تاثیر محصولات خانگی بر آلودگی هوا 

به جای استفاده از اسپری های پاک کننده در خانه از مایعات استفاده شود

 

محققان آمریکایی دریافته اند مواد شیمیایی موجود در محصولات خانگی روزمره وجود دارند،‌ در آلوده سازی هوای شهرها نقشی کلیدی دارند درحدی که با برخی از آلاینده های رایج شهری،‌ مانند آلودگی های ناشی از خودروها برابری می کنند.

 

محققان دانشگاه كلرادو در اين مطالعه روی تركيبات ارگانيک معطر يا VOCها متمركز شدند. اين تركيبات در محصولات پايه نفتی مانند محلول های تميز‌كننده و رنگ ها به كار گرفته می شوند و زمانی كه در معرض هوا قرار می گيرند، ذراتی ايجاد می كنند كه بر سلامت اثر گذارند.

 

محققان می گويند تاثير اين آلاينده های غير مرتبط با خودروها دست كم گرفته شده اند كه اين نتيجه گيری به نظر شگفت آور می آيد زيرا انسان ها بيش از مواد بهداشتی و شيميايی از سوخت استفاده می كنند.

 

در حدود 95 درصد از نفت خام در توليد سوخت مورد استفاده قرار می گيرد، در حالیكه پنج درصد از آن براي توليد مواد شيميايی مورد استفاده قرار می گيرند كه در موادی مانند خوشبو‌كننده ها، آفت ها، مواد چسبنده، اسپری مو و انواع شوينده های خانگی كاربرد دارند. به گفته محققان امكان حذف اين تركيبات شيميايی وجود ندارد زيرا تنها جايگزين آنها آب است و آب به تنهايی از پس بسياری از آلاينده ها و لكه ها بر نمی آيد.

 

محققان با گرد‌آوری اطلاعات درباره آنچه توليد‌كنندگان در محصولات خانگی به كار می برند، تركيب شيميايي اتمسفر، و كيفيت هوای خانه و بيرون از خانه به اين نتيجه رسيدند كه ميزان آلايندگی اين تركيبات دو تا سه برابر بيشتر از تخمين هايی است كه از شدت آلوده سازی آنها وجود داشته است. در مقابل شدت آلايندگی تركيبات منتشر شده از موتور خودروها بيش از حد واقعی تخمين زده شده اند.

 

به گفته محققان دانشگاه كلرادو،‌نتايج جديد نشان می دهند ميزان انتشار تركيبات VOC از محصولات خانگی با ميزان انتشار آلاينده ها از موتور خودروهای شهری در آمريكا رقابتی نزديک دارند. اين نتايج را می توان به شكلی گسترده با ديگر كشورهای صنعتی به ويژه در اروپا نيز تطبيق داد.

 

در مطالعه ای ديگر، دانشمندان دريافته اند كه قرار گرفتن در معرض محصولات تمیزکننده در طول سال های متمادی به طور قابل ملاحظه ای بر کارکرد ریه انسان تاثیر می گذارد.

 

محققان دانشگاه برگن در نروژ با تحقیق روی 6 هزار نفر نتیجه گرفتند تاثیر این محصولات معمولا غيرضروری در زنان بیشتر از مردان است. برای كاهش تاثيرگذاری تركيبات شيميايی مواد شوينده بر ريه افراد، محققان توصیه می کنند که خانه ها از جریان هوای مناسب برخوردار باشند و به جای استفاده از اسپری های پاک کننده از مایعات استفاده شود.

 

منبع : hamshahrionline.ir

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------