نحوه نگهداری از گل بگونیا عروس 

برای نگهداری از گل بگونیا عروس خانه تان حتما باید نور داشته باشد

 

گل بگونیا عروس گیاهی چندساله و گلدار که دارای ساقه های قرمز، برگ های براق و چرمی شکل هست گل های صورتی یا سفید یا قرمز می دهد.

 

برای نگهداری از گل بگونیا عروس خانه تان حتما باید نور داشته باشد.

معمولا به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می شود اما در مناطقی که هوای معتدل دارند می شود در فصل بهار و تابستان آن را در فضای باز نگهداری کرد.

 

نور: مهمترین عامل در نگهداری گل بگونیا عروس نور است، محیط کاملا روشن می خواهد چند ساعت نور ملایم هم برای آن مفید است.

 

اگر گل بگونیا عروس گلدهی ندارد یا از کمبود نوره  است یا کمبود مواد غذایی، در صورت نبود نور کافی گلدهی متوقف می شود و گیاه رشد علفی پیدا می کند.

توجه: اگر در نور مستقیم به ویژه در روزهای گرم قرار بگیرد برگ ها دچار سوختگی می شوند.

 

آبیاری: گل بگونیا عروس خاک تقریبا مرطوب را می پسندد اما این به معنی این نیست که دائم خاک را خیس و غرقابی نگه دارید چون در این حالت برگ ها زرد و پلاسیده می شوند، همچنین بهتر است روی برگ ها آب نریزید که دچار بیماری های قارچی نشود.

 

بعد از خشک شدن سطح خاک بهترین زمان برای آبیاری است.

گیاهی رطوبت دوست است، استفاده از ظرف آب و سنگریزه در زیر گلدان برای تامین رطوبت توصیه می شود. (طوری که گلدان روی سنگ باشد و کفش با آب در تماس نباشد)

 

دما: دمای 18-25 درجه بهترین دما برای نگهداری آن است، در دمای بالاتر مراقب باشید که خشکی نکشد و همچنین در دمای کمتر از 15 درجه قرار ندهید.

 

خاک مناسب گل بگونیا عروس: هر چقدر زهکش خاک بیشتر باشه گیاه رشد بهتری دارد در نتیجه بهتر است از خاک های سبک مثل ترکیب پرلیت و خاک برگ و پیت ماس استفاده کنید.

 

کود: هر گیاه گلداری علاوه بر نور به موادغذایی کافی برای گلدهی احتیاج دارد پس علاوه بر تامین نور کافی باید کوددهی هم به موقع انجام شود، کود با فسفر بالا مثل فرمول 10-20-10 هردو هفته یکبار. قلم داخل غذا هم برای آن عالی است قلم را پودر کنید و پای گل بریزید تا گل بدهد.

 

گل بگونیا عروس گل های صورتی یا سفید یا قرمز می دهد

 

نحوه تکثیر بگونیا عروس

شما می توانید تکثیر بگونیا عروس را به دو روش بذر و قلمه انجام بدهید.

 

تکثیر بگونیا عروس به روش بذر: این گیاهان به صورت اصلاح شده و نسل اول کاشته می شوند و دست ما می رسند و استفاده از بذر های آن ها به شما گیاهی شبیه به گیاه مادری نخواهد داد پس اصلا سراغ این روش نروید مگر اینکه بذر آن را تهیه کنید.

 

تکثیر بگونیا عروس به روش قلمه: برای این کار کافی است قلمه ای که انتخاب می کنید حداقل دو گره داشته باشد (گره به محل اتصال برگ به ساقه گفته می شود) به صورت اریب ببرید و داخل خاک بگذارید. در جای نیمه سایه و گرم بگذارید تا رشد کند. و برگ های پایینی را حذف می کنیم و فقط چند برگ برای آن باقی می ماند.

 

از بستر سبک مثل پرلیت و پیت ماس برای کاشت استفاده می کنیم و حتما محل کاشت را برای بهتر ریشه زدن مرطوب نگهداری می کنیم. دقت کنید قلمه نباید در خاک سنگین قرار بگیرد چون احتمال از بین رفتن آن بالا است.

 

هرس:

همیشه گل های خشک شده، برگ های زرد و مرده، شاخه ‎های سیاه شده را از گیاه جدا کنید. در اینصورت گل تان سرحال و تهویه می ‎شود و هم انرژی گیاه صرف گلدهی و زیبایی می ‎شود.

 

مشکلات و بیماری های بگونیا عروس

سوختگی و خشک شدن برگ بگونیا : یکی از عامل های اصلی این مشکل نور زیاد می باشد نور زیاد در روزهای گرم باعث سوختگی و خشک شدن برگ ها می شود.

 

گل بگونیا رشد علفی دارد : اگر این گیاه نور کافی دریافت نکند گیاه رشد علفی پیدا می کند و برگ ها کمرنگ می شوند همچنین اگر گیاه گل هم داشته باشد، گل ها کم کم بی رنگ می شوند و توانایی گلدهی اش را از دست می دهد.

 

گل بگونیا گل نمی دهد : این مشکل می تواند از کمبود نور و یا تغذیه نشدن گیاه باشد مورد را بررسی کنید.

 

ایجاد لکه های قهوه ای : درست است گفتیم این گیاه رطوبت دوست است ولی اصلا عمل غبارپاشی را انجام ندهید چون باعث می شود گیاه به بیماری های قارچی مبتلا شود و لکه های قهوه ای روی برگ ایجاد شود.

 

سیاه و شل شدن برگ ها : سرما و دمای پایین تر از ۱۵ درجه باعث می شود که برگ ها ضعیف شوند و اگر خیلی دما کاهش پیدا کند دچار یخ زدگی می شود و برگ ها شل و سیاه می شوند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------