراهیم پسر رسول خدا :

وقتی ابراهیم از دنیا رفت، خورشید گرفتگی رخ داد و مردم گفتند که کسوف به خاطر مرگ ابراهیم (پسر پیامبر (ص)) است. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم چون این را شنید بیرون آمد و پس از حمد و ثنای خداوند فرمودند: «خورشید و ماه دو نشانه از نشانه های خداوند هستند. آنها به دلیل مرگ یا زندگی کسی، گرفتگی نمی کنند. پس چون آنها را دیدی، خدا را بخوان و دعا کن.»

 

گردآوری : بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023