آیا می دانید کدام دایناسور بزرگترین است؟بر اساس گفته های دانشمندان دایناسوری با وزن ۶۳ تن که سنگین تر از ۱۰ فیل بالغ آفریقایی است بزرگترین جانداری است که بر روی زمین زندگی می کرده است.

 

بزرگترین دایناسور,شناخت بزرگترین دایناسور

دایناسوری با وزن ۶۳ تن که سنگین تر از ۱۰ فیل بالغ آفریقایی است

 

این هیولای گیاهخوار برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ پس از آنکه یک ‌گله‌دار از پاتاگونیای آرژانتین یک فسیل استخوان را پیدا کرد خبرساز شد. سال گذشته موزه‌ی تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک یک قالب ۳۷ متری دایناسور را به نمایشگاه خود اضافه کرد. سر و گردن این دایناسور به حدی دراز است که تا خارج نمایشگاه ادامه دارد. با وجود شهرت بسیار زیادی که این دایناسور پیدا کرده است اما تاکنون یک نام علمی رسمی نداشت. بر اساس گزارشی که در مجله‌ی Proceedings of the Royal Society B منتشر شد نام پاتاگوتایتن ماروم بر روی این دایناسور گذاشته شده است.

 

پاتاگوتایتن را می‌توان به هیولایی از پاتاگونیا ترجمه کرد و ماروم نیز به احترام خانواده‌ی گله‌داری که تیم دیرین‌شناسان، زمین‌شناسان، دانشجویان و داوطلبان در حین حفاری ده‌ها فسیل از ناحیه میهمانشان بودند انتخاب شده است. بیش از ۱۵۰ فسیل پاتاگوتایتن در طول چند سال پیش حفاری شده است. خوزه لوئیس کاربیلیدو که متخصص دایناسور در واشنگتن پست است می گوید پیدا کردن تعداد بسیار زیادی از فسیل‌ها که به یک گونه تعلق دارند اتفاق نادری نیست اما برای جانوری به این بزرگی می توان گفت عجیب است.

 

کاربیلیدو می‌گوید:« این یک گنیجینه‌ی واقعی دیرینه شناسی است. تعداد زیادی فسیل وجود داشت که به خوبی حفظ شده بودند و این اتفاقی است که زیاد پیش نمی‌آید.» این اکتشافات برای  دانشمندان امکان ساخت کاملترین بازسازی آناتومی از بزرگترین گیاهخواران زمینی در تاریخ زمین را فراهم کرد. پاتاگوتایتن که حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش در دوره‌ی کرتاسه زندگی می‌کرده است یک تیتاناسور است تیتاناسورها جاندارانی بسیار متنوع  با گردنی دراز و دمی بلند بودند که بر روی چهار دست و پا راه می‌رفتند.

 

تیتاناسورها سایزهای مختلفی داشته اند که کوچکترین آنها به اندازه‌ی یک فیل بالغ بوده و بزرگترین آن ها وزنی بیش از ۵۵ تن داشته‌ است. کشف پاتاگوتایتن ها تصویر واضح تری از چگونگی تکامل جرم بدن دایناسورها به دانشمندان می دهد. این مطالعه نشان می دهد که بیشتر تیتاناسورها در پاتاگونیا به یک رده تعلق دارند. دیه‌گو پل، یکی از نویسندگان این مطالعه در بیانیه‌ای گفت:« این بدان معناست که تکامل غول پیکری در دایناسورهای یکبار اتفاق افتاده است. در موارد دیگر افزایش سایز مربوط به اجداد تیتاناسورها بوده است اما هیچکدام از آنها به شدت آنچه در این گروه دیدیم نیست.»

 

دایناسور,دایناسورهای عظیم الجثه‌

آرژانتیناسورها،پوئرتاسورها و پاتاگوتایتن ها بزرگترین دایناسورها هستند

 

کاربالیدو می‌گوید: بیشترین مشارکت پاتاگوتایتن‌ها در علم، حجم زیاد اطلاعاتی است که در اختیار محققان قرار داده‌ است. دانشمندان فسیل دایناسورهای عظیم الجثه‌ی دیگری به نام  آرژانتیناسور و پوئرتاسور در بیابان آرژانتین پیدا کرده‌اند که در رده‌ی تیتاناسورها قرار دارند. اما برخلاف پاتاگوتایتن‌ها دانشمندان مجبور بودند با استفاده از تعداد بسیار کمی از استخوان‌ها در مورد سایز آنها نتیجه‌گیری کنند. اما در مورد پاتاگوتایتن‌ها دانشمندان توانستند استخوان بازو و ران آنها را پیدا کنند که در مورد آرژانتیناسور و پوئرتاسور این امکان پذیر نبود.

 

با این وجود برخی درباره‌ی اینکه پاتاگوتایتن‌ها بزرگترین نوع دایناسورها می باشد با احتیاط حرف می زنند. متیو ویدل که دیرینه شناسی در دانشگاه غربی علوم پزشکی کالیفرنیا است به مجله‌ی اسمیتسونیان گفته است که به نظر می‌‌‌‌‌ رسد سایز پاتاگوتایتن قابل مقایسه با آرژانتیناسورها است و بزرگتر نیست. آرژانتیناسور رکورددار قبلی سایز بوده است. ویدل می‌گوید:« به نظرم درست‌تر است که بگوییم آرژانتیناسورها،پوئرتاسورها و پاتاگوتایتن ها از لحاظ سایز به حدی به هم شبیه بوده‌اند و در حال حاضر ممکن نیست بگوئیم کدام یک بزرگترین بوده اند.»

 

منبع: bigbangpage.com - sciencealert.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------