نگهداری از گل استاپیلیا - گل قورباغه 

استاپیلیا - گل قورباغه را می توان در گلدان یا ظرف هایی که عمق زیادی ندارند پرورش داد

 

استاپیلیا - گل قورباغه سیستم ریشه ای این گیاهان طوری است که می توان آنها را در گلدان یا ظرف هایی که عمق زیادی ندارند پرورش داد. تعویض گلدان هر دو سال یکبار صورت می گیرد. در زمستان باید به گیاه آب کم داد و گیاه را در درجه حرارتی در حدود 10 درجه سانتیگراد نگهداری کرد.

 

انواع واریته ها

1-S. Variegata این گونه دارای شاخه هایی برنگ خاکستری و گل های زرد با لکه های قرمز می باشد.

 

2-S. Grandiflora این گونه دارای گل هایی برنگ خرمایی قرمز با کرک های خاکستری است.

 

3-S. Gigantea در این گونه، گل ها به بزرگی 20 سانتیمتر می رسند. رنگ آنها زرد با لکه های قرمز و کرک های سفید می باشند.

 

نوع خاک

مخلوطی از خاک باغچه و کمی تورب (پیت ماس). این گیاه به مقدار 3 گرم در لیتر هرسه هفته یک باراز فروردین تا شهریور به کود نیاز دارد.

 

دما، آبیاری و نور

هوای مناسب آفتابی دمای متوسط تا زیاد و آبیاری کم نیاز دارد. در فاصله بین دو آبیاری خاک گیاه باید خشک نگه داشته شود.

 

روش های تکثیر

قلمه از ساقه یک ساله جانبی (قسمتی که کاشته می شود باید قبلاً محل زخم التیام یافته باشد، برای این کار قلمه را چند ساعتی در هوای اتاق دور از اشعه مستقیم خورشید قرار می دهند تا محل زخم التیام یابد).

 

موارد استفاده

جهت تزئین کاشته می شود.

 

در فاصله بین دو آبیاری خاک استاپیلیا باید خشک نگه داشته شود

 

راهنمای  انواع مشکلات،آفات و بیماری های کاکتوس ها و راه های درمان عوارض کاکتوس

آبیاری بیش از حد :

کاکتوس از گیاهان گوشتی است که آب ذخیره شده در بافت خود را برای زنده ماندن در دوره های خشک وگرم مصرف می کند. با توجه به اینکه کاکتوس ها اغلب بومی سرزمین های خشک بوده اند برای بقا در شرایط گرم و خشک، آنها همه آب اطراف ریشه هایشان را با سرعت و قابلیت تمام از خاک جذب می کنند.

 

از طرفی دیگر این گیاهان توانایی از دست دادن سریع آب اضافی را ندارند. با این شرایط آنها در محیط بومی خود شرایط خوبی خواهند داشت. هنگامی که کاکتوس در شرایط غیر بومی پرورش داده می شود امکان دارد زیاد از حد نیاز آبیاری شود. و این وضعیت بسیار شایع می باشد به طوری که کاکتوس های پرورش یافته در مقایسه با کاکتوس های موجود در زیستگاه های بومیشان چاق تر و شاداب ترمی باشند.

 

اما مشکل وقتی شروع می شود که فرد آنقدر گیاه را آبیاری می کند که کاکتوس نتواند آب را در خود نگه دارد در این حالت کاکتوس بیش از قبل چاق و متورم می شود به طوری که ساقه از یک یا چند نقطه آن شکاف می خورد. از دیگر نتایج آبیاری بیش از حد پوسیدگی می باشد (مخصوصا موقعی که با هوای سرد همراه باشد). بعضی اوقات فقط ریشه می پوسد ولی اغلب اوقات همه گیاه نرم خواهد شد.

 

درمان:

اولین کاری که باید انجام داد قطع کردن آبیاری است در اغلب موارد عوض کردن گلدان هم راهکاری خوبی است. بهتراست که گیاه را یک تا دو هفته آبیاری نکنید و سپس آن را در گلدان بزرگتری قراردهید. اگر بدنه گیاه دو تکه شده دیگربه حالت اولیه بر نمیگردند و اجازه دهید محل زخم خود به خود خشک شود. اگر گیاه شروع به پوسیدگی کرده نجات دادن آن بسته به میزان پوسیدگی دارد.

 

آبیاری بیش از حد کاکتوس باعث پوسیدگی می شود

 

رنگ پریدگی کاکتوس و لاغر شدن :

به طور کلی نور کافی و درخشان تاثیر بسیار زیادی بر سلامت کاکتوس ها دارد. تامین این سطح از نور برای کاکتوس هایی که در خانه پرورش داده می شوند بسیارسخت است. پنجره های رو به جنوب که مانعی جلوی آنها نباشد میتواند به حدی نور را برای کاکتوس فراهم کند تا دچار رنگ پریدگی نشود. اما همین پنجره ها نمی توانند همه نور مورد نیاز کاکتوس را فراهم نمایند و کاکتوس هایی که لب پنجره قرار دارند به علت تفاوت شدت نور داخل خانه با فضای بیرون به سمت پنچره خم خواهند شد. اتیلاسیون یارنگ پریدگی علائم مختلفی دارد شامل: رنگ پریدگی، دراز و رنجور شدن، رشد بیش ازحد ،تغذیه بد وشکل ناقص و کج می باشد.

 

درمان :

تغییرات ایجاد شده در کاکتوس توسط اتیلاسیون قابل برگشت و اصلاح نیست ولی برای اینکه کاکتوس در بقیه رشد خود دچار این مشکل نشود باید آن را به محلی با نور بیشتر و درخشان تر برد.

 

نکته :

باید توجه داشت که انتقال ناگهانی کاکتوس از لب پنجره به نور مستقیم و درخشان باعث آفتاب سوختگی گیاه می شود واین برای کاکتوس اتیلاسیونی که لاغر وضعیف شده می تواند کشنده باشد. برای جلوگیری از این مشکل انتقال کاکتوس باید به صورت تدریجی باشد.

 

اگر محیط با نور مناسب برای پرورش وجود ندارد برای کم کردن حالت اتیلاسیون در کاکتوس بهتر است آن را در هوای سرد قرار دهید و دفعات آبیاری را کم کرد که حالت ایده آل آن شب های با دمای 20 درجه کمتر از روزها است در واقع با این کار گیاه را در شرایط خواب قرار دادید و رشد گیاه بسیار کم می شود. و البته کاهش دما در محیط خانه کار دشواری است.

 

برای مناطق سرد اگر نور کافی وجود ندارد بهتر این است که گیاه را در تابستان، (در دوره رشد)، بیرون از اتاق قرار دهیم تا نور کافی به آن برسد و در زمستان که نور مورد نیاز را نمی توانید تامین کنید کاکتوس را در دمای بین 7الی 10 درجه سانتیگراد و با دفعات کم آبیاری نگهدارید. اغلب کاکتوس ها در این شرایط به خواب می روند و رشد نمی کنند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------