کشف سیاره های داشتن استعداد برای حیات



۲۰ سیاره فراخورشیدی که مستعد حیات هستند

بررسی‌ داده های تلسکوپ فضایی “کپلر” حاکی از کشف ۲۰ سیاره مشابه زمین است که بعضی از آنها استعداد بالایی در داشتن حیات دارند. این سیارات به همراه چندین سیاره فراخورشیدی دیگر به دور ستاره های میزبان خود می گردند که در مواردی دارای مشابهت با خورشید هستند.

 

کشف سیاره هایی مشابه زمین,سیاره فراخورشیدی

بعضی از سیارات استعداد بالایی در داشتن حیات دارند

 

نکته جالب توجه در رابطه با یکی از این سیارات به نام ” KOI-7923.01” این است که در مقایسه با زمین تنها سه درصد جرم کمتری دارد و هر ۳۹۵ روز یک بار به دور ستاره میزبان خود می گردد. “جف کافلین”(Jeff Coughlin) یکی از محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در تیم تلسکوپ کپلر گفت: اگر قرار باشد زمانی یکی از سیارات فراخورشیدی برای سفر انتخاب شوند، این سیاره می تواند کاندید بسیار خوبی باشد.

 

این سیاره به دلیل فاصله خود با ستاره میزبانش و همچنین سردتر بودن این ستاره، دمای پایینی دارد و تقریبا سراسر آن پوشیده از برف و یخ است و محققان وضعیت اقلیمی آن را مشابه با مناطق قطبی زمین موسوم به “توندرا” می‌دانند اما همچنان شرایط آن به گونه ای است که بتوان به وجود آب مایع در آنها امید بالایی داشت. محققان ناسا در توضیح یافته های کپلر اعلام کرده‌اند که از ۸۰۵۴ جسم فضایی رصد شده از سوی کپلر، ۴۰۳۴ مورد احتمالا سیاره هستند که دوره گردش آنها به دور ستاره هایشان بین ۶ ساعت تا ۶۳۲ روز طول می کشد و تا به حال ۲۳۰۰ مورد از این سیارات احتمالی تایید شده اند.

 

کشف سیاره های داشتن استعداد برای حیات,کشف سیاره برای داشتن حیات

زمانی که سیاره ای فراخورشیدی برای سفر انتخاب شد، این سیاره می تواند کاندید بسیار خوبی باشد

 

در این بین ۲۱۹ مورد جدید هستند که دو سامانه ستاره‌ای نیز در آنها به چشم می‌خورند که بیش از ۱۰ سیاره مشابه زمین و احتمالا دارای حیات نیز در آنها دیده می شود. چندی پیش فضاپیمای کپلر موفق شده بود ۲۱۹ سیاره فراخورشیدی احتمالی و ۱۰ سیاره با احتمال قابل سکونت بودن بالا شناسایی کند. ماموریت تلسکوپ از سال ۲۰۰۹ آغاز شده است و مهمترین هدف آن شناسایی سیارات فراخورشیدی است.

 

داشتن زندگی فرازمینی, نخستین نامزد داشتن زندگی فرازمینی

زمانی که سیاره ای فراخورشیدی برای سفر انتخاب شد، این سیاره می تواند کاندید بسیار خوبی باشد

 

“مأموریت کپلر” برای این کار درخشندگی ۱۰۰ هزار ستاره را بررسی می کند تا نشانه‌ای از کاهش درخشندگی اثر گذار سیاره‌ای بیابد. این ماموریت به نام ستاره شناس آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌ است. در سال ۲۰۱۳، ستاره شناسان مأموریت کپلر اعلام کردند، سیاره‌ای همانند زمین موجود است که احتمالا قابل سکونت است. دانشمندان می‌گویند این سیاره که به اسم “کپلر ۶۹سی” نامیده شده است همانند سیاره های سامانه خورشیدی در مداری ویژه پیرامون ستاره‌ای می‌چرخد. این سیاره یکی از نخستین نامزدهای احتمالی داشتن زندگی فرازمینی در خود است که انسان از وجود آن آگاهی پیدا کرده است.

 

داشتن زندگی فرازمینی, نخستین نامزد داشتن زندگی فرازمینی

ستاره شناسان اعلام کردند، سیاره‌ای همانند زمین موجود است که احتمالا قابل سکونت است

 

آخرین جمع بندی ها نشان می دهد که یک پنجم ستاره های موجود در کهکشان راه شیری، قد و قواره و مشخصات نزدیک به خورشیدِ منظومه شمسی ما را دارا هستند. با یک حساب سرانگشتی رقمی بالاتر از ۱۰ میلیارد ستاره شبیه خورشید در کهکشان ما وجود دارند که ممکن است سیاره های مشابه زمین داشته باشند.

 

منبع : isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------