پیش بینی های فناورانه برای سال ۲۰۱۸ 

فناوری های علمی سال 2018,توسعه فناوری های علمی

اسمارت فون ها به فناوری واقعيت مجازي مجهز خواهند شد

 

سال ۲۰۱۷ برای صنعت فناوری سالی تاریک و درعین حال درخشان بود،‌ در کنار گجت های هیجان انگیز، شاهد به روز‌ رسانی های قابل پیش بینی و شکست های باورنکردنی زیادی در این سال بوده ایم.

 

با آغاز سال 2018 ميلادی بايد در انتظار رويداد‌های هيجان انگيزی باشيم كه در اين صنعت رخ خواهد داد، رويداد‌هايی كه با توجه به روند توسعه فناوری در سال گذشته،‌ چند مورد از آنها قابل پيش‌بيني هستند.

 

واقعيت مجازی جيبی

واقعيت مجازی در آستانه سلطه بر جهان بود اما به محدود شدن به هد‌ست بازی های ويديويي آن چيزی نبود كه همه از واقعيت مجازي انتظار آن را داشتند. در سال 2018 انتظار مي‌رود اين فناوري درون ابزاری كه در دسترس همه قرار دارد، نفوذ پيدا كند: اسمارت‌فون‌ها. واقعيت مجازي جهان حقيقي را با تصاوير ديجيتالي مي‌پوشانند، البته اگر جهان را از دريچه دوربين گوشي ببينيد. اسمارت فون ها به فناوری واقعيت مجازي مجهز خواهند شد و به اين شكل هر فردي با داشتن گوشي پرسرعت مي‌تواند از آن براي انجام فعاليت‌هاي مختلف استفاده كند. هنوز بايد در انتظار رونمايي از اپليكيشن‌هاي انقلابي در زمينه واقعيت مجازي باشيم،‌اما قرار است اين فناوري روند خريد كردن و سلفي گرفتن را تغيير دهد.

 

روبات‌هاي هوشمند خيابانگرد

در سال 2018 روبات‌ها سرانجام راهي خبايان‌ها خواهند شد، البته نه براي شورش عليه انسان‌ها. تعدادي از شركت‌ها درحال ساخت روبات‌هايي هستند كه در ميان راهروهاي هتل‌ها و بيمارستان‌ها پرسه می زنند، از وقوع جرم در فروشگاه‌هاي بزرگ جلوگيري مي‌كنند، يا سفارش غذاي افراد را به آنها انتقال مي‌دهند. اين روبات‌ها از تركيبي از جي‌پي‌اس، حسگرها و دوربين‌ها براي مسيريابي در فضاي باز استفاده می كنند بدون اينكه با عابران پياده مشكلی پيدا كنند.

 

روبات‌ها با مقاومت شديدي مواجهند. چندي پيش يک روبات امنيتی كه توسط شركتی به نام SF SPCA براي پاكسازي بي‌خانمان‌ها از اطراف املاك شركت به كار گرفته شده بود، مورد هجوم محلي‌هاي خشمگين قرار گرفتو سان فرانسيسكو نيز به تازگی مقرراتی براي محدود‌سازي تردد روبات‌هاي حمل كالا در خيابان‌ها وضع كرده‌است. با اين همه روبات های خيابانگرد در آغاز راه قرار دارند و روند تكامل آنها به واسطه وضع مقررات قابل توقف نيست.

 

خانه هاش هوشمندي كه به غريبه ها اجازه ورود می دهند

خانه نبودن صاحب خانه نبايد به اين معني باشد كه شركت‌ها يا رستوران‌ها نتوانند سفارش او را به خانه اش برسانند. شركت آمازون با ارائه خدماتي جديد اين مشكل را رفع مي‌كند. با استفاده از اين خدمات،‌ كارمندان شركت های مختلف كه حمل سفارش ها را به عهده دارند می توانند با كمک قفلی هوشمند و ويژه به خانه افراد وارد شوند. از اين رو انتظار می رود در سال آينده ميان خدمات حمل و نقل و فناوری خانه های هوشمند همكاری بيشتری ايجاد شود.

 

فرمان صوتی همه گير می شود

تب الكسا، دستيار صوتي هوشمند آمازون فراگير شده است و ديگر فعالان فناوری در تلاشند تا دستيار صوتي مخصوص خود را توليد كند. اين فناوري در قالب بلند‌گوهای هوشمند درحال شيوع اند و در همه چيز، از خودروها گرفته تا اسباب بازی های هوشمند به كار گرفته خواهند شد. در سال 2018 شركت هايی نظير آمازون و گوگل با يكديگر در رقابت خواهند بود تا كاربران را درون اكوسيستمي صوتي به دام بياندازند. اين يعني تا پيش از پايان سال 2018 كاربران بايد وفاداري خود را به الكسا، سيري، كورتانا و دستيار صوتي گوگل اعلام كنند.

 

تغيير تعرفه اينترنت

در آمريكا در زمينه تعرفه اينترنت تحولی در راه است. برخي از شركت ها در ازای ارائه اينترنت سريعتر يا كند‌تر هزينه متفاوتی دريافت می كنند اما هنوز محدوديتی برای دسترسی ايجاد نكرده‌اند. اما با لغو قانون بي‌طرفي شبكه ای،‌ مسير ارائه دهندگان خدمات وب اينترنت براي تجربه ساختارهای تعرفه‌ای متفاوت باز شده است. به صورت نظری،‌ قرار است هزينه دسترسی به شبكه‌هاي اينترنتی نظير نتفليكس يا آمازون پرايم ويدئو  يا افزايش پيدا كند يا شبكه های اجتماعي از طريق پرداخت حق‌عضويت ماهانه امكان پذير خواهد شد. 

 

دوربين های قوی تر

بيشتر تغييرات در دوربين گوشی های هوشمند بر بهبود ساختار دوربين متمركز بوده اند،‌مثلا پيكسل بالاتر يا حسگرهاي بزرگتري در فضايي كوچكتر گنجانده شده‌اند. اكنون شركت‌هايي نظير گوگل تلاش دارند به صورت مجازي و با استفاده از قدرت رايانه‌اي عكاسي موبايلي را به سطح ديگري ببرند. اسمارت فون پيكسل 2 می تواند مرز و محدوده سوژه اصلی را تشخيص داده و پس زمينه را محو كند. اين شركت همچنين به تازگي تعدادی اپليكيشن عكاسی جديد ارائه كرده‌است. از اين رو بايد در انتظار جهشي بزرگ در زمينه كيفيت و وضوح تصاوير موبايلی بود، عكس هايی با شفافيت بهتر در نورهاي كم كه می توان جلوه های سرگرم كننده زيادی به آنها افزود.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------