آشنایی با لقاح مصنوعی دانستنی هایی درباره لقاح مصنوعی, راههایی برای لقاح مصنوعی

متاسفانه لقاح مصنوعی برای همه کارآمد نیست

 

تصمیم به انجام لقاح مصنوعی هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده است. از طرفی این مراحل شما را یک قدم به باردار شدن نزدیک می کند.

لقاح مصنوعی، لقاحی در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف (به انگلیسی: IVF، مخفف in vitro fertilization) روشی است که در آن سلول های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می ‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست آمده را پس از گذشت چند مرحله تقسیم سلولی «۸ سلولی» یا «جنین ۵ روزه»، در رحم قرار می‌دهند تا روند رشد جنین به‌طور طبیعی ادامه پیدا کند. در این روش ابتدا تخمک گذاری در زن را القا می‌کنند و پس از اینکه تعداد مناسبی تخمک به دست آمد آن‌ها را در آزمایشگاه کشت می‌دهند.

 

پس از اینکه تخمک‌ها بالغ شدند با اسپرم مناسب، تخمک را بارور می‌کنند. بر حسب اینکه اسپرم به چه روشی سبب باروری تخمک شود روش‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال چنان‌که اسپرم‌ها به تعداد مشخص در محیط کشت حاوی تخمک تلقیح شوند تا اسپرم دارای تحرک، شکل و فیزیولوژی مناسب بتواند تخمک را بارور کند، این روش آی وی اف نامیده می‌شود. اما در صورتیکه اسپرم مناسب انتخاب شود و با استفاده از دستگاه میکرواینجکشن به داخل تخمک تلقیح شود این روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم یا Intracytoplasmic sperm injection یا ICSI که به اختصار ایکسی نامیده می‌شود.

 

لقاح مصنوعی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اگر بخواهیم لقاح مصنوعی را دقیق‌تر شرح دهیم، باید بگوییم: در این فرایند درمانی تخمک‌های فرد با اسپرم همسرش وارد چرخه‌ی درمان می‌شوند. روش دیگر این درمان استفاده از رویان، اسپرم یا تخمک‌های افراد دیگر است. در برخی مواقع نیز از شخصی که حامل رویان یا اصطلاحا حامل حاملگی است نیز بهره برده می‌شود. حامل، زنی است که رویان را در رحم خود برای پرورش نگه می‌دارد.

 

اینکه روش لقاح مصنوعی به‌خوبی نتیجه دهد، وابسته به عوامل گوناگونی است؛ مثلا سن و علت ناباروری در میزان اثربخشی این روش مهم است، ضمن اینکه IVF بسیار زمان بر، پرهزینه و بعضا دشوار است. اگر بیش از یک رویان در رحم قرار بگیرد، لقاح مصنوعی منجر به بارداری با دو جنین خواهد شد و بارداری چندگانه صورت می‌گیرد. پزشک متخصص شیوه‌ی درمانی را برای زوج خواهان این روش شرح می‌دهد و ضمن بیان خطرهای احتمالی آن به افراد، درباره مؤثربودن یا نبودن این درمان توضیحاتی ارائه می‌کند.

 

لقاح مصنوعی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و تفاوت این روش‌ها به دلیل تفاوت در انجام هریک از مراحل بالاست. میزان موفقیت لقاح مصنوعی به عوامل مختلفی وابسته است، از جمله سن زوجین و نیز درجه سلامت تولید مثلی در آنها. پزشک جهت القای تخمک ‌گذاری به شما دارو می دهد. هنگامی که شما تخمک گذاری کردید، زوج تان یک نمونه اسپرم تولید می ‌کند، که «شسته» خواهد شد؛ یک فرایند که سر سخت ترین اسپرم ها را در مقدار کمی از مایع منتقل و متمرکز می کند.

 

لقاح مصنوعی برای اولین بار در دنیا در سال ۱۹۷۸ در انگلستان توسط دکتر رابرت ادواردز انجام شد که جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۲۰۱۰ برای وی به ارمغان آورد. لوئیزی براون، کودک حاصل از این لقاح در ۲۵ ژوئیه ۱۹۷۸ به دنیا آمد. از آن تاریخ تاکنون حدود ۵ میلیون کودک به این روش در دنیا متولد شده‌اند.

 

آماده سازی لقاح مصنوعی

زمان بندی بسیار مهم است، زیرا پنجره و فرصت لقاح کمی بیشتر از دوازده ساعت از انتشار تخمدان می گذرد. برای افزایش شانس موفقیت، چرخه قاعدگی خانم از نزدیک مشاهده می شود، غالباً از کیت های تخمک گذاری، سونوگرافی یا آزمایش خون استفاده می شود، مانند آزمایش دمای پایه بدن بیش از حد، بدون توجه به رنگ و بافت مخاط واژن و نرمی بینی دهانه رحم او برای بهبود میزان موفقیت بیماری AI ممکن است از داروهایی برای ایجاد یک چرخه تحریک استفاده شود، اما استفاده از چنین داروهایی همچنین منجر به افزایش احتمال تولد چندگانه می شود.

 

اسپرم را می توان تازه یا شستشو داد. شستشوی اسپرم احتمال لقاح را افزایش می دهد. قبل و بعد از غلظت اسپرم متحرک شمرده می شود. اسپرم از بانک اسپرم به مدت یک دوره منجمد و قرنطینه می شود و اهدا کننده قبل و بعد از تولید نمونه آزمایش می شود تا از عدم انتقال بیماری منتقل شود. برای حمل و نقل تازه، از مایع منی استفاده می شود.

 

اگر اسپرم توسط اهدا کننده خصوصی اعم از مستقیم یا از طریق آژانس اسپرم تهیه شود، معمولاً تازه تهیه می شود، منجمد نمی شود و قرنطینه نمی شود. اسپرم اهدا کننده ای که از این طریق تهیه می شود ممکن است مستقیماً به زن گیرنده یا شریک زندگی وی داده شود یا ممکن است در ظروف مخصوص عایق بندی شده منتقل شود. بعضی از اهدا کنندگان دستگاه انجماد مخصوص خود را دارند تا اسپرم خود را منجمد و ذخیره کنند.

 

عمده‌ی موفقیت لقاح مصنوعی به سن شما بستگی دارد

 

تکنیک های لقاح مصنوعی

مایع منی استفاده شده یا تازه، خام یا منجمد استفاده می شود. در جایی که اسپرم اهدا کننده توسط بانک اسپرم تأمین می شود، همیشه قرنطینه و یخ زده می شود و قبل از استفاده نیاز به ذوب شدن آن است. اسپرم به صورت ایده آل پس از 2-3 روز پرهیز از آب اهدا می شود، بدون روغن کاری زیرا روانکار می تواند تحرک اسپرم را مهار کند. وقتی تخمک رها شد، بسته به روشی که مورد استفاده قرار می گیرد ، مایع منی وارد واژن، رحم یا دهانه رحم زن می شود.

 

گاهی اوقات اسپرم دو بار در یک چرخه درمانی قرار می گیرد.

 

روش انجام لقاح مصنوعی داخل رحمی

تلقیح داخل رحمی (ICI) در طی مقاربت ، انزال مایع منی توسط آلت تناسلی به داخل مهبل را شبیه سازی می کند. این بدون درد است و ساده ترین ، ساده ترین و رایج ترین روش تلقیح مصنوعی است. ICI شامل ورود مایع منی شسته نشده یا خام به داخل مهبل در ورودی دهانه رحم است که معمولاً از طریق سرنگ بدون سوزن استفاده می شود.

 

ICI معمولاً در خانه ، توسط خود تلقیح و لقاح پزشک استفاده می شود. مایع منی خام از یک اهدا کننده خصوصی ممکن است برای ICI استفاده شود. مایع منی تهیه شده توسط یک بانک اسپرم که برای استفاده ICI یا IUI تهیه شده است برای ICI مناسب است.

 

در حین ICI ، هوا از سرنگ بی سوزنی خارج می شود که سپس با مایع منی پر شده است که مجاز به مایع سازی آن است. یک سرنگ مخصوص طراحی شده، گسترده تر و با انتهای گرد تر ممکن است برای این منظور استفاده شود. هر هوای دیگری که محصور شود با فشار دادن پیستون به جلو، از بین می رود. زن بر روی پشت خود دراز می کند و سرنگ در مهبل وارد می شود. در هنگام قرار دادن سرنگ، مراقبت بهینه است، به طوری که نوک تا حد ممکن به ورودی دهانه رحم نزدیک باشد.

 

برای این منظور ممکن است از اسپکولوم واژن استفاده شود. سپس پیوندگر به آرامی به جلو رانده می شود و مایع منی موجود در سرنگ به آرامی در اعماق مهبل خالی می شود. مهم است که سرنگ به آرامی برای بهترین نتایج خالی شود. سرنگ ممکن است برای چند دقیقه قبل از برداشتن در محل باقی مانده باشد.

 

زن می تواند خود را به ارگاسم برساند تا دهانه رحم به درون مایع منی فرو رود و مجدداً نزدیکی واژینال را تکرار کند و این ممکن است میزان موفقیت را بهبود بخشد. به زن توصیه می شود که برای بهبود سطح موفقیت، حدوداً نیم ساعت دراز بکشید.

 

یک تلقیح در طول یک چرخه معمولاً کافی است. تلقیح اضافی ممکن است شانس بارداری را بهبود ندهد.

 

روان کننده های معمولی جنسی نباید در این فرآیند مورد استفاده قرار گیرند، اما برای افزایش سهولت و راحتی می توان از روان کننده های خاص یا روان کننده های سازگار با اسپرم استفاده کرد.

 

هنگام انجام در خانه بدون حضور متخصص، هدف قرار دادن اسپرم در مهبل (گردن رحم) در گردن دهانه رحم ممکن است دشوارتر باشد و اثر آن ممکن است پر شدن واژن با مایع منی باشد، نه هدف قرار دادن آن به طور خاص در ورودی دهانه رحم.

 

بنابراین این روش گاهی اوقات به عنوان تلقیح داخل دهان (IVI) گفته می شود. اسپرم های تهیه شده توسط بانک اسپرم منجمد می شوند و باید قبل از تلقیح اجازه ذوب شوند. انتهای بسته شده نی خود باید قطع شود و انتهای باز نی معمولاً مستقیماً بر روی نوک سرنگ ثابت شود و اجازه می دهد محتویات داخل سرنگ کشیده شوند.

 

اسپرم بیش از یک کاه عموماً در همان سرنگ قابل استفاده است. در جایی که از مایع منی تازه استفاده می شود، باید اجازه دهید قبل از وارد کردن آن به داخل سرنگ، مایع شود، یا در عوض، سرنگ ممکن است مجدداً بارگیری شود.

 

درپوش مفهومی که نوعی دستگاه مفهوم است، ممکن است به دنبال تلقیح در مهبل وارد شود و ممکن است برای چند ساعت در محل باقی بماند. با استفاده از این روش، ممکن است یک زن فعالیت های معمول خود را انجام دهد در حالی که درپوش گردن رحم مایع منی را در مهبل نزدیک ورودی دهانه رحم نگه می دارد.

 

طرفداران این روش ادعا می كنند كه شانس تصور را افزایش می دهد. یکی از مزایای دستگاه مفهوم این است که ممکن است از مایع منی تازه و غیر مایع استفاده شود. ممکن است مذکر مستقیماً درون کلاه انزال شود تا منی تازه آن سریعاً بدون صبر برای مایع شدن در واژن وارد شود ، اگرچه ممکن است از یک لیوان مجموعه نیز استفاده شود.

 

IVF بسیار زمان بر، پرهزینه و بعضا دشوار است

 

روشهای دیگری نیز ممکن است برای وارد کردن مایع منی در مهبل استفاده شود، بخصوص که شامل کاربردهای مختلفی از درپوش است. به عنوان مثال، ممکن است پر از اسپرم شود که نیازی به مایع شدن نداشته باشد.

 

از طرف دیگر، ممکن است یک کلاه مخصوص برداشتن با یک لوله متصل، خالی داخل مهبل وارد شود و پس از آن مایع منی داخل مایعات ریخته شود. این روش ها به گونه ای طراحی شده اند که منی را تا حد ممکن به دهانه رحم نزدیک می کند و در آنجا نگهداری می شود تا شانس تصور را افزایش دهد.

 

تلقیح داخل رحمی

تلقیح داخل رحمی (IUI) شامل تزریق اسپرم شسته شده در رحم با سوند است. در صورت استفاده از مایع منی شسته نشده، به دلیل داشتن محتوای پروستاگلاندین ها، ممکن است گرفتگی رحم ایجاد شود، منی را بیرون بیاورد و باعث ایجاد درد شود. (پروستاگلاندین ها همچنین ترکیباتی هستند که باعث انقباض میومتر و بیرون کشیدن قاعدگی ها از رحم، در دوران قاعدگی می شوند.) استراحت روی تخت برای پانزده دقیقه پس از IUI برای زن بهتر است که میزان بارداری را افزایش دهد.

 

علائم مربوط به انجام تلقیح داخل رحمی معمولاً یک عامل مرد متوسط، ناتوانی در انزال در مهبل (واژن) و ناباروری ایدیوپاتیک است.

 

بر خلاف ICI ، لقاح مصنوعی داخل رحمی به طور معمول برای انجام عمل نیاز به پزشک دارد. یكی از الزامات این است كه حداقل یک لوله قابل نفوذ داشته باشد كه با هیستروسالپینوگرافی ثابت شود. مدت ناباروری نیز مهم است. زن زیر 30 سال با IUI شانس بهینه دارد. برای مرد ، TMS بیش از 5 میلیون در میلی لیتر بهینه است. در عمل، اسپرم اهدا کننده این معیارها را برآورده می کند. یک چرخه امیدوارکننده، دورانی است که دو فولیکول با اندازه گیری بیش از 16 میلی متر و استروژن بیش از 500 میلی گرم در میلی لیتر در روز تجویز hCG ارائه می دهد. دوره كوتاهی از پرهیز از انزال قبل از تلقیح داخل رحمی با میزان بارداری بالاتر همراه است. با این حال، دولت آگونیست GnRH در زمان کاشت نتیجه آزمایش حاملگی در چرخه تلقیح داخل رحمی را طبق یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی بهبود نمی بخشد.

 

IUI روش مؤثرتری برای تلقیح مصنوعی نسبت به ICI است و به دلیل میزان موفقیت بالاتری که دارد، معمولاً روش تلقیح انتخاب برای زنان مجرد و لزبین است که از مایع منعکس کننده در مرکز باروری استفاده می کنند و افرادی که احتمال باروری در آنها کمتر است. خودشان امكان وارد كردن اسپرم به طور مستقيم در رحم، احتمال بهتر تخمدان فراهم می شود.

 

همچنین روشی است که توسط زوجینی که از اسپرم اهدا کننده در مرکز باروری استفاده می کنند، استفاده می شود.

 

مراحلی که برای انجام لقاح مصنوعی داخل رحمی انجام می شود عبارتند از: تحریک تخمدان خفیف کنترل شده (COS)، القای تخمک گذاری، خازن مایع منی و پشتیبانی فاز لوتئال.

 

IUI را می توان در رابطه با هیپراستیمولاسیون تخمدان کنترل شده (COH) استفاده کرد. کلومیفن سیترات خط اول است، لتروزول خط دوم است، به منظور تحریک تخمدان ها قبل از حرکت به IVF . هنوز سن پیشرفته مادر باعث کاهش میزان موفقیت می شود.

 

زنان 38-39 ساله در دو دوره اول فشارخون تخمدان و IUI موفقیت معقول و منطقی دارند. با این حال، برای زنان بالای 40 سال، به نظر می رسد پس از یک چرخه واحد COH / IUI هیچ فایده ای ندارد. بنابراین، متخصصان پزشکی توصیه می کنند لقاح آزمایشگاهی را بعد از یک چرخه COH / IUI شکست خورده برای زنان بالای 40 سال مورد بررسی قرار دهند.

 

تلقیح مضاعف داخل رحمی از نظر تئوریک با کاهش خطر از دست رفتن پنجره حاصلخیز هنگام تخمک گذاری، میزان بارداری را افزایش می دهد. با این حال، یک کارآزمایی تصادفی از تلقیح پس از تحریک تخمدان هیچ تفاوتی در میزان تولد زنده بین تلقیح داخل رحمی منفرد و دو برابر مشاهده نکرد.

 

آمادگی برای لقاح مصنوعی

 

تلقیح داخل لوله ای لقاح

تلقیح داخل لوله ای توبوپریتونئال (IUTPI) شامل تزریق اسپرم های شسته شده در رحم و لوله های فالوپی است. سپس دهانه رحم برای جلوگیری از نشت مهبل مهار می شود، به بهترین وجه با یک اسپکولوم دوتایی مهره مخصوص (DNB) ویژه طراحی شده. اسپرم مخلوط می شود تا یک حجم 10 میلی لیتر ایجاد کند، برای پر کردن حفره رحم کافی است، از قسمت بینابینی لوله ها و آمپول عبور کرده و در نهایت به حفره صفاقی و کیسه داگلاس می رسد که در آنجا با مخلوط peritoneal و مایع فولیکول IUTPI می تواند در ناباروری غیر قابل توضیح، نازایی نرمی خفیف یا متوسط ​​مردان و آندومتریوز خفیف یا متوسط ​​مفید باشد. در زیر باروری غیر لوله ای، پرفیوژن اسپرم لوله فالوپی ممکن است روش برتر برای تلقیح داخل رحمی باشد.

 

تلقیح داخل لوله ای

تلقیح داخل رحمی (ITI) شامل تزریق اسپرم شسته شده به لوله فالوپ است، اگرچه این روش دیگر به طور کلی در مقایسه با IUI اثر مفیدی ندارد. با این وجود، ITI نباید با انتقال gamete intrafallopian اشتباه گرفته شود، جایی که تخم ها و اسپرم ها در خارج از بدن زن مخلوط می شوند و سپس بلافاصله در لوله فالوپی جایی که لقاح صورت می گیرد وارد می شوند.

 

میزان بارداری

میزان حاملگی موفقیت آمیز برای لقاح مصنوعی 10-15٪ در هر چرخه قاعدگی با استفاده از ICI ، و 20-20٪ در هر چرخه برای IUI است. در IUI ، حدود 60 تا 70٪ بعد از 6 چرخه به بارداری رسیده اند.

 

با این حال، این میزان بارداری ممکن است بسیار گمراه کننده باشد، زیرا بسیاری از عوامل باید پاسخی معنادار را وارد کنند، به عنوان مثال تعریف موفقیت و محاسبه کل جمعیت. این میزان می تواند تحت تأثیر سن، سلامت کلی تولید مثل باشد، و اگر بیمار در هنگام لقاح ارگاسم داشته باشد. ادبیات پس از تلقیح در مورد بی حرکتی در تضاد است.

 

داده های قبلی حاکی از آن است که از نظر آماری معنی دار است که بیمار 15 دقیقه بعد از تلقیح بی تحرک باقی بماند، در حالی که مقاله دیگر بررسی ادعا می کند که اینگونه نیست. نکته قابل توجه این است که در صورت افزایش شانس باعث می شود بیمار یا سیستم مراقبت های بهداشتی به مدت 15 دقیقه بی حرکت بمانند. برای زوجینی که دارای نازایی غیر قابل توضیح هستند، IUI تحریک نشده مؤثرتر از ابزار طبیعی درک است.

 

میزان حاملگی همچنین به تعداد اسپرم کل یا به طور خاص ، تعداد اسپرم متحرک (TMSC)، که در یک چرخه استفاده می شود بستگی دارد. با افزایش TMSC، میزان موفقیت افزایش می یابد ، اما در صورت محدود شدن سایر عوامل در موفقیت، موفقیت تا حد معینی خواهد بود. میزان بارداری خلاصه دو چرخه با استفاده از TMSC 5 میلیون (ممکن است یک TSC از 10 میلیون پوند در نمودار باشد) در هر چرخه به طور قابل توجهی بالاتر از یک چرخه منفرد با استفاده از TMSC از 10 میلیون است. با این حال ، اگرچه مقرون به صرفه تر است ، استفاده از TMSC پایین نیز میانگین زمان لازم برای رسیدن به بارداری را افزایش می دهد. زنانی که سن آنها در حال تبدیل شدن به عامل اصلی باروری است ، ممکن است مایل به گذراندن اوقات اضافی نباشند.

 

تلقیح مصنوعی در بسیاری از حیوانات غیر انسانی از جمله گوسفند، اسب، گاو، خوک، سگ، حیوانات شجره نامه به طور کلی، حیوانات باغ وحش، بوقلمون و موجودات به اندازه ریزه زنبورهای عسل و به همان اندازه عظیم اورکاها (نهنگ های قاتل) استفاده می شود.

 

تلقیح مصنوعی حیوانات مزرعه در جهان توسعه یافته ، به ویژه برای پرورش گاوهای لبنی (75٪ از کل تلقیح) شایع است. با استفاده از این روش ، خوک ها نیز پرورش می یابند (حداکثر 85 درصد از کل تلقیح). این یک وسیله اقتصادی برای یک دامدار برای بهبود گله های خود با استفاده از نرهای دارای صفات بسیار مطلوب فراهم می کند.

 

اگر چه در گاو و خوک معمول است، AI در پرورش اسب به طور گسترده ای انجام نمی شود. تعداد کمی از انجمن های اسب در آمریکای شمالی فقط اسب هایی را می گیرند که توسط "پوشش طبیعی" یا "خدمات طبیعی" تصور شده اند - جفت گیری واقعی فیزیکی یک مادیان به یک غرفه - کلوپ جوکی که برجسته ترین آنهاست، به عنوان هیچ AI در پرورش Thoroughbred مجاز است. سایر ثبت ها مانند AQHA و ثبت نام های خون گرم امکان ثبت اسلب ایجاد شده از طریق AI را فراهم می کنند و این روند بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد که به پرورش مادیان اجازه می دهد تا غرفه هایی که در همان تأسیسات - یا حتی در همان کشور - ساکن نیستند - از طریق منی منجمد یا منجمد منتقل شده استفاده کنند.

 

در حفاظت از گونه های مدرن، از جمع آوری مایع منی و تلقیح مصنوعی نیز در پرندگان استفاده می شود. در سال 2013 دانشمند دانشگاه Justus-Liebig-Giessen آلمان ، از گروه کاری مایکل لیرز ، کلینیک پرندگان ، خزندگان ، دوزیستان و ماهی ، تکنیک جدیدی را برای جمع آوری مایع منی و تلقیح مصنوعی در طوطی ها تولید اولین ماکاو جهان با تولید مثل کمکی تهیه کرد.

 

دانشمندانی که با اورک های اسیر کار می کردند توانستند در اوایل دهه 2000 پیشگام این تکنیک شوند و در نتیجه "نخستین برداشت موفقیت آمیز، منجر به فرزندان زنده، با استفاده از تلقیح مصنوعی در هر گونه گونه دریایی" انجام گرفت. جان هارگروو، مربی Seaworld، كاساتكا را اولین اركانی می داند كه هوش مصنوعی دریافت می كند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------