طراحی نخستین دست رباتیکی با الهام از خرطوم فیلدست رباتیک،اخبار علمی،خبرهای علمی
محققان با الهام از خرطوم فیل رباتی ساخته اند که قادر به بلند کردن و کنترل اشیای مختلف از یک سوزن گرفته تا بسته ای بسیار بزرگ است.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، انگشتان انعطاف پذیری که در انتهای خرطوم فیل وجود دارد الهام‌بخش یک گیره رباتیک شده اند که قادر است اشیا مختلف بزرگ و کوچک از یک سوزن مخصوص طب سوزنی گرفته تا خط کش فلزی و یک بسته بزرگ را بلند کند و نگه دارد.

 

خرطوم فیل پوست سختی دارد و پر از ماهیچه ها و اعصاب است که هرکدام کاربرد مختلفی دارند و به این عضو کمک می کنند آب یا خاک را بمکد و اشیای مختلف را بگیرد. خرطوم فیل سال ها منبع الهام بسیاری از افراد بود و کاربردهای واضحی در عملیات های برداشتن و گذاشتن اجسام داشته است. اخیراً محققان انستیتو ماشین و مواد کره جنوبی نیز مشغول توسعه رباتی با الهام از آن هستند.

 

دستاورد محققان کره ای به نام «نخستین دست رباتیکی تقلید شده از خرطوم فیل در جهان» معرفی شده است که قابلیت های یک گیره چنگک مانند با یک گیره دارای قدرت مکش را ترکیب می کند. این دستگاه می تواند با استفاده از ساختاری که در نوک آن قرار دارد اشیا را بگیرد.

 

سیم های مربوط به یک سیلندر پنوماتیک در اطراف مرکز این ساختار نرم قرار دارند و شکل گیره را هنگام فعالسازی تغییر می دهند. به این ترتیب چنگک های آن به سمت یکدیگر تا می شوند تا اشیا را بگیرند. هرچند کانال های ریزی در این ابزار تعبیه شده که نوعی درزبندی خلأ مقاوم در برابر نفوذ هوا ایجاد می کند تا قدرت کنترل اجسام را در صورت لزوم بیشتر کند.

 

این امر بدان معنا است که گیره می تواند اشیا با اندازه و اشکال و وزن های مختلف را بلند کند. محققان کره نشان داده اند ربات قادر به گرفتن یک سوزن ۰.۲۵ میلیمتری و یک بسته بزرگ ۱۰ برابر اندازه خود است.

 

محققان ادعا می کنند این سیستم بدون نیاز به حسگرهای پیچیده فعالیت می کند و کنترل کننده نرم، خطری برای مجروح کردن افرادی که در کنار آن کار می کنند، ندارد. در آینده می توان از این دستگاه به عنوان ربات سرهم بندی کننده محصول در خطوط تولید و ربات های خانگی استفاد کرد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022