آشنایی با فناوری های جدید برای زندگی راحت در برف 

جایگزین های فناوری برای نمک جاده ای,فناوری های مناسب روزهای برفی

فناوری های جدید برای زندگی راحت در برف

 

فناوری چند سالی است که در تمام دنیا به آب کردن برف جاده ها و سهولت عبور و مرور کمک می کند. ماشین های برف روب غول پیکر در کنار روبات های جاده صاف کن فقط بخشی از فناوری هایی هستند که در این زمینه کار می کنند.

 

تجهیز جاده ها به سامانه های هوشمندی که برف ها را پیش از نشستن بر سطح جاده، آب می کنند یا طرح هایی که برای بارور کردن ابرها به شیوه ای جدید ارائه شده، فقط بخشی از این فناوری ها هستند.

 

• چغندرقند و CMA به جای نمک

نمک و ماسه جزو متداول ترین موادی هستند که سال هاست برای مبارزه با برف بر سطح جاده ها و خیابان ها می ریزیم. این نمک اما اثرات نامطلوبی روی محیط‌ زیست دارد. در غلظت های بالا برای آبزیان خطرناک است و در صورت راه یافتن به سفره های آب زیرزمینی می تواند کیسه های نمکی را در سطح دریاچه ها ایجاد کند.

 

نمک جاده ای همان فرمول شیمیایی نمک طعام را دارد اما درشت تر است و به سرعت در جاده حل می شود. این یون آزاد شده به محیط‌زیست آسیب می زند و باعث پوسیدگی سریع قطعات خودرو می شود.

 

چون این نمک بعد از حل شدن در آب به الکترولیت تبدیل می شود و زمانی که خودرو با آب، یخ و نمک تماس پیدا کند، ‌فرایندی شبیه آبکاری در آن رخ می دهد. یعنی یون های فلز از بدنه خودرو خارج شده و لایه محافظ بخش های فلزی خودرو - مخصوصا شاسی - به طور جدی آسیب می بیند. به خاطر تمام این آسیب ها، برخی جایگزین های شن و ماسه یا نمک در جاده ها اینها هستند.

 

• جایگزین های فناوری برای نمک جاده ای

پساب چغندر قند

حاصل فرآوری چغندر قند

بالا بردن نقطه ذوب یخ از 20- به10- درجه سانتیگراد

کارآمد برای دماهای خیلی پایین

بوی نامطبوع

احتمال رشد باکتری ها در اکوسیستم های آبی

 

• CMA یا «کلسیم منیزیم استات»

حاصل ترکیب آهک و اسید استیک

در دمای پایین مثل نمک جاده ای کار می کند

مثل نمک باعث خوردگی فلزات نمی شود

به محیط‌ زیست آسیب کمتری می زند

می تواند به صورت مایع و جامد مصرف شود

قابلیت کار در دمای 13- تا18- درجه

قیمت بالایی دارد

 

• عجیب ترین برف روب ها

• هیولای برف روب ها

 

برف روب هیولا که توسط شرکت اوراسن در نروژ ساخته شده، 2 هزار اسب بخار قدرت دارد و می تواند در عرض یک ساعت بیشتر از 4.5 تن برف را پارو کند.

 

فناوری های جدید برای زندگی راحت در برف,آشنایی با فناوری های جدید برای زندگی راحت در برف

ماشین برف روب

 

• روبات ژاپنی برف خوار

ژاپنی ها یک روبات به نام «یوکی‌تارو» ساخته‌اند که به ردیاب ماهواره‌ای و سیستم برف روب پیشرفته مجهز شده و می تواند خیابان های فرعی را به صورت خودکار تمیز کند. این روبات، برف‌ها را به‌صورت مکعب فشرده در آورده و در پشت خودش حمل می کند. یوکی تارو با 2 دوربین می تواند بهترین مسیر را پیدا کند و در برف روبی های کوچک کاربرد دارد.

 

فناوری هایی برای زندگی راحت, ماشین های برف روب غول پیکر, روبات ژاپنی برف خوار

روبات برف روب

 

• جاده هایی که آب می شوند

• آسفالت المنت دار

 

یکی از پرطرفدارترین فناوری‌های جهان در زمینه کاهش مشکلات برف و سرما برای جاده‌ها، استفاده از آسفالت‌های خورشیدی است. این فناوری یک پوشش موزاییکی‌ است که با کمک انرژی خورشیدی، روزانه 7.6 کیلو وات ساعت انرژی تولید می کند. از این انرژی می توان برای روشن نگه داشتن چراغ های راهنمایی در طول جاده استفاده کرد. در موقع بارش برف نیز المنت های گرمایی کار گذاشته شده روی این موزاییک ها به کار افتاده و برف ها را آب می‌کنند.

 

فناوری به کار رفته در این آسفالت‌ شبیه المنت‌هایی است که در شیشه خودروها برای آب کردن برف به‌کار می‌روند. هزینه نصب این جاده‌ها در نیویورک یک میلیون دلار به ازای هر اینچ (2.54سانتی‌متر) است که نسبت به بودجه 38میلیون دلاری شهرداری این شهر برای برف روبی یک مزیت اقتصادی بزرگ به وجود می آورد.

 

• جاده هایی با جریان مخفی ضدیخ

«رجب ملک»‌ پروفسور شهرسازی و محیط‌زیست در مؤسسه «ورکستر» پوشش های جدیدی برای جاده ها ابداع کرده که هزینه کمتری نسبت به آسفالت های المنتی دارد. در این فناوری، یک مایع شیمیایی گرم و ضد‌یخ در لوله هایی زیر جاده جریان دارد که با انرژی گرمایی خانه ها شارژ شده و در زمان سرما باعث آب شدن یخ و برف جاده می شود.

 

• تغییر ساختار کریستال های برف

چین و روسیه در فصل های پربرف از روش خاصی برای باردار کردن ابرها استفاده می کنند که باعث می شود، برف‌ زودتر از مواقع دیگر آب شده و از سر راه کنار برود. این روش جدید که فعلا در پکن و مسکو اجرا شده، از یک فناوری به نام «دانه دادن به ابرها»‌ استفاده می‌کند.

 

در این روش، بخارهای حاوی مواد شیمیایی از جمله یون نقره، پودر سیمان یا یخ خشک به داخل ابرها اسپری می‌شود که باعث تغییراتی در ساختار کریستال های برف می شود. این تغییرات نقطه ذوب یخ را بالا برده و باعث می‌شود برف زودتر از مواقع دیگر آب شود. هرچند شهروندان این کشورها واکنش مثبتی به این طرح نداشته اند اما مسئولان شان گفته اند، با این روش دست کم 20 درصد از گرفتاری های ناشی از بارش برف کم می شود.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------