آشنایی با سگ ماهیسگ ماهی, آشنایی با سگ ماهی, سگ ماهی چیست

سگ ماهی گونه ای سمی و کشنده

 

آشنایی با سگ ماهی، شکارچی کشنده

بادکنک ماهی خال سیاه که با نام ماهی سگ صورت نیز شناخته می شود یک ماهی دریایی استوایی از خانواده ی بادکنک ماهیان است که صورتش شبیه به صورت سگ است. اندازه متوسط این ماهی متوسط بوده و تا 33 سانتیمتر نیز رشد می کند.

سگ ماهی متعلق به راسته وزغ یا بادکنکی است و بیش از نود گونه وجود دارد. این ماهی با توانایی منحصر به فرد خود در هنگام بلع مقدار زیادی آب یا هوا وارد خود می کند و متورم می شود. در همان زمان، آن را افزایش می دهد و سم عصبی به نام تترودوتوکسین را سم پاشی می کند که 1200 برابر قوی تر از سیانید پتاسیم است.

 

درباره سگ ماهی, درمورد سگ ماهی, همه چیز درباره سگ ماهی

تصاویر سگ ماهی

 

سگ ماهی به دلیل ساختار خاص دندانها نام جمع کننده را دریافت کرد. دندان های او مانند فوگو، دندان های بسیار محکم، به هم چسبیده و شبیه چهار صفحه هستند. با کمک آنها، او پوسته های نرم تنان و صدف ها و خرچنگ را خرد می کند و غذا به دست می آورد. یک مورد نادر وجود دارد که یک ماهی زنده، که نمی خواهد خورده شود، انگشت آشپز را گاز می گیرد.

 

برخی از گونه های ماهی نیز قادر به گاز گرفتن هستند، اما خطر اصلی حمل گوشت آن است.

 

در ژاپن، این ماهی عجیب و غریب فوگو نامیده می شود، که به طرز ماهرانه ای پخته شده است، در رتبه اول در لیست خوشمزه های غذاهای محلی قرار دارد.

 

هنگامی که یک آشپز آماتور می خواهد این ماهی را بپزد آن غذا تبدیل به یک سم کشنده می شود. زیرا پوست و اندام داخلی این ماهی حاوی قوی ترین سم است. با خوردن آن ابتدا، نوک زبان بی حس می شود، و بعد اندام ها، و به دنبال آن تشنج و مرگ فوری را همراه دارد. هنگام سوزاندن سگ ماهی بوی وحشتناکی به مشام می رسد.

 

رایج ترین انواع ماهی سگ عبارتند از:

• سلول سفید ( White-celled )، ساکن مناطق گرمسیری اقیانوس آرام و آب های اندونزی.

• ماکی ماکی ( Maki-Maki )، زندگی در بخش گرمسیری اقیانوس آرام و هند را ترجیح می دهد.

• در آبهای ساحلی گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی می کند که توسط اقیانوس آرام شسته می شوند.

• تاج سیاه ( Chernokupchatuyu )، که ساکن منطقه هند و اقیانوس آرام از پلینزی تا سواحل شرق آفریقا و دریای سرخ است.

 

• در سگ ماهی پا قرمز یا چشمی، بدن چربی کشیده، دهان و پشت لب ضخیم، قسمت پایینی سر و شکم با تیغ های کوچک پوشانده شده است. یک باله در پشت وجود دارد، باله های شکمی وجود ندارد، باله های سینه ای پهن و کوچک هستند و باله دمی کوتاه شده است. زیر چشم ها شاخک های کوچکی با اندام های بویایی - سوراخ های بینی وجود دارد. مانند همه ماهی های بادکنکی، مردمک های رنگین کمان نیز متحرک هستند و به رنگ سبز یا آبی رنگ شده اند. دندانها به هم متصل شده و یک صفحه برش متوالی را تشکیل می دهند.

 

تصویرهای سگ ماهی, آشنایی با حیوانات آبزی, انواع ماهی های دریایی

گونه ای از سگ ماهی

 

طول سگ ماهی می تواند تا 50 سانتی متر برسد. عمدتا کل بدن آن همرنگ است و دارای لکه های کوچک زیاد و یک لکه بزرگ تیره با لبه ای روشن در پشت باله سینه ای است که الگویی شبیه به چشم ایجاد می کند. همان نقطه در قاعده باله پشتی قرار دارد. به دلیل وجود این لکه ها، نام ماهی "چشم" به آن داده شده است، و به لطف باله های قرمز و یا مایل به قرمز آن را پای قرمز می نامند.

 

بسته به گونه ی آن، سگ ماهی رنگ متفاوتی دارد - از ماسه روشن تا خاکستری تیره با لکه هایی در سراسر بدن، مانند پلنگ یا بنفش با خطوط (نوارهای) زرد روشن.

 

تصویرهایی از سگ ماهی, انواع سگ ماهی, آشنایی با انواع سگ ماهی

ویژگی های سگ ماهی

 

سگ ماهی غیرفعال است و با کمک باله های پشتی، سینه ای و مقعدی که در پشت آن قرار دارد حرکت می کند و معمولاً از باله دم به عنوان سکان استفاده می شود. ماهیچه های خاص به آن اجازه شنا می دهند، نه تنها به جلو، بلکه به عقب هم شنا می کند، که سرعت کم را جبران می کند.

 

در زمان جفت گیری، نر و ماده در پایین می چرخند، سپس ماده تخم ها را روی سنگ می گذارد و نر، با لقاح آنها، تخم ها را با بدن خود می پوشاند و برای محافظت از فرزندان خود، روی آن ها باقی می ماند. ظرف چند روز، مانند تخم قورباغه ظاهر می شوند. نر آن ها را به حفره ای در زمین حمل می کند و به نگهبانی ادامه می دهد تا زمانی که شروع به تغذیه خود کنند.

 

ابتدا، فرزندان از مژک های کوچک تغذیه می کنند، و سپس رژیم غذایی بیشتر و متنوع تر می شود. اکثر گونه های این ماهی همه چیز خوار هستند، اگرچه ترجیح به غذای حیوانات، عمدتا حیوانات بی مهره را می خورند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------