خواص و فضیلت سوره قدرآشنایی با خواص سوره قدر

خواص و فضیلت سوره قدر

 

آشنایی با خواص سوره قدر

در این مقاله از بیتوته، با خواص سوره قدر آشنا می شوید. سوره ی قدر مانند دیگر سوره های قرآن ثواب و فضیلت بسیاری دارد. در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم.

سوره ی قدر نود و هفتمین سوره قرآن کریم است از سوره های مکی است و دارای 4 آیه است.

 

علت نام گذاری سوره قدر :

علت نام گذاری این سوره به نام «قدر» به دلیل اشاره خداوند به نزول قرآن در شب قدر و اهمیت آن شب در نخستین آیات آن است. نام دیگر این سوره را «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ» گفته اند؛ زیرا با این واژه شروع شده است.

 

از باقر (ع) روایت شده است که:

هر که سوره «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ» را با صدای بلند بخواند، مانند کسی باشد که شمشیر از نیام برکشیده و در راه خدا جهاد کند و اگر آهسته بخواند همانند کسی باشد که در راه خدا در خون خود طپیده و کسی که «ده مرتبه» بخواند، هزار گناه از گناهانش را محو می کند.

 

پرسش: خواندن سوره قدر چه ثواب‌هایی دارد و به چه تعداد مرتبه‌ باید خوانده شود؟

پاسخ: تمام کلمات موجود در قرآن کریم، کلام الهی بوده و ارزش و اعتبار مخصوص به خود را دارد. طبیعتاً خواندن قرآن نیز ثواب خاص خود را دارد و انسان، هر سوره و آیه‌ای را که بخواند مأجور می‌باشد.

 

فضیلت قرائت سوره قدر :

با ذکر این مقدمه، به بیان برخی از روایات ناظر به فضیلت خواندن سوره قدر می‌پردازیم:

امام باقر (ع) فرمودند: هرکس سوره‌ «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» را بخواند و آوازش را (هنگام خواندن آن) بلند کند مانند کسی است که شمشیر در راه خدا کشیده، و هرکس آن‌ را آهسته بخواند مانند کسی است که در راه خدا در خون خود بغلطد، و هرکس ده بار آن‌را بخواند به اندازه هزار گناه از گناهانش آمرزیده شود.»

 

از مُفَضّل روایت شده است: کسی که سوره "إِنَّا أَنْزَلْنَاه"‌ را هفت مرتبه نزد قبر مؤمنی بخواند خداوند متعال فرشته‌ای را به آنجا فرستاده تا خدا را در همان مکان عبادت کند و برای خواننده و میت ثواب عبادت آن فرشته منظور می‌شود و وقتی خداوند میّت را از قبر بیرون آورد به واسطه آن فرشته موکّل هول و هراس را از او بر طرف می‌کند تا داخل بهشت نماید.

 

امام صادق (ع) فرمودند: «هرکه سوره قدر را در نماز واجبی از واجباتش قرائت کند، منادی از طرف خدا او را صدا زند که ای بنده خدا گناه گذشته تو بخشیده شد، عمل را از سر بگیر.»

«هرکس لباس نو برای خود ببرد و سی و شش مرتبه سوره‌ قدر بخواند، و به آیه "تنزّل الملائکة" که می‌رسد کمی آب بردارد و اندکی بر آن بپاشد، سپس دو رکعت نماز بگزارد و دعا کند و در دعای خود بگوید: ستایش از آن خداوندی است که به من لباسی عطا فرمود تا مایه آراستگی من در میان مردم باشد، و من عورت خود را با آن بپوشانم، و برای پروردگارم در آن نماز بگزارم، و خدا را ستایش کنم؛ همواره در وسعت و گشایش، زندگی خواهد کرد تا آن لباس کهنه شود.»

 

«هر کس هنگام خوابیدن یازده بار سوره‌ "إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ" را قرائت کند، خداوند یازده فرشته را بر او می‌گمارد تا او را از تمام شیطان‌های رانده شده تا به صبح حفظ کنند».

 

و هر کس سوره قدر را در هنگام خوابیدن 11 بار بخواند خداوند نوری برایش می آفریند که گستردگی آن جهان هستی را در برمی گیرد که در هر درجه آن  هزار فرشته است. و ایشان تا صبح برای قاری این سوره طلب مغفرت می کنند.

 

امام جواد (ع) فرمودند: «کسی که سوره قدر را در هر روز و شب هفتاد و شش بار بخواند؛ خداوند برای او هزار فرشته می‌آفریند که ثواب خواندن این سوره را سی و شش هزار سال بنویسند و خداوند استغفار این ملائکه را مضاعف می‌کند.»

 

خواص و فواید سوره قدر :

قوی شدن قوه بینایی

از امام جعفر صادق (ع) ششمین امام شیعیان روایت شده است که برای قوی شدن قوه بینایی، سوره قدر را ۲۱ بار قرائت نمایید.

 

پاک کردن گناهان

از امام موسی کاظم (ع) نقل است هر شخصی در هنگام وضو گرفتن، سوره قدر را بخواند از گناهان بیرون می رود و از نظر پاکی به نوزادی می ماند که از مادر زاده شده است.

 

عاقبت بخیر شدن

در کتاب «خواص الایات» صفحه ۱۵۸ سوره قدر  آمده است که هر شخصی در طول شب، سوره قدر را ۷ بار بخواند، عاقبت بخیر می شود و به آسانی از صراط می گذرد.

 

سرازیر شدن هزاران رحمت

سفارش شده است بعد از نماز فرضیه، یازده مرتبه سوره قدر بخوانید، با خواندن این سوره، خداوند بزرگوار هزار رحمت به بنده خود عطا می کند.

 

همنشینی با امام جواد (ع)

در روایت آمده است که شخصی نزد امام جواد رفته و از وی درخواست نموده اند تا ذکری به وی تعلیم دهد، ذکری که باعث شود آن فرد در دنیا و آخرت در کنار ایشان باشد.

 

امام فرمودند: سوره قدر را زیاد قرائن کن و لب های خود را با گفتن مداوم ذکر استغفار مرطوب کن.

 

خواص درمانی سوره قدر

متن سوره قدر به همراه ترجمه

 

عزیز شدن نزد خدا و فرشتگان

امیر المومنین (ع) در حدیثی می فرمایند: کسانی که منزلت سوره قدر را مراعات نمایند بعد از انبیا و اوصیا در نزد خدا گرامی خواهند بود پس بر خواندن مستمر سوره قدر مداومت نمایید.

 

همچنین بعد از اتمام قرائت سوره قدر، فرشتگان بر شخص قاری تا هفت روز درود می فرستند.

 

بهره مند شدن از نسیم رحمت

در حدیثی از امام موسی کاظم چنین آمده است که بعد از نماز عصر جمعه 100 مرتبه سوره قدر بخوانید که خداوند دو هزار نسیم رحمت خویش را نصیب شما می گرداند.

 

آمرزش اموات

خواندن سوره قدر تنها به افرادی که در قید حیات هستند، توصیه نشده، بلکه خواندن آن برای اموات نیز سرشار از لطف و برکت است.

 

در مصداق این سخنان، حدیثی از امام رضا (ع) روایت شده است به این مضمون که : هر کس به دیدار قبر مومنی برود و در کنار مزار وی ۷ بار سوره انا انزلنا (سوره قدر) را قرائت کند، خداوند هر دوی آنها را قرین رحمت و آمرزش می نماید.

 

داشتن خواب آرام و آرامش در هنگام خواب

امام صادق (ع) فرمودند : هر کس بعد از نماز 15 بار سوره قدر را قرائت کند تا شب آینده در امان خداوند است. و هر که 7 بار این سوره را قبل از خواب قرائت نماید تا صبحگاه در پناه حق خواهد بود.

 

آمرزیده شدن گناهان

امام جعفر صادق (ع)  روایت کرده اند: هر که سوره قدر را در یکی از نمازهای واجب قرائت نماید منادی ندا می دهد : ای بنده خدا گناهان گذشته تو را آمرزیده است پس اعمالت را از سر بگیر. امام رضا علیه السلام   بیان فرموده اند: هر مومنی که هنگام وضو  گرفتن سوره قدر را بخواند از گناهانش خارج می شود مانند ان روزی که از مادر زاده شد.

 

درمان درد و شفای مریضی

از امام جعفر صادق (ع) نقل شده است: کسی که مریض است و دنبال درمان و شفا می گردد بهتر است درون کوزه ای نو، آب بریزد و سپس 30 مرتبه سوره قدر را به صورت ترتیل بر آب بخواند.

 

بعد از خواندن سوره، آب کوزه را بنوشد و با آن وضو بگیرد و هر بار که مقدار آب کم شد به کوزه آب اضافه کند، بیمار به اذن خدا بعد از سه روز شفا پیدا می کند.

 

درمان بیماری های مختلف

امام صادق (ع) : اگر سوره قدر را بر سفالی جدید نوشته و با آب باران شسته شود سپس مقداری شکر بر آن اضافه کنند و کسی که درد کبد دارد آن را بنوشد به اذن خداوند خوب می شود.

 

کسب ثروت

برای کسب ثروت و افزایش رزق و روزی طی 3 شب متوالی، هر شب چهل مرتبه سوره مبارک قدر بخوانید.

 

همچنین برای افزایش رزق و روزی هر روز 10 مرتبه بعد از نماز، سوره قدر بخوانید به اذن خدا خواندن این سوره باعث افزایش رزق و روزی شما می شود.

 

اجابت شدن حاجت

اگر آرزوی سفر حج دارید برای اجابت آن می توانید یک لباس نو بپوشید و سپس بر ظرف آب 35 بار سوره مبارکه قدر بخوانید در ادامه آب را بر لباس خود بپاشد.

 

در این هنگام باید چهار رکعت نماز به‌ دو سلام بخوانید و بعد از آن از خدا درخواست حج نمایید، انشالله به اذن خدا حاجت شما اجابت می شود.

 

ادای دین و قرض

در حدیثی از امام جعفر صادق چنین آمده است: شخصی که مدیون و قرض‌دار است جهت ادایِ دِین خود زیاد استغفار کند و زبان خود را با خواندن سوره‌ «اِنّااَنزلناه» مرطوب نماید. امام باقر (ع) در جواب شخصی که نمی توانست قرض خود را ادا کند فرمودند: زیاد استغفار کنید و سوره قدر را فراوان بخوانید.  امام علی (ع) سوره قدر را بهترین رفیق انسان که به وسیله آن می تواند قرض خود را ادا کند معرفی می کند.

 

رفع غم و اندوه

اگر غم و اندوهی در دل دارید و یا چشم انتظار مسافری هستید یا یکی از عزیزانتان در زندان به سر می برد، سوره قدر را قرائت کنید تا انشالله غم و اندوه شما رفع شود و چشمتان به دیدار مسافرتان روشن شود.

 

حفاظت از انسان مقابل شیطان

در هنگام خروج از منزل یا وارد شدن به منزل، سوره قدر را قرائت کنید چرا که فضیلت های بی شمار این سوره باعث می شود که شیطان از شما دور شود.

 

همچنین بر حفظ سوره قدر تاکید شده است و حفظ آن را به مانند حفظ تمامی علوم بیان نموده اند.

 

جهاد در راه خدا

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر شخصی سوره قدر را بخواند همانند فردی است که تمام ماه رمضان را روزه گرفته باشد و شب قدر نیز به دعا و نیایش پرداخته باشد، همچنین ثواب خواندن سوره قدر در نزد خداوند همانند جهاد کردن در راه خدا است.

 

افزایش محبت و ازدواج

یکی از خواص تلاوت سوره قدر، افزایش مهر و محبت و عشق بین دو نفر است، البته از فضیلت های دیگر این سوره می توان به برآورده شدن حاجتی مانند ازدواج اشاره کرد.

 

دوری از نفاق، دروغ و حسد

در روایت و احادیث همواره بر خواندن سوره قدر تاکید شده است تا جایی که خواندن آن را مانعی برای رشد حسد، نفاق و دروغ گویی برشمرده اند

 

فرزند دار شدن

امام باقر بر قرائت سوره قدر به زنان نابارور توصیه می کنند و همچنین به زنانی که از جنسیت دلخواه فرزند محرومند تاکید نموده اند که سوره قدر را به طور مستمر بخوانند.

 

طلب آمرزش برای اموات

یکی از حقوقی که بر عهده عموم انسان ها خصوصا مومنین است به یاد داشتن و طلب آمرزش از درگاه ایزد منان برای اموات و درگذشتگان به ویژه والدین، بستگانی است که از دنیا به سرای باقی رفته اند می باشد. در   بیانات امام  هشتم در رابطه با خواندن  سوره قدر   این طور آمده است که : هر کس قبر مومنی را زیارت کند و در کنار قبر آن سوره قدر را هفت مرتبه قرائت کند، خداوند هم او و هم صاحب قبر را می آمرزد.

 

متن سوره قدر

خواص درمانی سوره قدر

 

فضیلت و خواص قرائت سوره قدر:

• هر چیز میوه ای دارد و میوه قرآن سوره قدر است،

• هر چیز یاریگری دارد و یاریگر ضعیفان سوره قدر است،

• هر چیز گنجی دارد و گنج قرآن سوره قدر است،

 

• و هر چیز عصمتی دارد و عصمت مؤمنان سوره قدر است

• و هر چیز راه آسانی دارد و راه آسان برای درماندگان سوره قدر است

• و هر چیز هدایتی دارد و هدایت صالحان سوره قدر است،

 

• هر چیز سروری دارد و سرور قرآن سوره قدر است. 

• و برای هر چیز حجتی است و حجت بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سوره قدر است پس به آن ایمان بیاورید.

 

فضیلت و پاداش سوره مبارک قدر :

امام صادق (ع) فرمودند: هر کس این سوره را در هر نماز واجب بخواند او را صدا زننده ای از جانب خداوند صدا می زند که: «ای بنده خدا! بخشید خداوند بر تو گناهان گذشته را، پس از سر بگیر عمل خود را.

 

حضرت محمد (ص) فرمودند: هر کس این سوره را بخواند به او از ثواب کسی که ماه رمضان را روزه گرفته است و شب قدر را شب زنده داری کرده است داده می شود.

 

از امام رضا علیه السلام فرمودند: هر که نزد قبر برادر مؤمن خود از هر جانب که بگذارد دست خود را، هفت بار انا انزلناه فی ... را بخواند از ترس و بیم بزرگ و ترس روز قیامت در امان خواهد بود.

 

امیرمؤمنان علیه السلام می فرمایند: هر کس قرائت کند سوره «قل هوالله...» را و «انا انزلناه...» را پیش از آنکه خورشید طلوع کند رو نمی آورد و نمی رسد او را در آن روزگناهی، گرچه ابلیس و شیطان تلاش نماید.»

 

امام صادق علیه السلام فرمودند: نوری که پیشاپیش مؤمنان در روز قیامت است نور سوره قدر است.

 

امام صادق علیه السلام فرمودند: نوری که پیشاپیش مؤمنان در روز قیامت است، نور سوره قدر است.

 

هم چنین فرموده اند: هر کس سوره قدر را در هنگام خواب و پس از بیداری قرائت کند، اجر و ثواب آن لوح محفوظ را سرشار خواهد کرد.

 

فضائل و خواص آن آمده که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر کس سوره قدر را تلاوت کند همانند کسی است که ماه رمضان را روزه گرفته و شب قدر را احیا داشته است و ثواب آن کس را خواهد داشت که در راه خدا جهاد کرده باشد.

 

در روایتی دیگر فرمودند: هر کس این سوره را تلاوت نماید، هفتاد صف از فرشتگان و هر یک هفتاد بار بر او درود و رحمت می فرستند.

 

متن سوره قدر به همراه ترجمه

متن سوره قدر

 

متن سوره قدر به همراه ترجمه :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ 

به نام خداوند رحمتگر مهربان 

 

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾ 

ما [قرآن را] در شب قدر نازل كرديم (۱) 

 

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾ 

و از شب قدر چه آگاهت كرد (۲) 

 

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾ 

شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است (۳) 

 

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾ 

در آن [شب] فرشتگان با روح به فرمان پروردگارشان براى هر كارى [كه مقرر شده است] فرود آيند (۴) 

 

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾ 

[آن شب] تا دم صبح صلح و سلام است (۵)

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------