تازه های رشته های تحصیلی


رشته ریاضی فیزیک, آشنایی رشته ریاضی فیزیک, معرفی رشته ریاضی فیزیک

آشنایی با رشته ریاضی فیزیک

آشنایی با رشته ریاضی فیزیک معرفی با رشته ریاضی فیزیک علم ریاضی، علم نظم می باشد و هدف آن جستجو و…

آشنایی با رشته مدیریت و بازرگانی دریایی 

آشنایی با رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

 

معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی :

هدف رشته مدیریت و بازرگانی دریایی تربیت کارشناس بازرگانی دریایی برای خدمت در ارگان‌های دریایی، حمل و نقلی، تجارت خارجی و برنامه ریزی کلان جمهوری اسلامی و دیگر شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی مرتبط با امور مدیریت بازرگانی دریایی کشور است.

 

این رشته دارای سه گرایش مناطق ویژه، گمرکی و بندر و کشتیرانی می ‌باشد که هر گرایش تنها 18 واحد اختصاصی دارد. گفتنی است که این رشته از بین داوطلبان گروه‌های آزمایش ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد.

 

گرایش مناطق ویژه دانشجویان این گرایش با اصول و انواع مناطق ویژه تجاری و صنعتی مرزی و دریایی از نقطه نظر اهداف، تولید، اشتغال، مالکیت، منافع، سرمایه‌گذاری خارجی، عملکرد و ساختار این‌گونه مناطق آشنا می شوند و علل پیشرفت اقتصادی کشورهای صنعتی پیشرفت و در حال توسعه را مطالعه می کنند تا بتوانند راه های پیشبرد و توسعه و جذب سرمایه‌گذاری را در مناطق ویژه فراگیرند.

 

 

اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که هيجان تجارت و جاذبه هاي مسحور کننده دريا را با هم مي خواهيد بايد گفت رشته مديريت و بازرگاني دريايي همان چيزي است که به دنبالش هستيد.

 

مديريت و بازرگاني دريايي از جمله رشته هاي حوزه مديريت است كه به صورت ويژه به موضوع بازرگاني از طريق دريا مي پردازد.

 

دانشگاه هاي معدودي كه رشته مديريت و بازرگاني دريايي را ارائه مي دهند هدفشان تربيت كارشناساني است كه با تسلط بر امور گمركي و قوانين بازرگاني بين الملل و حمل و نقل دريايي، بتوانند در زمينه هاي تجارتي فعاليت كنند و يا خدمات مورد نياز شركت هاي بازرگاني را ارائه دهند.

 

اهميت و ضرورت رشته : 

ضرورت و اهميت دوره کارشناسی مديريت و بازرگانی دريايی با توجه به آگاهی از آخرين پيشرفتهای مديريت و کاربرد آن براساس نيازهای جامعه بويژه سازمانهای دريايی و احتراز از تقليد صرف و به منظور برنامه ريزی کلان جمهوری اسلامی آشکار می گردد.

 

از طرفی ديگر با عنايت به تخصص مداری و شايسته سالاری تربيت نمودن متخصصين لازم جهت طراحی و تنظيم سيستم های مديريتی و اعمال حاکميت ضوابط بر روابط در اداره امور امری لازم به نظر می رسد. بنابراين تربيت نمودن افرادی که توان شناخت مشکلات و نارسايی های سازمانهای دريايی، گمرکی، حمل و نقل و تجارت خارجی ضروری بنظر می رسد تا در جهت رفع بهبود اوضاع گام های موثری را بردارند.

 

رشته مدیریت و بازرگانی دریایی، شباهت زيادي با رشته مديريت بازرگاني دارد با اين تفاوت كه تمركز آن در حوزه بازرگاني و تجارت، بر روي حمل و نقل دريايي و تجارت خارجی است. 

رشته مدیریت و بازرگانی دریایی دارای 3 گرایش زیر می باشد:

- گرایش گمرکی

- گرایش بنادر و کشتیرانی

- گرایش مناطق ویژه

 

موقعیت شغلی در ایران

فارغ التحصیلان رشته مدیریت و بازرگانی دریایی می توانند در قسمتهای مختلف ارگان های دریایی ماز جمله:

· تدارکات،بازاریابی و بازرگانی کشتی ها، عملیات بنادر و کشتیرانی ها

· مالی و اداری بنادر و کشتیرانی ها،گمرکات و ارگانهای مرتبط

· حمل و نقل و جابجایی کالا در بنادر و پایانه های گمرکات مرزی و داخلی و مناطق ویژه تجاری

· پرسنلی و کارگزینی

فعالیت نمایند.

 

دانشگاه هاي معدودي كه رشته مديريت و بازرگاني دريايي را ارائه مي دهند

 

گرایش گمرکی

دانشجویان گرایش گمرکی با قوانین و مقررات گمرکی، مقررات عمومی صادرات و واردات و انواع کالاها و محصولات وارداتی یا صادراتی اشنا می شوند تا بتوانند امور گمرکی را هرچه دقیق تر، سهل تر و بهتر انجام دهند.

 

دروس تخصصی گرایش گمرکی:

پروژه تحقیقاتی، بهره وری سازمانی، مدیریت پایانه ها، قوانین و مقررات گمرکی، مقررات عمومی صادرات و واردات، شیمی، شناخت الیاف و مصنوعات آن، کانتینر و وسایل آن.

 

گرایش بندر و کشتیرانی 

گرایش بندر و کشتیرانی اصول و وسایل حرکت و نگه داری کشتی، اهمیت وسایل کمک ناوبری بندری در هدایت ایمن کشتی ها، انواع وسایل نگهداری و حمل باردر بنادر و پایانه های زمینی و دریایی، انواع قراردادهای حمل کالا و خصوصیات حمل و نقل دریایی آموزش داده می شود تا فارغ التحصیلان این رشته عملیات حمل و نقل کالا را در بنادر به طور مؤثر و مفید بر عهده بگیرند.

 

دروس تخصصی گرایش بنادر و کشتیرانی:

اصول ناوبری، اصول مهندسی دریایی، پروژه تحقیقاتی، بهره وری سازمانی، کانتینر و وسایل حمل بار، مدیریت و تدارکات بندری، مدیریت و تدارکات کشتیرانی، مدیریت فرماندهی کشتی.

 

گرایش مناطق ویژه

دانشجویان این گرایش با اصول و انواع مناطق ویژه تجاری و صنعتی مرزی و دریایی از نقطه نظر اهداف، تولید، اشتغال، مالیت، منافع، سرمایه گذاری خارجی، عملکرد و ساختار اینگونه مناطق آشنا می شوند و علل پیشرفت اقتصادی کشورهای صنعتی پیشرفته و در حال توسعه را مطالعه می کنند تا بتوانند راه های پیشبرد و توسعه و جذب سرمایه گذاری را در مناطق ویزه فرا گیرند.

 

امکان تحصیلات رشته مديريت و بازرگاني دريايي تا مقطع دکتری وجود دارد

 

درس های این رشته در طول تحصیل

دروس مشترک در گرایش های مختلف مدیریت و بازرگانی دریایی:

روانشناسی کار، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، اصول حسابداری، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، روش تحقیق در مدیریتف مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن، مبانی سازمان و مدیریتف مدیریت رفتار سازمانی، پژوهش عملیات، حسابداری صنعتی، میریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز و بانکداریف تجزیه و طراحی سیستم، بازاریابی و مدیریت بازار، مدیریت مالی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، سیستم های اطلاعاتی مدیریت، حسابرسی، زبان تخصصی، بازرگانی بین المللی، اصول ترابری، مدیریت استراتژیک، سیاستگذاری حمل و نقل و بازرگانی، اصول حقوق و بیمه دریایی، اقتصاد ترابری، مدیریت بین المللی کالا، کنوانسیون های بین المللی حمل و نقل، گمرکی و بازرگانی، مدیریت پشتیبانی و توزیع.

 

دروس تخصصی گرایش مناطق ویژه:

پروژه تحقیقاتی، اصول، انواع و نمونه های مناطق ویژه، تولیدی و تجاری، نمونه های مناطق و بنادر ویژه و مراکز بار، اصول و مبانی خصوصی سازی، سرمایه گذاری و توسعه منطقه ای.

 

دانشگاه های پذیرنده :

دریانوردی و علوم دریایی چابهار، علوم و فنون دریایی خرمشهر و ….

 

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی