زندگینامه حضرت اسحاق (ع)



حضرت اسحاق,زندگینامه حضرت اسحاق,بیوگرافی حضرت اسحاق

حضرت اسحاق (ع)

 

حضرت اسحاق (ع) فرزند دوم حضرت ابراهیم( ع) و همسرش ساره است که بعد از سالها چشم انتظاری و در سالمندی این دو بزرگوار دیده به جهان گشود.

زندگینامه حضرت اسحاق (ع):
اسحاق از پیامبران الهي و فرزند ابراهیم( ع) و ساره است که در فلسطین به دنیا آمد و در همان جا زندگی کرد. اسحاق از پیامبران الهي و برادر اسماعیل بود. وی جد بنی اسرائیل بود و پیامبرانی من جمله یعقوب، داوود، سلیمان، یوسف و موسی از نسل وی بودند. در قرآن کریم، به اسحاق و پیامبری اش اشاره شده است.

اسحاق در ۱۰۰ سالگی پدر و ۹۰ سالگی مادرش ساره به دنیا آمد و بشارت دادن خداوند در مورد تولد وی، در قرآن یادآوری شده است.

ازدواج حضرت اسحاق (ع):
به روایت عهد عتیق اسحاق در ۳۷ سالگی مادر خود را از دست داد و در ۴۰ سالگی ازدواج کرد.


حضرت اسحاق به سفارش پدر و مساعدت خادم وی، همسرش را از بومیان سرزمین ناحور در ارام نهرین از قبیله ای که ابراهیم( ع) بدان وابستگی داشت، برگزید. بر پایه اشارات سفر پیدایش، زوجه وی رِفقه، دختر بتوئیل، پسرِ برادر ابراهیم( ع)، بوده است.

نتیجه این پیوند بعد از ۲۰ سال دو پسر تؤم بود که از زمانی که در بطن مادر خود پرورش می یافتند، منازع یکدیگر بوده اند. فرزند اول را عیسو و دیگری را که به دنبال وی به جهان آمده بود، یعقوب نام نهادند.

با گذشت زمان عیسو صیادی حاذق شد و محبوب اسحاق شد و یعقوب که مورد علاقه رفقه بود، به« چادرنشینی»( شبانی) روی آورد. به روایت تورات، زمانی اسحاق ناچار شد که به دلیل پیدایش خشکسالی راهی ِ سرزمین جرار گردد.

وی در بدو ورود خود به جرار، از بیم آنکه مردم آن سرزمین به خاطر تصاحب زوجه اش رفقه، وی را به قتل رسانند، مجبور شد وی را خواهر خود بخواند، شایان ذکر است که این روایت به نوعی ديگر در مورد ابراهیم( ع) در جرار هم آمده است.

اسحاق در جرار به کشاورزی پرداخت و در این کار پیشرفت کرد و دارایی فراوانی بدست‌آورد. وی گاه رشک همسایگان را برمی انگیخت و ناچار بود براي پرهیز از اصابت، در وادی های اطراف روزگار بگذراند از جمله در بئر شبع چاه آبی حفاری کرد و مذبحی هم براي پرستش، برپا نمود.

 

حضرت اسحاق,زندگینامه حضرت اسحاق,بیوگرافی حضرت اسحاق

زندگینامه حضرت اسحاق (ع)

 
دین و آئین حضرت اسحاق (ع):
دین و شریعت اسحاق نبی همان دین حضرت ابراهیم یعنی اسلام ذکر شده که قرآن می فرماید:« وَ وَصَّی بِهَا إِبْرَاهِیمُ بَنِیهِ وَ یعْقُوبُ یابَنِی إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَی لَکمُ الدِّینَ فَلَاتَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ« و ابراهیم و یعقوب( در آخرین لحظات عمر،) فرزندان خود را به این آئین، وصیت کردند؛( و هر کدام به فرزندان خود گفتند:) فرزندان من! خداوند این آئین پاک را براي شما ممتاز است؛ و شما، جز به آئین اسلام(= تسلیم در برابر فرمان خد) از دنیا نروید!» مراد از" بَنِیهِ" چهار نفر هستند که عبارتند از:اسماعیل، اسحاق، مدین و مداین. و منظور از" وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ" همان خلوص در توحید، پرستش و تواضع قلب و جوارح براي خداوند است.

آنقدر که هنگامی که حضرت یعقوب( ع) در آخرین لحظات عمر شریفش از فرزندان خود پرسید:« بعد از من، چه چیز را می پرستید؟ گفتند:خدای تو و خدای پدرانت، ابراهیم و اسماعیل و اسحاق، خداوند یکتا را، و ما در برابر وی تسلیم هستیم.»

پس دین اسحاق همان دین پدرش ابراهیم بود که به دین حنیف تعبیر شده است. مذهبی که مبنای آن بر توحید بنا شده و به هرگونه شرک و پرستش غیر خدا دست رد ميزند و براي بشریت ضروری و نعمت بزرگ الهي لحاظ ميشود.

پیامبری اسحاق:
اسحاق بعد از وفات برادرش اسماعیل، در نبوت جانشین وی شد و بعد از وی تمامی پیامبران از نسل اسحاق بودند؛ به غیر حضرت محمد که از نسل اسماعیل بوده است.

در قرآن، ۸ آیه مستقیم یا غیرمستقیم اشاره به نبوت اسحاق دارد؛ من جمله در مورد نبوت اسحاق، نزول کتاب آسمانی بر فرزندان وی، اعطای شریعت به اسحاق، نزول وحی بر وی، امر به اطاعت از وی، و اشاره به امامت اسحاق. در این آیات دین و شریعت اسحاق همان دین پدرش ابراهیم یعنی دین حنیف بوده که مبنای آن بر توحید بنا شده است.

در قرآن هفده بار سخن از اسحاق ـ (ع) ـ به میان آمده، و وی را بعنوان عبد صالح خدا، پیغمبر برتر، دارای روش ارجمند یاد شده است، برنامه وی همان برنامه پدرش ابراهیم ـ (ع) ـ بود، حضرت یوسف ـ (ع) ـ در زندان، برنامه خود را طبق اطاعت از آئین پدرانش دانسته و می‎گوید:« و اتبعت مله آبائی إبراهیم و إسحاق و یعقوب؛ من از آئین پدرانم ابراهیم و اسحاق و یعقوب اطاعت کردم»( یوسف، ۳۸).

درگذشت حضرت اسحاق (ع):
اسحاق به سن صد و شصت سالگى فوت نمود و در جوار پدرش دفن شد. بهرحال بیش تر مورخان عمر اسحاق را ۱۸۰ سال نوشته اند، ولى ابن اثیر عمر ایشان را ۱۶۰ سال یادآوری نموده است. آرامگاه مطهرش در شهر قدس خلیل در نزديک آرامگاه مقدس پدرش حضرت ابراهیم ـ (ع) ـ قرار گرفته است.

 


گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------