آشنایی با آزمون بین المللی IELTS 

آزمون مصاحبه آیلتس در فاصله زمانی یک هفته قبل از امتحان کتبی انجام می شود

 

آشنایی با آزمون بین المللی IELTS

آیلتس (به انگلیسی: IELTS) که برگرفته از سرواژگان (International English Language Testing System) به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است، یکی از باارزش ترین آزمون های زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار می شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر در برابر تافل، آزمون آمریکایی، قرار می گیرد. داوطلبان آزمون آیلتس در کنار تفاوت ساختاری آزمون آیلتس به تافل باید هنگام انتخاب کشور مقصد در مهاجرت نیز بین این دو آزمون اولویت بندی داشته باشند. این آزمون به دست دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود.

 

آزمون آیلتس

نمره بندی این آزمون از ۰ تا ۹ سطح را شامل می شود که نمرهٔ قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح ۵ نمرهٔ متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی می‌شود. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل سطح ۷ را می پذیرند.

 

آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. کل آزمون دارای دو گونه دانشگاهی و آموزش عمومی است که گونهٔ آکادمیک برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می باشد.

 

آیلتس معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. آزمون آیلتس با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می شود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می کند و چهار توانائی شنیداری (Listening)، خوانداری (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا آزمون آیلتس را به رسمیت می شناسند.

 

همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک آیلتس الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می گردد. شرکت کنندگان در آزمون آیلتس به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می دهند.

 

نمرهٔ هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می باشد. نمرهٔ کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می گردد. در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش به طور جداگانه ذکر می شود.

 

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آن‌ها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت آزمون آیلتس حداقل نمره ۷ بگیرید.

 

در روز امتحان ابتدا به سوالات شنیداری سپس به سوالات خوانداری و بعد به سوالات نوشتاری پاسخ خواهید داد. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت گفتاری در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام می‌شود و معمولاً امتحان گفتاری از عصر روز امتحان شروع شده و بمدت ۵ روز ادامه می‌یابد. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند.

 

نتایج آزمون آیلتس دو هفته پس از پایان یافتن امتحان گفتاری اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می‌شود و از طریق تلفن، فاکس یا رایانامه قابل دریافت نیست.

 

تا ۵ کارنامه برای دانشگاه‌ها و موسسات مورد درخواست شما به صورت رایگان توسط دفاتر برگزارکننده امتحان ارسال می‌گردد، به شرطی که از تاریخ امتحان شما بیشتر از یک ماه نگذشته باشد.

 

اگر بیشتر از یک ماه از تاریخ امتحانتان سپری شود یا بخواهید بیشتر از ۵ کارنامه برایتان ارسال شود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاه ها کارنامه آیلتس را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند. مسئولیت نوع امتحانی که می خواهید در آن شرکت نمائید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.

 

چه کسی باید IELTS بدهد؟

همانطور که ذکر شد، مدرک آیلتس از سوی تعداد بسیار زیادی از دانشگاه ها و کارفرمایان بین الملی پذیرفته  می شود، از جمله: استرالیا، کانادا، ایرلند، نیوزلند، انگلستان و آمریکا. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل و مهاجرت به کشورهای ذکر شده را دارید می بایست در این آزمون شرکت کنید.

 

آزمون بین­ المللی آیلتس (IELTS) از چهار بخش زیر تشکیل شده است.

1. بخش شنیداری Listening،

زمان: 30 دقیقه، ساختار: دارای 4 بخش، 40 سوال

عملکرد: گوش ­کردن به گفتگوهایی به زبان انگلیسی و پاسخگویی به پرسش­ها

 

2. بخش درک مطلب Reading،

زمان: 60 دقیقه، ساختار: 3 متن به زبان انگلیسی، 40 سوال

عملکرد: خواندن 3 متن، درک مطلب و پاسخگویی به سوالات

 

3. بخش نوشتاری Writing،

زمان: 60 دقیقه، بخش اول، 20 دقیقه و بخش دوم، 40 دقیقه

ساختار: * آیلتس عمومی، بخش اول، نوشتن یک نامه در 150 واژه

 

* آیلتس آکادمیک، بخش اول، تحلیل یک نمودار در 150 واژه

* آیلتس عمومی و آکادمیک، بخش دوم، تحلیل یک موضوع در 250 واژه

 

عملکرد: بهره­ گیری از واژگان صحیح، دستور زبان و مهارت تحلیل برای بیان نظرات و افکار

 

4. بخش گفتاری Speaking،

زمان: 11 تا 14 دقیقه، ساختار: 3 بخش معرفی، مکالمه کوتاه و بحث موضوعی

عملکرد: پاسخگویی به پرسش­های مصاحبه­ کننده به کمک توانایی­ های زبانی (واژگان، دستور ­زبان و روانی سخن)

 

آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است

 

نکاتی در خصوص آزمون مصاحبه آیلتس (Speaking Exam)

برای کسب نمره بالاتر در آزمون مصاحبه آیلتس توصیه می کنیم که موارد زیر را برای آمادگی بیشتر مرور کنید:

 

آزمون مصاحبه آیلتس در فاصله زمانی یک هفته قبل از امتحان کتبی انجام می شود (در بعضی مواقع احتمال برگزاری آزمون بعد از امتحان کتبی نیز می باشد).

مدت زمان این آزمون ۱۱ الی ۱۴ دقیقه می باشد.

این امتحان توسط ممتحن مورد تایید به صورت حضوری انجام گرفته و ضبط می گردد.

 

به منظور تکمیل مراحل ثبت نام، هنگام مراجعه برای آزمون مصاحبه از هر متقاضی عکس گرفته می شود.

به فاصله ۱۰ الی ۱۲ روز قبل از امتحان کتبی، ایمیلی مبنی بر تعیین آزمون مصاحبه شفاهی دریافت خواهید کرد. همچنین بعد از دریافت ایمیل یاد شده، داوطلبان می توانند با کلیک برروی لینک مشخص شده, آزمون مصاحبه خود را با توجه به برنامه شخصی خود انتخاب نمایند.

 

چنانچه داوطلبان به فاصله 2 روز بعد از ارسال ایمیل یاد شده, اقدام به تعیین آزمون مصاحبه خود ننمایند، آیلتس تهران اقدام به تعیین آزمون مصاحبه می نماید.

لطفاً توجه داشته باشید که هیچ گونه تغییری در زمان آزمون مصاحبه امکانپذیر نمی باشد و داوطلبانی که در تاریخ معین شده حضور نداشته باشند برای آنها وقت مجدد در نظر گرفته نخواهد شد. از متقاضیان عزیز تقاضا می شود ۱۰ دقیقه قبل از شروع امتحان در محل امتحان حضور داشته باشند.

 

همراه داشتن پاسپورت در روز امتحان مصاحبه الزامی می باشد، در غیر این صورت از شرکت در امتحان منع خواهید شد.

در صورتی كه بنا به دلايل غيرقابل پيش بينی قادر به شركت در آزمون مصاحبه نباشيد، در صورت ارائه مدارک مستدل، آيلتس تهران برای شما آزمون مجدد در نظر می گيرد.

در نظر داشته باشيد، برای برنامه ريزی دوباره مبلغی جداگانه دريافت می شود.

 

مشکلات آیلتس

یکی از بزرگترین مشکلات آزمون آیلتس احتمال لو رفتن سوالات از طریق برگزار کنندگان آزمون است. طی سال های اخیر در ایران در پی شائبه لو رفتن سوالات چند مرتبه شاهد "withheld" یا "ضبط" نتیجه آزمون از طریق مؤسسه IDP بوده ایم.

 

به هنگام ثبت نام و امضای رضایت نامه شرایط آزمون یکی از بندهای آن اجازه نگه داشتن نتایج را به مؤسسه برگزارکننده آیلتس می دهد. مطابق این بند "آیلتس می تواند نمره های شما و طبعاً کارنامه شما را پس از سیزده روزی که قول داده شده، به شما ندهد و نگه دارد". نگه داشتن می تواند جمعی یا فردی باشد.

 

ضبط فردی :

اگر در فاصله کوتاهی نمره شما شدیداً افزایش داشته باشد. مثلاً در فاصله دو هفته یا یک ماه «دو یا سه» نمره افزایش داشته باشید. در این صورت، سازمان مرکزی آیلتس با کنترل دوباره، امکان دارد از شما بخواهد مجدداً هر چهار مهارت یا یکی از آن‌ها را امتحان بدهید.

 

یا اینکه از شما می‌خواهد با خط خودتان توضیح دهید که در این فاصله کوتاه چه اتفاقی افتاده است. پس از این، احتمالاً نمره شما بدون تغییر آزاد می شود. مگر اینکه آیلتس اقناع نشود؛ که در این صورت امکان دارد هیچ نمره‌ای به شما داده نشود.

 

تفاوت دست خط در مهارت‌های سه‌گانه (ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ) که شائبه تقلب را به وجود بیاورد.

متفاوت بودن نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد در اوراق ثبت نامی با مدارک ارائه شده.

 

ضبط جمعی:

۱- شائبه تقلب یا لو رفتن سوالات به صورت کلی و عمومی از سوی مسئولان یک مرکز آیلتس.

 

۲- تعداد «نامعقول و بسیار زیاد» افرادی که در مهارت‌های دریافتی (خوانداری و شنیداری) ۲ نمره یا بیشتر با مهارت‌های تولیدی (گفتاری و نوشتاری) فاصله دارند.

 

دریافت گزارش در مورد تخلف، رشوه… از سوی نهادهای خاص نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور، سازمان سنجش …) در مورد یک مرکز برگزارکننده آیلتس نظارت سالانه دوره ای و تصادفی برای بالا بردن کیفیت از سوی سازمان مرکزی آیلتس.

 

مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، تبریز، شیراز، اهواز، همدان، مشهد، دزفول، ساری، اصفهان، رشت، کرمانشاه، جزیره کیش، کرج برگزار می شود.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوتهچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------