تفاوت ضربان قلب و نبض چیست؟نبض چیست,نبض,بین تعداد ضربان قلب و نبض چه ارتباطی وجود دارد

تعداد ضربان نبض با تعداد ضربان قلب چه ارتباطی دارد ؟

 

آیا ضربان قلب و نبض تفاوتی دارند؟ 

نبض شما ضربان قلب شما است، یا تعداد دفعات ضربان قلب شما در یک دقیقه است. میزان نبض در افراد مختلف متفاوت است.

نبض چیست؟

نبض شما ضربان قلب شماست. نبض شما معمولاً ضربان قلب شما نامیده می شود، یعنی تعداد دفعات ضربان قلب شما در هر دقیقه که با نماد (bpm) نشان داده می شود. اما همچنین می توان به ریتم و قدرت ضربان قلب و همچنین احساس رگ خونی یا سخت بودن آن اشاره کرد. تغییر در ضربان قلب یا ریتم شما، نبض ضعیف یا رگ خونی سخت ممکن است در اثر بیماری قلبی یا مشکل دیگری ایجاد شود.

 

همانطور که قلب شما خون را از طریق بدن پمپاژ می کند، می توانید در بعضی از رگ های خونی نزدیک به سطح پوست مانند مچ دست، گردن یا بازو احساس یک ضربان قلب کنید. شمارش ضربان نبض شما یک روش ساده برای فهمیدن سرعت ضربان قلب شماست.

 

پزشک شما معمولاً هنگام معاینه بدنی یا در مواقع اضطراری نبض شما را بررسی می کند، اما شما می توانید به راحتی بررسی کنید که نبض خود را چک کنید. می توانید نبض خود را اولین بار صبح، درست بعد از بیدار شدن از خواب اما قبل از بلند شدن از رختخواب بررسی کنید. به این حالت نبض استراحت گفته می شود. برخی از افراد دوست دارند قبل و بعد از ورزش نبض خود را بررسی کنند.

 

شما با شمارش ضربان ها در یک بازه زمانی مشخص (حداقل 15 تا 20 ثانیه) و ضرب این تعداد، ضربان نبض خود را بررسی می کنید تا تعداد ضربان های دقیقه را بدست آورید. نبض شما از دقیقه به دقیقه تغییر می کند. وقتی ورزش می کنید، تب می کنید یا استرس دارید سریعتر خواهد شد. هنگام استراحت کندتر خواهد شد.

 

نبض چیست و چگونه نبض خود را بگیرید ؟

نبض شما ضربان قلب شما است، یا تعداد دفعات ضربان قلب شما در یک دقیقه است. میزان نبض در افراد مختلف متفاوت است. نبض شمادر حالت استراحت پایین تر است و زمانی که شما ورزش می کنید نبض شما افزایش می یابد (زمانی که شما ورزش می کنید خونی که غنی از اکسیژن است بدن شما نیاز دارد). دانستن چگونگی گرفتن نبض می تواند به شما در ارزیابی برنامه ورزشی کمک کند.

 

چگونه نبض خود را بگیرید ؟

نوک انگشتان اشاره، انگشتان دوم و سوم خود را در پایین مچ دست دیگر خود، در زیر پایه انگشت شست قرار دهید. یا نوک انگشتان اشاره و انگشتان دوم خود را در پایین گردن خود در دو طرف لوله تنفس قرار دهید.

 

با انگشتان خود کمی فشار دهید تا زمانی که احساس کنید خون در زیر انگشتان شما ضربه می زند. ممکن است لازم باشد انگشتان خود را کمی به سمت بالا یا پایین حرکت دهید تا زمانی که ضربان را احساس کنید.

 

زمانی که ضربان را احساس کردید به ساعت نگاه کنید.

 

ضرباتی را که احساس می کنید 10 ثانیه بشمارید. این عدد را در شش ضرب کنید تا ضربان قلب (نبض) شما در هر دقیقه بدست آید.

نبض خود را بشمارید: _____ در 10 ثانیه × 6 = _____ ضربه در دقیقه می زند

 

چرا در شرایط مختلف تعداد نبض متفاوت است,انواع نبض,bpm چیست قلب

روش گرفتن نبض

 

بهترین مکان برای یافتن نبض شما موارد زیر است:

- مچ دست

- داخل آرنج شما

- سمت گردن شما

- بالای پا

برای به دست آوردن دقیق ترین میزان خواندن، انگشت خود را بر روی نبض خود قرار داده و تعداد ضربات را در 60 ثانیه بشمارید.

 

مکان هایی که برای پیدا کردن نبض مشکل است عبارتند از :

- پشت زانوها

- در هنگام کشیدن بازو در داخل آرنج

- در کشاله ران

- در شقیقه ی کنار سر

- در بالا یا سمت داخلی پا

- نبض پلک

- نبض معده و شکم

- نبض تخمدان

 

انواع نبض,bpm چیست قلب,تعداد نبض با تعداد ضربان قلب مساوی است

انواع نبض

 

بین تعداد ضربان قلب و نبض چه ارتباطی وجود دارد ؟

ارتباط نبض با عملکرد قلب توسط مصریان باستان شناخته شد و همچنان یک شاخص ارزشمند برای عملکرد قلب در پزشکی مدرن است. سرعت نبض، قدرت و ریتم همه اطلاعات تشخیصی ارزشمندی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، تغییر منظم بین پالس های قوی و ضعیف می تواند نشان دهنده نارسایی قلبی باشد. نبض سریع ممکن است نشان دهنده بیماری جدی قلبی، تب نسبتاً بی ضرر یا ورزش به سختی باشد. نبض آهسته ممکن است در نتیجه آسیب دیدگی سر باشد، اما در ورزشکاران حرفه ای با عملکرد قلب استثنایی نیز طبیعی است.

 

میزان نبض در افراد مختلف متفاوت است. ضربان نبض بزرگسالان در حالت استراحت ممکن است از 50 تا 85 ضربان در دقیقه باشد، اگرچه نرخ متوسط ​​برای مردان حدود 70 تا 72 و برای زنان 78 تا 82 است. در نوزادان این میزان از 110 تا 140 است. با افزایش سن میزان کاهش می یابد و میزان نوجوانان 80 تا 90 است. نرخ طبیعی برای افراد مسن ممکن است 50 تا 70 باشد.

 

نبض طبیعی چیست؟

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت:

 

- کودکان (6 تا 15 سال) 70 - 100 ضربه در دقیقه

- بزرگسالان (18 سال به بالا) 60 - 100 ضربه در دقیقه

 

حداکثر ضربان قلب چیست؟

حداکثر ضربان قلب بالاترین ضربان قلب است که در طی ورزش کردن بدست می آید. یک روش ساده برای محاسبه حداکثر ضربان قلب پیش بینی شده شما که می توانید از این فرمول استفاده کنید:

 

220 - سن شما = حداکثر ضربان قلب پیش بینی شده است

 

مثال: حداکثر ضربان قلب یک فرد 40 ساله پیش بینی شده 180 ضربان در دقیقه است.

 

نبض,بین تعداد ضربان قلب و نبض چه ارتباطی وجود دارد,چرا در شرایط مختلف تعداد نبض متفاوت است

نبض چگونه ایجاد میشود ؟

 

تفاوت فشار خون و ضربان قلب

فشار خون و ضربان قلب دو اندازه گیری متفاوت است. اگرچه آنها به طور مكرر همزمان در مطب پزشك اندازه گیری می شوند، اما به طور واضح عوامل مختلفی در سلامت قلب هستند.

 

فشار خون نیرویی است که هنگام پمپاژ خون از بدن در دیواره های شریان اعمال می شود، که معمولاً با دو عدد اندازه گیری می شود. بالاترین عدد ( فشار سیستولیک ) فشار را هنگام ضربان قلب اندازه گیری می کند و خون را به داخل عروق منتقل می کند. عدد پایین ( فشار دیاستولیک ) فشار را هنگام شل شدن قلب در بین ضربان ها اندازه گیری می کند. اندازه گیری فشار خون 120/80 طبیعی تلقی می شود. 

 

ضربان قلب، نبض نیز نامیده می شود، تعداد دفعات ضربان قلب شما در هر دقیقه است. ضربان قلب می تواند بر اساس سطح فعالیت، سن، دارو و سایر عوامل در طول زندگی تغییر کند. برای اکثر بزرگسالان ضربان قلب در حالت استراحت 50 تا 100 ضربان در دقیقه طبیعی تلقی می شود. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند اغلب ضربان قلب استراحت کمتری دارند. 

 

ضربان قلب را می توان به صورت دقیق از طریق قفسه سینه با استفاده از فرستنده های مانیتور ضربان قلب یا الکترودهای الکتروکاردیوگرافی (EKG) اندازه گیری نمود.

 

اما نبض در واقع، پالس مکانیکی جریان خون عبوری از رگ هاست که بواسطه انقباض قلب در هر دقیقه ایجاد می شود.

 

چرا در شرایط مختلف تعداد نبض متفاوت است,انواع نبض,bpm چیست قلب

آیا می دانستید تعداد نبض با تعداد ضربان قلب مساوی است ؟

 

سایر عوامل بر ضربان قلب چگونه تأثیر می گذارند ؟ و چرا در شرایط مختلف تعداد نبض متفاوت است؟

ورزش کردن: زمانی که ورزش می کنید قلب خون بیشتری پمپاژ می کند و ضربان قلب و نبض شما بیشتر می شود.

 

دمای هوا: وقتی دما (و رطوبت هوا) بالا می رود، قلب کمی خون بیشتری پمپاژ می کند، بنابراین ممکن است ضربان نبض شما افزایش یابد، اما معمولاً بیش از پنج تا 10 ضربان در دقیقه نیست.

 

وضعیت بدن: زمان استراحت، نشستن یا ایستادن، نبض شما معمولاً یکسان است. بعضی اوقات وقتی 15 تا 20 ثانیه اول بایستید، ممکن است نبض شما کمی بالا برود، اما بعد از چند دقیقه باید پایین بیاید.

 

احساسات: اگر استرس دارید، مضطرب یا "فوق العاده خوشحال یا غمگین" هستید احساسات شما می تواند نبض شما را بالا ببرد. 

 

اندازه بدن: اندازه بدن معمولاً نبض را تغییر نمی دهد. اگر چاق هستید، ممکن است نبض استراحت، بالاتر از حد معمول باشد، اما معمولاً بیش از 100 نیست. 

 

استفاده از دارو: داروهایی که آدرنالین شما را مسدود می کنند (بتا بلاکرها) نبض شما را کند می کنند، در حالی که مصرف بیش از حد داروی تیروئید یا دوز بیش از حد آن باعث افزایش آن می شود.

 

بین تعداد ضربان قلب و نبض چه ارتباطی وجود دارد,چرا در شرایط مختلف تعداد نبض متفاوت است,انواع نبض

حداکثر نبض در هنگام ورزش کردن

 

چه موقع با دکتر خود تماس بگیرید؟

اگر برای کاهش ضربان قلب (و کاهش فشار خون ) یا کنترل ریتم غیرطبیعی ( آریتمی ) در مسدود کننده های بتا هستید، ممکن است پزشک از شما بخواهد ضربان قلب را کنترل و ثبت کنید. نگه داشتن برگه هایی بر روی ضربان قلب می تواند به پزشک کمک کند تا تعیین کند که آیا دوز دارو را تغییر بدهد یا به داروی دیگری روی آورد.

 

اگر نبض شما بسیار کم است یا مکرراً با ضربان های شدید و تند قلب که غیرقابل توضیح است روبرو هستید، به خصوص اگر باعث ضعف یا سرگیجه یا ضعف شما می شود، به پزشک خود بگویید که می تواند در صورت اضطراری تصمیم بگیرد. نبض شما ابزاری است که به شما کمک می کند تصویری از سلامتی خود به دست آورید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------