پايان LCD ، طلوع LED 

 

پايان LCD ، طلوع LED


سهم فروش تلويزيونهاي LED در بازارهاي جهاني با 9/10 درصد افزايش به 4/7 ميليارد دلار در سال 2009 ميلادي رسيد.

 

 

به گزارش عصرارتباط و براساس آمار منتشر شده از موسسه تحقيقاتي iSuppli، با وجود حضور نسبتا کوتاه نسل جديد تلويزيون‌هاي صفحه‌تخت در بازارهاي جهاني، موفقيت خيره‌کننده اين سري، کاربران را آنچنان تحت تاثير قرار داده که سهم فروششان به سرعت روندي فزاينده پيدا کرده است.


البته اين آمار که به پيش‌بيني بازار فروش LEDها تا سال 2013 پرداخته بيانگر اين موضوع است که خواه ناخواه به‌زودي شاهد حذف زودهنگام LCDها - که همچنان در کشورهاي در حال توسعه يک فناوري نوين محسوب مي‌شود- خواهيم بود.

 

 


بازار آينده

 

 

براساس آمار منتشر شده صعود 9/10 درصدي سهم فروش LEDها در حالي بازار سال 2009 را تحت تاثير خود قرار داد که ورود OLEDها در ابعاد کوچک‌تر هم نتوانست به موفقيتي مشابه دست پيدا کند. فروش تلويزيون‌هاي LED در سال 2008 معادل 7/6 ميليارد دلار بود که در سال جاري به رقمي حدود 4/4 ميليارد دلار رسيد. اين اتفاق در حالي به وقوع پيوست که بازار نيمه‌هادي‌ها در شرايطي که بحران اقتصادي حاکم بر بازار در اوج خود به سر مي‌برد با افت سهم فروش 4/12 درصدي در بازارهاي جهاني مواجه شده بود.

 


اين موسسه پيش‌بيني کرده است که با توجه به روند فزاينده و روبه‌رشد فروش اين نوع نمايشگرهاي صفحه‌تخت، سهم فروش LEDها در سال 2013 ميلادي با رشدي تقريبا 2 برابر سال 2019 به رقمي حدود 3/14 ميليارد دلار مي‌رسد.

 


کارشناسان يکي از مهم‌ترين دلايل اين رشد را گرايش صاحبان صنايع به استفاده از اين نوع تلويزيون‌ها براي دکوراسيون داخلي و يا خارجي مشاغل خود مي‌دانند. اين نوع صفحه‌نمايش‌ها با توجه به قابليت‌هاي استفاده شده براي تصويرسازي بسيار باريک‌تر از نمونه‌هاي مشابه از نسل‌هاي پيشين هستند و از همين‌رو امکان استفاده در اماکن مختلف را به‌کاربر مي‌دهند.

 


جاگديش ربلو- رييس بخش آناليز موسسه iSuppli - با اشاره به اين روند افزايش اعتقاد دارد که صنعت توليد تلويزيون‌هاي LED يکي از فازهاي توسعه براي نسل جديد تکنولوژي محسوب مي‌شود؛ مرحله‌اي که به‌وسيله بسط و گسترش استفاده از صفر و يک يا همان عصر ديجيتال در سه‌سال آينده معنا پيدا خواهد کرد؛ زماني‌که به دلايل متعددي نياز به مصرف انرژي کم‌تر و نيز عدم اشغال فضايي وسيع براي کاربران کاملا ملموس خواهد بود. همچنين او بدون تغيير ماندن قابليت‌هايي نظير روشنايي و گداختگي رنگ بالا را از ديگر عوامل اين رشد مي‌داند.

 


پيش از ورود نسل LEDها به بازارهاي جهاني، اين ديودهاي نوري بيشتر براي فضاهايي مورد استفاده قرار مي‌گرفت که به دليل قرارگيري در شرايط کم‌نور نياز به درخشندگي خاصي داشت که از آن جمله مي‌توان به شرايط ترافيکي اشاره کرد. پس از گذشت مدت زماني کوتاه اين قابليت به سمت و سوي استفاده در گوشي‌هاي تلفن‌همراه کشيده شد و به‌عنوان نور پس‌زمينه صفحه‌نمايش‌هاي محصولات برندهاي مختلف مورد استفاده قرار گرفت. با استقبالي که کاربران از اين نمونه‌ها به‌عمل آوردند - البته به دليل شفافيت، نور و رنگ‌دهي مناسب - صاحبان صنايع تصويري به فکر استفاده از اين قابليت براي صفحه‌نمايش‌هايي در ابعاد بزرگ‌تر افتادند.

 

 

برهمين اساس و در راستاي توسعه پايدارتر و سريع‌تر بازار، ديودهاي نوري براي تجهيزاتي که از تکنولوژي HB و HIGH-FLUX بهره مي‌برند نيز مي‌تواند به بازار بزرگ‌شده و در حال رشد LEDها تا سال 2013 کمک شاياني کند، از طرفي پيش‌بيني‌هاي اين موسسه در سال 2013 که براساس ساختار بازارهاي سنتي نمايشگرهاي صفحه‌تخت صورت پذيرفته حاکي از اين موضوع است که LCDها در اين سال در حدود 5/2 درصد کاهش فروش خواهند داشت در حالي‌که نمايشگرهايي که از قابليت HB بهره مي‌برند با افزايش سهم فروشي 7/6 درصدي به رقم 4/5 ميليارد دلار خواهد رسيد. اين در حالي است که بازار تلويزيون‌هاي High-Flux بيش از پيش رونق پيدا مي‌کند و با افزايشي 53 درصدي که در نوع خود جالب توجه است به رقم 8/7 ميليارد دلار در سال 2013 ميلادي مي‌رسد.

 

 


سامسونگ پيشرو در جهان

 

 

برند کره‌اي سامسونگ يکي از فعالان بازار توليد تلويزيون محسوب مي‌شود که همواره چه از نظر گرايش به توليد محصولات با فناوري‌هاي نوين و چه از نظر رقابت با ساير برندها همواره حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته است. اين شرکت توانسته خود را به‌عنوان پرفروش‌ترين برند LED فروش در سطح بين‌المللي و در سال 2009 معرفي کند. اين برند کره‌اي در 6 ماهه ابتدايي سال 2009، 400 هزار تلويزيون‌ LED را به بازار ارايه داده و از ماه آپريل همين سال بيش از 90 درصد از سهم فروش اين بازار را به‌خود اختصاص داده است. براساس آماري که مسوولان اين شرکت در ماه‌هاي پاياني سال 2009 منتشر کرده بودند، اين شرکت انتظار داشته تا پايان سال 2009، 2 ميليون LED ديگر توليد کرده و 10 درصد سهم باقي‌مانده در سال 2009 را نيز به‌خود اختصاص دهد. البته براساس آخرين آمار، اين برند اگرچه توانسته سهم فروش خود را افزايش دهد اما ورود برندهاي ديگر همچون ال‌جي و سوني تا حدي از سهم 100 درصدي مورد انتظار سامسونگ کاسته است. در همين راستا، مديران اين شرکت کره‌اي محصولات اين شرکت را 60 درصد کل عرضه‌هاي پنل تلويزيون ال‌سي‌دي جهان در حال حاضر تخمين زده‌اند و به اين نکته اشاره داشته‌اند که با افزايش قابليت‌هاي اين تلويزيون‌ها، پيشرفت تلويزيون‌هاي LED را در جهت گسترش بازار خود ادامه خواهند داد.

 


از طرفي، اين آمار نشان مي‌دهند که 20 درصد مصرف‌کنندگان آمريکا با وجود قيمت نسبتا گزاف اين نوع تلويزيون‌ها - به‌دليل تکنولوژي نوين مورد استفاده قرار گرفته- علاقه‌مند به LED هستند. به‌نظر مي‌رسد سامسونگ تصميم گرفته تا بازار حاصل‌خيز آمريکاي شمالي را با عرضه تلويزيون‌هاي LED نسل جديد خود تحت سلطه خود درآورده و علاوه بر سود سرشار، شهرت برند خود در اين حوزه جديد را در ساير نقاط دنيا گسترش دهد، اين موضوع در حالي است که فروش تلويزيون‌هاي LED اين برند تنها 200 هزار عدد در سال 2008 بوده است.

 


ال‌جي، سوني و توشيبا سه برند فعال حاضر در بازار ايران هستند که به‌تدريج تلويزيون‌هاي LED خود را روانه بازارهاي جهاني مي‌کنند. اگرچه حضور سامسونگ به‌عنوان اولين برند حاضر در اين عرصه همچنان به‌عنوان بيشترين سهامدار اين صنعت، نام ساير شرکت‌ها را کم‌رنگ مي‌کند اما مي‌توان سال 2010 را سالي براي نبرد ميان شرکت‌هاي مدعي در اين حوزه به‌شمار آورد که مي‌تواند تکليف برترين شرکت اين حوزه در سال 2013 را در حوزه اين پيش‌بيني مشخص کند.

 

 


لوح

 

 

LED مخفف کلمه Light-Emitting Diode به‌معناي ديودهاي ساطع‌کننده نور است. اين نوع جديد تکنولوژي که مدت‌زمان زيادي از ورودش به عرضه بازارهاي تصويري نمي‌گذرد،‌ توانسته به سرعت مسير درست ورود به بازار را طي کند. اين نوع نمايشگرهاي صفحه‌تخت که با بهره‌گيري از قابليت نوردهي در پشت‌زمينه تصوير در کسري از ثانيه باعث ايجاد کنتراستي پويا و در عين‌حال شفافيت رنگ مناسب مي‌شود. در اين ميان تلويزيون‌هاي LCD به‌هيچ عنوان نمي‌توانند تصاويري به شفافيت و کيفيت تلويزيون‌هاي LED به کاربر ارايه دهند.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------