چوب ضد آتش ساخت شدچوب ضد آتش،اخبار علمی،خبرهای علمی
چوب یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است، اما بدیهی است که دارای نقاط ضعف جدی همچون قابلیت اشتعال است. تیمی از محققان در سنگاپور توانستند یک پوشش نامرئی ایجاد کنند که می تواند از سوختن چوب جلوگیری کند.

به گزارش سیناپرس، محققان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور موفق شدند نوعی پوشش خاص برای چوب اختراع کنند که این ماده را در برابر اشتعال مقاوم می کند. اختراع آنها علاوه بر حفظ زیبایی چوب، از سوختن این ماده جلوگیری می کند. روکش های نسوز فعلی شامل استفاده از پانل‌های ضد حریق مانند تخته ‌های گچی و منیزیم یا روکش های چوب با مخلوط ‌های غلیظی است که ظاهر چوب طبیعی را پنهان می‌ کند. علاوه بر این، پوشش جدید تنها 0.075 میلی متر ضخامت و شفاف است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

 

هنگامی که شعله‌های داغ پوشش محافظ را گرم می‌کنند، یک سری واکنش‌های شیمیایی پیچیده باعث می‌شود که این ماده تا بیش از ۳۰ برابر اندازه اصلی خود منبسط و در نهایت به زغال تبدیل شود.

 

آزمایش‌ های انجام شده نشان می‌دهند که این زغال از آسیب رساندن آتش به چوب زیر آن جلوگیری می ‌کند. در حال حاضر بیشتر پانل های چوبی فقط دارای یک پوشش شفاف هستند که از رطوبت، خوردگی آب و هوا، موریانه ها یا آفات محافظت می کند و برای مقاومت در برابر حرارت بالا طراحی نشده اند.

 

آراویند داساری، متخصص مواد مقاوم در برابر آتش، درباره این فناوری جدید توضیح می دهد: یکی از مشکلات استفاده از چوب در ساخت و ساز، این است که الوار، به خصوص اگر محافظت نشده باشد، می تواند بسیار سریع بسوزد. ما در پوشش خود از فناوری برای قفل کردن برخی ترکیبات و تعامل با رزین استفاده کردیم. 

 

هنگامی که چوب های دارای این پوشش در معرض حرارت زیاد قرار گیرند، به طور سیستماتیک در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند و در نتیجه منجر به تشکیل زغال می شوند. این زغال به گونه ‌ای طراحی شده است که بسیار مقاوم در برابر حرارت باشد و چوب زیر آن را از گرمای زیاد عایق کند.

 

انقلابی در صنعت ساخت و ساز

پروفسور لوئیس فی متخصص علوم و مهندسی مواد، در این رابطه می گوید:‌ با توجه به این که پوشش نامرئی فوق هم ایمنی و هم زیبایی شناسی را در ساخت و ساز چوبی بدون هیچ اشکالی افزایش می دهد، می توان آن را در امور مختلف تجاری با تاثیرگذاری بالا استفاده کرد.

 

نویسندگان مطالعه انتظار دارند که این پوشش جدید در بین شرکت‌های ساختمانی تقاضای زیادی داشته باشد، زیرا ساختمان‌ هایی که از چوب استفاده می ‌کنند باید قوانین آتش ‌نشانی خاصی را که توسط تنظیم‌ کننده‌های ساختمان تعیین می‌شود، رعایت کنند.

 

در حال حاضر، تنها چند محصول در بازار وجود دارند که ادعا می کنند هم شفافیت داشته و هم ضد حریق هستند. با این حال، محصولات فوق معمولاً بسیار گران هستند یا استانداردهای بین المللی را برای استفاده صنعتی تامین نمی کنند.

 

 

تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    X لرنیتو

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022