آموزش حمام کردن چند حیوان خانگی 

آموزش شستن سگ

 

نحوه ی حمام کردن سگ

برای حمام کردن سگ دمای مناسب آب را پیدا کنید.

برای حمام کردن سگ ابتدا دمای آب را کنترل کنید. سگ ها به آب داغ حساس هستند. آب باید گرم باشد نه داغ. آبی که خیلی سرد است باعث سرماخوردگی سگ می شود که برای توله ها بسیار خطرناک است. وان را تا زانوهای سگ از آب گرم پر کنید.

 

بدن سگ را با آب خیس کنید.

توصیه می کنیم در هنگام شستن سگ، سر و صورت او را خیس نکنید. این کار ممکن است منجر به آب رفتن درون گوش یا سوختن چشم ها با شامپو شود. از گردن به پایین سگ را با آب خیس کنید. مطمئن شوید موهای آن به خوبی خیس شده است، مخصوصا سگ هایی که موی ضخیم دارند.

 

اگر شلنگ یا دوش سیار دارید برای آب پاشیدن به سگ تان از آن استفاده کنید. حتما کنترل کنید فشار آب خیلی زیاد نباشد. زیرا ممکن است موجب شوک و ترس حیوان شود.

اگر از سطل یا ظرفی برای ریختن آب بر روی حیوان استفاده می کنید مراقب باشید آب بر روی سر سگ ریخته نشود.‌

 

به بدن سگ شامپو بزنید.

شامپو را با آب درون ظرفی مخلوط کنید و از کف آن برای شستن سگ استفاده کنید.

 

برای مالیدن شامپو به بدن سگ، نیازی به استفاده از لیف یا اسفنج ندارید. بهتر است که در زمانی که کف را می مالید از دستان خود استفاده کنید. با این روش می توانید هنگام شستن حیوان هر گونه علائم غیرعادی مانند برجستگی یا التهاب روی بدن آن را زودتر متوجه شوید.

 

سر و صورت حیوان را با شامپو نشویید. اگر صورت حیوان کثیف است با دستمالی نمدار روی صورت آن بکشید تا کثیفی ها از بین بروند.

اگر حیوان موهای بلندی دارد شامپو را در جهت خواب موها بمالید. این کار باعث جلوگیری از گره خوردن موها می شود.

 

سگ را بشویید.

شستن سگ را با مالیدن شامپو با دست به زیر بغل ها، شکم، دم و کشاله ران ها و پنجه های سگ به جز سر آن ادامه بدهید.

 

مدت ماندن شامپو روی بدن سگ با توجه به مدت زمان نوشته شده روی شامپو یا توصیه ی دامپزشک متفاوت است. و به زمان آن دقت کنید و اجازه بدهید شامپو روی بدن آن باقی بماند.

 

برخی شامپوها دارای مواد دافع کک هستند و لازم است برای مدت زمان مشخصی بر روی پوست و موی حیوان باقی بمانند تا تاثیر گذار باشند.

 

صورت سگ را تمیز کنید.

اگر صورت سگ تان کثیف است از یک لیف مرطوب برای پاک کردن آن استفاده کنید. درون گوش های او را با لیف تمیز نکنید. این کار سبب خیس شدن گوش ها و عفونت گوش می شود.

 

بعضی از سگ ها دچار عفونت های پوستی در چانه خود هستند که به آن کورک گفته می شود و همانند جوش های کوچک یا برآمدگی های قرمز به نظر می آیند. اگر سگ شما چنین شرایطی دارد باید با دامپزشک خود برای نحوه تمیز کردن این نواحی مشورت کنید. دامپزشک ممکن است برای شستن سگ شامپوی ضدعفونی کننده یا پماد تجویز کند.

 

اگر پوست سگ شما دارای چین خوردگی است مطمئن شوید که با لیف بین این نواحی را هم تمیز کردید.

 

بعد از شستن سگ روی بدن آن آب بگیرید.

آب کشی سگ را تا زمانیکه از بدن او آب شفاف پایین بریزد ادامه بدهید. برای دقیق انجام شدن این مرحله باید زمان صرف کنید. به خصوص اگر موی سگ تان ضخیم یا دولایه است.

 

اگر درست و به اندازه ی کافی حیوان را آب نکشید می تواند منجر به، به هم خوردن تعادل pH و التهابات پوستی آن شود.

 

به یاد داشته باشید که برای آبکشی حیوان هم آب را روی سر و صورت حیوان نریزید. اگر از ظرف یا سطل برای این کار استفاده می کنید آب را به گونه ای بریزید که از پشت کمر حیوان ریخته شود. اگر از شلنگ یا دوش استفاده می کنید مطمئن شوید آب به صورت حیوان نپاشد.

 

راهنمای شستن سگ

 

سگ خود را خشک کنید.

اگر بتوانید یک حوله مایکروفایبر تهیه کنید این مرحله سریع تر انجام می شود. هر چند یک حوله حمام معمولی هم کارتان را راه می اندازد. حوله را بر روی پشت حیوان قرار بدهید و با قرار دادن دست بر روی حوله آن را خشک کنید. حوله را بر روی بدن نکشید. زیرا اینکار باعث گره خوردن مو در سگ های مو بلند می شود.

 

به خاطر داشته باشید که سگ ها به طورغریزی با تکان دادن خود، بدنشان را خشک می کنند. پس برای کمی خیس شدن آماده باشید.

 

بعضی از افراد از سشوار برای خشک کردن موی سگ شان استفاده می کنند. اگر این کار را می کنید حتما درجه ی گرمای آن را بر روی کم یا بدون گرما قرار دهید. هرگز سشوار را به سمت صورت سگ خود نگیرید.

 

موهای سگ را شانه بزنید.

اگر سگ تان موهای بلند یا ژولیده ای دارد باید در هنگامی که موهایش نمدار است شانه بزنید تا از هرگونه گره جلوگیری کنید. می توانید از اسپری های باز کننده گره مو برای تسریع و سهولت این مرحله استفاده کنید.

 

به سگ تان جایزه بدهید.

برای اینکه حیوان به حمام علاقه مند شود هر بار که او را می شویید به او جایزه بدهید. برای اینکه سگ خوبی بوده به او جایزه بدهید. این کار باعث می شود که سگ یاد بگیرد زمان حمام وحشتناک نیست بلکه زمان سرگرم کننده ای است که با تشویقی و جایزه همراه است.

 

اگر سگ شما در طول حمام نیز کمی عصبی و بی قرار است می‌توانید در طول حمام هم به او جایزه بدهید.

 

حمام کردن خرگوش

 

نحوه‌ی شستن خرگوش

شستن حیواناتی مانند خرگوش کاری آسانی نیست. خرگوش های خانگی به طور معمول نیازی به حمام کردن ندارند. حمام کردن خرگوش در صورت رعایت نکردن نکات زیر باعث شوک و هیپوترمی او می شود. اما در صورت نیاز و کثیف شدن بیش از حد آن می توانید با رعایت کردن یک سری نکات خرگوش تان را تمیز کنید.

 

شستن خرگوش خانگی

برای حمام کردن خرگوش ابتدا لوازم شستشو را آماده کنید. یک حوله‌ی تمیز، شامپوی مخصوص (از شامپوی معمولی و صابون استفاده نکنید)، وان را به اندازه ۲ تا ۵ سانتیمتر از آب ولرم پر کنید.

 

برای شستشوی خرگوش، آن را در آغوش بگیرید تا احساس آرامش کند و به آرامی با دستان خود به بدن خرگوش آب برسانید. اما مواظب باشید که آب به داخل گوش و بینی و چشم خرگوش وارد نشود. پس از اتمام کار، خرگوش را در حوله بپیچید و کاملا آن را خشک کنید. هنگام شستن خرگوش آن را به آرامی در آغوش خود فشار بدهید و آرام با صدای ملایم با او صحبت کنید.

 

آموزش شستن گربه

 

نحوه ی شستن گربه

گربه‌ها موجودات تمیزی هستند که همیشه درحال لیسیدن خود و بچه گربه هایشان هستند. گربه ها نیازی به شستشو و حمام کردن ندارند و از آنجائیکه شستن، گربه را وحشت زده می کند تنها در مواقع ضروری مانند زمانی که گربه ی بیمار و کثیفی از خیابان پیدا کردید را حمام کنید.

 

روش شستن گربه

ابتدا گربه را در یک ظرف بزرگ آب ولرم به آرامی قرار دهید. دوش حمام را مستقیما روی سرگربه و با فشار باز نکنید. هر لحظه امکان مضطرب شدن و چنگ زدن گربه وجود دارد، پس حتما از یک دستکش استفاده کنید. گربه را به آرامی اما سریع و با استفاده از شامپوی مخصوص گربه از قسمت سر به پایین بشویید. سرگربه را فقط با آب بشویید و هرگز زیر آب نبرید، زیرا احتمال عفونت گوش و بینی وجود دارد.

 

در انتها گربه را با فشار آب خیلی کم بشویید و با حوله داخل گوش را حتما خشک کنید. هرگز از سشوار برای خشک کردن گربه استفاده نکنید، زیرا باعث وحشت گربه ها می شود.

توجه کنید که شستن زیاد گربه باعث از بین رفتن چربی طبیعی، خشک شدن پوست بدن و ریزش بیش از حد مو شده و گربه را در معرض ابتلاء به بیماری های قارچی قرار می دهد.

 

روش تمیز کردن همستر

 

نحوه‌ی شستن همستر

هنگام شستن حیوان خانگی باید حتما حیوان خود و حساسیت های او را بشناسید. شستن همسر را تا زمانی که مجبور به انجام آن نشدید، انجام ندهید. قبل از شستشوی همستر نگاهی به قفس او بندازید. گاهی تنها با تمیز کردن قفس همستر، بوی بد آن از بین می رود. تا جایی که می توانید از شستن همستر پرهیز کنید زیرا آنها نیز می توانند روغن های بد بوی بدن خود را کنترل کنند و حمام کردن سبب از بین رفتن روغن طبیعی بدن شان می شود. تنها زمانی همستر خود را حمام کنید که موهای بدن آن ها بهم چسبیده باشد یا مواد سمی و خطرناک به بدنش چسبیده باشد.

 

شستن همستر

برای شستن همستر ابتدا یک کاسه از خاک و ماسه و شن آماده کنید و همستر را داخل آن قرار بدهید. همستر در خاک غلت می زند و باعث از بین رفتن آلودگی های سطح بدنش می شود. این خاک را می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید. در صورتی هم که موهای بدن همستر آنقدر بلند شده است که بهم گره خورده است می توانید آن ها را قیچی کنید.

 

روش دیگری برای تمیز کردن همستر این است که از یک پارچه ی مرطوب استفاده کنید. به این صورت که یک کاسه آب ولرم پر کنید و یک قطره شامپو داخل آن بریزید. بعد پارچه را با آن خیس کنید و بر روی سطح بدن همستر به صورت نوازش بکشید. بعد آن را با یک حوله‌ خشک کنید. به طوری که رطوبت بدن آن به طور کامل از بین برود. سپس آن را در قفس خود بگذارید.

 

قفس آن را در جایی قرار بدهید که دمایی گرمتر از دمای نرمال اتاق داشته باشد. در این روش اگر ماده ای چسبنده به پوستش چسبیده باشد یا مواد سمی به پوستش برخورد کرده باشد می توانید از مسواک استفاده کنید و فقط مواظب باشید که آب به صورت همستر برخورد نکند. احتمال مرگ همستر بعد از حمام کردن کم است، اما امکان مریض شدن او وجود دارد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------