شناسایی آلاینده ضد آفتاب برای اولین بار در قطب شمالآلاینده ضدآفتاب،اخبار علمی،خبرهای علمی
یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران، آثاری از عوامل آلاینده ضد آفتاب را در یخچال‌های مجمع الجزایر سوالبارد پیدا کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از آی‌ای، برای اولین بار آلاینده‌های شیمیایی باقی مانده از وسایل بهداشت و مراقبت شخصی شامل کرم ضد آفتاب در برف‌های شمالگان یافت شده است.

 

یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران آثاری از عوامل کرم ضد آفتاب را در یخچال‌های مجمع الجزایر سوالبارد پیدا کردند.

 

سوالبارد یا سوالبار(Svalbard) به معنای کرانه سرما، مجمع الجزایری در منطقه شمالگان واقع در اقیانوس منجمد شمالی، شمالی‌ترین منطقه تحت کنترل کشور نروژ است. در شمال سوالبارد اقیانوس منجمد شمالی و در جنوب آنها دریای بارنت قرار دارد.

 

این مطالعه تأثیر فراگیر محصولات مراقبت شخصی در مناطق دورافتاده شمالگان را روشن می‌کند.

 

آنها غلظت آلاینده‌های انباشته شده در زمستان شمالگان را اندازه‌گیری کردند.

 

این نمونه‌های برف از پنج یخچال طبیعی در شبه جزیره Brggerhalvya در آوریل و مه ۲۰۲۱ جمع‌آوری شد. این مکان‌ها از ترکیبی از سکونتگاه‌های انسانی نزدیک و مکان‌های منزوی‌تر و دورتر انتخاب شدند.

 

پژوهشگران نمونه‌های جمع‌آوری‌شده را برای حضور آلاینده‌های نوظهور که موادی هستند که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما برای تأثیرات بالقوه زیست‌محیطی‌شان به شدت مورد مطالعه قرار می‌گیرند، بررسی کردند.

 

ماریانا دی‌آمیکو دانشجوی دکترای رشته علوم قطبی در دانشگاه Ca' Foscari ونیز ایتالیا و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: بسیاری از آلاینده‌هایی که ما آنالیز کرده‌ایم، مانند بنزوفنون-۳، اکتوکریلن، اتیل هگزیل متوکسی سینامات و اتیل هگزیل سالیسیلات قبلاً هرگز در برف‌های شمالگان شناسایی نشده بودند.

 

تجزیه و تحلیل نمونه برف

طبق بیانیه این تیم پژوهشی، الگوی توزیع برخی آلاینده‌ها با افزایش ارتفاع تغییر می‌کند.

 

بیشتر این مواد شیمیایی در مقادیر بیشتری در ارتفاعات کمتر یافت شدند. با این حال، یک استثنا برای اکتوکریلن و بنزوفنون-۳ که دو عامل فیلتر نور فرابنفش هستند که معمولا در ضد آفتاب‌ها یافت می‌شوند، ذکر شده است.

 

در کمال تعجب، این ترکیبات خاص، فراوانی بیشتری را در بالای یخچال‌ها نشان می‌دهند.

 

این تیم پیشنهاد می‌کند که آنها احتمالاً از عرض‌های جغرافیایی پایین‌تر به ارتفاعات بالاتر سفر کرده‌اند که با گردش جوی تسهیل شده است.

 

مارکو وکیاتو پژوهشگر شیمی تحلیلی در دانشگاه Ca' Foscari و یکی از نویسندگان این مقاله توضیح داد که نتایج نشان می‌دهد که وجود آلاینده‌های نوظهور در مناطق دورافتاده را می‌توان به نقش گردش جوی دوربرد نسبت داد.

 

وی افزود: در واقع، بیشترین غلظت در رسوب زمستانی مشاهده شد، چرا که در پایان زمستان، توده‌های هوای آلوده از اوراسیا راحت‌تر به قطب شمال می‌رسند.

 

این پژوهش برای ابتکارات نظارت مستمر در این منطقه اهمیت بالایی دارد و برای حفاظت از سلامت اکوسیستم محلی بسیار مهم است. آلاینده‌های شناسایی شده پتانسیل تاثیرگذاری بر سلامت موجودات آبزی را دارند و باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد سیستم‌های غدد درون‌ریز و هورمونی می‌شوند.

 

پژوهشگران دانشگاه Ca' Foscari ونیز و موسسه علوم قطبی شورای تحقیقات ملی ایتالیا(CNR-ISP) در این پروژه با مرکز دانشگاهی سوالبارد همکاری کردند.

 

این یافته‌ها در مجله Science of the Total Environment منتشر شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------