دانشمندان با هک کردن مغز مگس ها آنها را از راه دور کنترل می کنندمگس،اخبار علمی،خبرهای علمی
مگس‌ها در عرض یک ثانیه پس از ارسال فرمان از راه دور به نورون‌های در مغز عمل خاصی را انجام می‌دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از نیواطلس، تیم تحقیقاتی با مهندسی ژنتیکی مگس‌ها شروع به کار کردند تا یک کانال یونی حساس به گرما را در برخی از نورون‌ها بیان کنند. وقتی این کانال گرما را حس می‌کند، نورون را فعال می‌کند - در این مورد، آن نورون باعث می‌شود مگس بال‌هایش را باز کند، که اغلب در طول جفت‌گیری از آن استفاده می‌کنند.

 

محرک حرارتی به شکل نانوذرات اکسید آهن وارد مغز حشرات شد. هنگامی که یک میدان مغناطیسی روشن می‌شود، آن ذرات گرم می‌شوند و باعث می‌شوند نورون‌ها شلیک کنند و مگس حالت بال گسترده را بگیرد.

 

برای آزمایش این سیستم، محققان این مگس‌های مهندسی شده را در یک محفظه کوچک در بالای یک سیم پیچ مغناطیسی نگه داشتند و آن‌ها را با دوربین‌های بالای سر تماشا کردند. وقتی میدان مغناطیسی روشن شد، مگس‌ها بال‌های خود را در حدود نیم ثانیه باز کردند.

 

ژاکوب رابینسون، نویسنده این مطالعه گفت: برای مطالعه مغز یا درمان اختلالات عصبی، جامعه علمی به دنبال ابزار‌هایی هستند که بسیار دقیق و کم تهاجمی باشند.

 

کنترل از راه دور مدار‌های عصبی منتخب با میدان‌های مغناطیسی یک هدف مهم برای فناوری‌های عصبی است. زیرا سرعت کنترل مغناطیسی از راه دور را افزایش می‌دهد و آن را به سرعت طبیعی مغز نزدیک‌تر می‌کند.

 

هدف مستقیم این تیم استفاده از این نوع فناوری برای بازگرداندن بینایی به بیماران مبتلا به اختلالات بینایی است. با تحریک قشر بینایی، آن‌ها ممکن است بتوانند اساساً نقص چشم را حذف کنند.

 

تکنیک‌های مشابهی برای کنترل حرکات موش‌ها استفاده شده است که می‌تواند به درمان‌های بهتری برای مشکلات حرکتی با علل ریشه‌ای در مغز منجر شود.

 

دارپا که بودجه این پروژه را تامین می‌کند، برنامه‌های متفاوتی دارد. در نهایت می‌خواهد هدستی بسازد که بتواند فعالیت عصبی در مغز یک فرد را بخواند و سپس آن را در مغز دیگری بنویسد و اساساً افکار یا ادراکات را بین افراد منتقل کند.

 

این تحقیق در مجله Nature Materials منتشر شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------