از هوا، الماس تولید می شود!/ تولید در نیویورک، تراش در هند و کاهنده آلودگی هوا(+عکس)الماس ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
شرکتی نوپا به نام ایتر دایموندز به نخستین تولیدکننده ای تبدیل شده که از کربن اتمسفر برای تولید الماس های پایدار استفاده می کند. 

به گزارش عصر ایران ؛  وقتی به الماس فکر می کنیم، تصاویری مانند زیورآلات گران قیمت یا معدنچیانی که در شرایط سخت کار می کنند تا این سنگ گران بها را استخراج کنند در ذهن ما نقش می بندد. "الماس های خونین" یا "سنگ های کثیف" اطلاحاتی هستند که برای تجارت الماس هایی که از مناطق جنگی و اردوگاه های کار اجباری استخراج و به صورت برش نخورده فروخته می شوند، بکار برده می شود.

 

اما اکنون شرکتی نوپا به نام ایتر دایموندز (Aether Diamonds) که در سال 2018 توسط رایان شیرمن و دنیل وینو همراه با رابرت هاگمن تاسیس شده است، به نخستین تولیدکننده ای تبدیل شده که از کربن اتمسفر برای تولید الماس های پایدار استفاده می کند.

 

الماس ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

به گفته ایتر دایموندز، هر قیراط الماس فروخته شده برابر با 20 متریک تن دی اکسید کربن گرفته شده از اتمسفر است که این کار با استفاده از ترکیبی از جذب مستقیم هوا و سایر روش های حذف کربن از جمله جداسازی کربن، صورت می گیرد.

 

این روش تولید می تواند با حذف کربن از هوا به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کند و با جلوگیری از نقض حقوق بشر در زمینه استخراج الماس به خود صنعت نیز کمک کند.

 

خرید جواهرات لوکس یه همراه شناسنامه و گارانتی مادام العمر از جواهری زر

جذب مستقیم هوا از ابتدا بخشی از ماموریت ایتر دایموندز بوده است. شیرمن و وینو این شرکت را پس از مطالعه درباره جذب مستقیم هوا در سال 2018 تاسیس کرده و به دنبال یافتن روشی برای تولید الماس با استفاده از کربن بیرون کشیده شده از هوا بودند.

 

ایتر دایموندز طی سال گذشته میلادی صدها قیراط الماس تولید کرده و عرضه نخستین الماس های خود به مشتریان را از اواسط سال 2021 آغاز کرد. اکنون، این شرکت تولید هزاران قیراط الماس در سال 2022 را برنامه ریزی کرده است.

 

ایتر دایموندز اکنون می تواند گواهینامه B Corp را به اعتبار خود اضافه کند. برای دریافت این گواهینامه، یک شرکت باید عملکرد اجتماعی و زیست محیطی بالایی را نشان داده، تعهد قانونی به پاسخگویی داشته و در زمینه فعالیت های خود شفافیت نشان دهد. کسب گواهینامه B Corp آسان نیست. بیش از یکصد هزار شرکت طی یک دهه گذشته برای دریافت این گواهینامه درخواست داده اند که تنها 4000 شرکت موفق به دریافت آن شده اند.

چگونه از دی اکسید کربن هوا الماس ساخته می شود؟

 

ایتر دایموندز فرآیند تولید الماس را با خرید دی اکسید کربن از تاسیسات کلایم‌ورکس (Climeworks)، شرکتی پیشرو در زمینه جذب مستقیم هوا که مقر آن در سوئیس است، و انتقال آن به آمریکا آغاز می کند. دی اکسید کربن خریداری شده فرآیندی اختصاصی را پشت سر گذاشته و به متان با خلوص بالا یا CH4 تبدیل می شود.

 

سپس، این متان مستقیما به راکتورهای الماس تزریق می شود، جایی که روش رسوب‌دهی شیمیایی بخار برای رشد مواد الماس سخت طی چند هفته بکار گرفته می شود.

 

فرآیند رسوب‌دهی شیمیایی بخار گازها را تا دمای بسیار بالا و تحت شرایط نزدیک به خلاء گرم می کند که مقادیر زیادی انرژی مصرف می کند. اما با توجه به این که ایتر دایموندز مقابله با تغییرات آب و هوایی را دنبال می کند، نیروی مورد نیاز این فرآیند و مراحل دیگر تولید از منابع بدون کربن مانند انرژی خورشیدی و هسته ای تامین می شود.

 

الماس های تولید شده به شهر سورات در هند ارسال می شوند که آنجا برش خورده و صیقل داده می شوند و پس از آن برای فروش دوباره به شهر نیویورک ارسال می شوند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

  سایر مطالب علمی و آموزشی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023