نمونه هایی از بهترین ذکر برای امواتبهترین ذکر برای اموات, انواع بهترین ذکر برای اموات, آشنایی با بهترین ذکر برای اموات

بهترین ذکر برای اموات

 

بهترین ذکرها برای اموات چیست؟

دعاها، سوره ها و ذکرهای بسیاری برای اموات وجود دارد، ما در این مقاله چند نمونه از بهترین ذکر برای اموات را آورده ایم. 

بهترین ذکر برای اموات، سبب آمرزش گناهان آنها (مردگان) و حتی موجب گشایش در زندگی زنده ها می شود. در روایات و سخنان ائمه اطهار علیه ‌السلام برای خواندن برخی از دعاها و اذکار فضیلت های زیادی ذکر شده است. اگر می خواهید با خواندن بهترین دعاها و اذکار و هدیه کردن ثواب آن به روح مردگان خود باعث خوشحالی آنها شوید؛ در ادامه مطلب در مورد بهترین ذکر برای اموات و تاثیر آن در احوال درگذشتگان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

نمونه هایی از بهترین ذکر برای اموات :

- قرائت قرآن و سوره فاتحه از راه دور برای مردگان همراه با فواید زیادی است. با این حال رفتن به قبور مرده ها و خواندن سوره فاتحه و آیات قرآن بیشتر باعث شادی و آرامش آنها می شود.

 

- آیت الکرسی جزء آیه های مشهور قرآن است که برای قرائت آن فواید بی شماری ذکر شده است. اگر می خواهید با خواندن بهترین ذکر برای اموات موجب تغییر وضعیت آنها در آخرت شوید، قرائت آیه الکرسی و هدیه آن به اهل قبرستان ثواب زیادی به همراه دارد.  

 

- در روایتی از رسول خدا (ص) می خوانیم: «هرگاه مؤمنی «آیت الکرسی» را بخواند و ثواب آن را هدیه به اهل قبور کند، خداوند ثواب آن را به اموات مؤمنین می دهد. اما برای کسی که «آیت الکرسی» را خوانده است مقام و مرتبه هفتاد پیامبر عطاء می کند، و در مقابل هر حرفی از آیت الکرسی ملکی را می گمارد که تا روز قیامت به نیابت از او خداوند را تسبیح و تقدیس کنند.»

 

- فرستادن صلوات برای اموات

 

انواع بهترین ذکر برای اموات, آشنایی با بهترین ذکر برای اموات, درباره ی بهترین ذکر برای اموات

صلوات یکی از بهترین ذکرها برای اموات

 

- خواندن آیات قرآن مخصوصاً سوره قدر و حمد و توحید و یس و سایر سوره ها برای اموات مفید است. انواع دعا‌ها و استغفار برای آنان ثواب می آورد.

 

- ذکر لااله الا الله.

 

جابر جعفی از امام باقر علیه السلام روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

به مردگان خود کلمه «لا إله إلّا اللّه» را تلقین نمایید؛ زیرا باعث آمرزش گناهان آنان است، عرض کردند: گفتن آن در حال صحت و سلامت چه گونه است؟

سه مرتبه فرمود: بیشتر گناهان را منهدم می کند، برای این که کلمه طیّبه «لا إله إلّا اللّه» در زندگی و مرگ و حشر، مایه انس است.

 

- در کتب ادعیه معتبر دعا‌های بسیاری را می توان یافت که قرائت آن ها هم برای شخصی که می خواند و هم برای اموات پاداش فراوانی دارد. به عنوان مثال حضرت محمد (ص) فرمودند:

 

«مَا مِنْ مُؤْمِنٍ أَوْ مُؤْمِنَةٍ مَضَی مِنْ أَوَّلِ الدَّهْرِ أَوْ هُوَ آتٍ إِلَی یوْمِ الْقِیامَةِ إِلَّا وَ هُمْ شُفَعَاءُ لِمَنْ یقُولُ فِی دُعَائِهِ: «اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ». وَ إِنَّ الْعَبْدَ لَیؤْمَرُ بِهِ إِلَی النَّارِ یوْمَ الْقِیامَةِ فَیسْحَبُ فَیقُولُ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِنَاتُ: یا رَبَّنَا، هَذَا الَّذِی کانَ یدْعُو لَنَا، فَشَفِّعْنَا فِیهِ، فَیشَفِّعُهُمُ اللَّهُ فِیهِ، فَینْجُو.»

 

«هیچ مرد و زن مؤمن از اول روزگار تا روز قیامت نیست جر آنکه شفیع آن کسی است که در میان دعایش چنین بگوید:

 

«اللَّهُمَ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ».

 

گردآوری : بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------