معرفی رشته مدیریت بیمه 

دوره کاردانی بیمه یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است

 

یکی از ضروری ترین مسائلی که در جهان امروز شکل جدی به خود گرفته، صنعت بیمه است. حوادث روزگار آنقدر متنوع و غیر قابل کنترل شده است که هیچ گاه نمی توان تصور کرد که می توانست راهی بهتر از بیمه را تصور کرد بیمه همانند حوادث دچار تنوع و تعدد شده است و برای هر یک از حوادث نوع خاصی از بیمه تعریف شده است.

 

دوره کاردانی بیمه یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از آموزش آن تربیت افرادی است که پس از یک آموزش دو ساله نظری و عملی به طور رسمی عهده دار مسئولیتهایی در شبکه بیمه ای کشور، به ویژه در دوره های اجرایی میانی و پایین تر گردیده و خلاء حرفه ای موجود در این زمینه را بر طرف نمایند. 

 

معرفی رشته مدیریت بیمه

رشته مدیریت بیمه یکی از رشته هایی است که از طریق کنکور انسانی می توانید انتخاب کنید. معرفی رشته مدیریت بیمه شامل کاربرد های رشته مدیریت بیمه است. همچنین در معرفی رشته مدیریت بیمه باید به این نکته نیز توجه شود که چه دروسی در رشته مدیریت بیمه آموزش داده می شود. به این ترتیب داوطلبان کنکور انسانی می توانند، حس بهتری نسبت به رشته انتخابی داشته باشند و آن را با علایق خود بسنجند. به این ترتیب انتخاب رشته مناسب تری صورت می گیرد.

 

  بیشتر بخوانید: رشته مدیریت بازرگانی

 

کار آموزی

کارآموزی شامل 2 واحد درسی و 32 ساعت ست که نیمسال آخر و یا بعد از اتمام دروس نظری در دوایر مختلف مؤسسات بیمه ای و زیر نظر مرکز آموزش طی می شود.

 

کاردانی بیمه می تواند سرپرستی و یا معاونت واحدهای تابعه صنعت بیمه را انجام بدهد

 

تعداد واحدهای درسی

تعداد کل واحدهای آموزشی در مجموع 70 واحد است:

1- دروس عمومی شامل 10 واحد است که با برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه ریزی مطابقت دارد.

 

2- دروس پایه شامل 20 واحد است که با برنامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی مدیریت بیمه مطابقت دارد.

 

3- دروس اصلی شامل 15 واحد است که کلیات آن با برنامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی مطابقت دارد.

 

4- دروس اختصاصی اجباری شامل 14 واحد است که کلیات آن با برنامه مسابقه به شورای عالی برنامه‌ریزی مطابقت دارد به جز چند مورد استثنا.

 

5- دروس اختصاصی انتخابی شامل دو واحد است که دانشجو ها می توانند با توجه به گرایش های بیمه اموال یا بیمه اشخاص مورد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 

مزایای این رشته

این رشته ای است که بسیار متنوع است چون با سازمانها و صنایع مختلف در ارتباط است. تربیت کادر متخصص و کارشناس بیمه با هدف توسعه صنعت بیمه در ایران و جلوگیری از خروج از کشور در کنار گردآوری اطلاعات و پژوهش در زمینه های نوین بیمه ای در جهان از جمله اهدافی است که رشته کارشناسی مدیریت بیمه مد نظر دارد.

 

دانشجویان رشته مدیریت بیمه پس از کسب مهارتهای علمی و عملی لازم قادر به بر عهده گرفتن مناصب مدیریتهای مختلف در زمینه بیمه در داخل یا دفاتر خارج از کشور خواهند بود. از سوی دیگر دانش آموختگان این رشته در صورت دارا بودن زیر ساخت علمی مناسب، قادر به انجام تحقیقات و مطالعات مورد نیاز کشور در صنعت بیمه نیز می باشند.

 

صنعت و بازار کار رشته مدیریت بیمه

فارغ التحصیلان دوره کاردانی قادر خواهند بود فعالیتهای زیر را در سیستم بیمه ای کشور به ویژه در سطح شعب استان ها انجام دهند.

 

1. انجام امور مربوط به صدور

2. انجام امور مربوط به تسویه خسارات

3. انجام امور مربوط به حسابداری شعب

4. سرپرستی و یا معاونت واحدهای تابعه صنعت بیمه

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------