معرفی درخت نارون؛ درختی که در شرایط سخت رشد می کندپرورش درخت نارون, انواع درخت نارون, عمر درخت نارون

درخت نارون یکی از درختانی است که در شرایط سخت به راحتی رشد می کند

 

درخت نارون چیست؟ اصول نگهداری و پرورش درخت نارون

درخت نارون یکی از درختانی است که در شرایط سخت به راحتی رشد می کند و از طایفه ی درختانی است که می توانید ان را حتی در آپارتمان ها نیز پرورش دهید.

نام علمی این درخت ها Ulmus spp و نام انگلیسی آن ها Elm می باشد. این درخت ها درختان زیبایی هستند که رشد خوبی دارند و دارای چوب های مرغوبی نیز می باشند. درخت نارون در مقابل خشکی به شدت مقاوم است و می تواند رشد طبیعی خودش را داشته باشد.

 

این درختان از درختان بومی آسیای مرکزی و نیم کره شمالی هستند که تا سی متر می توانند رشد کنند و از چوب آن ها، در موارد مختلفی می توان استفاده نمود. درخت نارون برگ های انبوهی دارد و رنگ این برگ ها عموما به رنگ سبز تیره می باشند.

 

البته لازم است بدانید که خود درخت نارون نیز از انواع مختلفی می باشند که نارون چینی یا برگ ریز Ulmus parvifolis، نارون اوجا (اورجا) Ulmus carpinifolia، گونه نارون چتری Ulmus densa، گونه ملج Ulmus glabra و گونه نارون برگ ‌ریز (ایرانی) Ulmus boissieri، از جمله مهم ترین انواع درختان نارون می باشد.

 

به طور کلی می توانیم ادعا کنیم که نارون درخت زیبایی است و در ادامه درباره ی شرایط نگهداری این درخت زیبا و پرکاربرد برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد :

 

درخت نارون, درخت نارون, درخت نارون آسیایی

عوامل موثر در رشد و نگهداری از درخت نارون

 

عوامل موثر در رشد و نگهداری از درخت نارون

خاک مناسب درخت نارون

خودتان هم می دانید که خاک یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که شرایط مختلفی را برای رشد و نمو گیاهان فراهم می کند. به طور کلی خاک ها را می توان به دو دسته ی خاک های سبک و خاک های سنگین تقسیم بندی نمود.

 

خاک های سبک خاک های هستند که اجزای سازنده ی آن ها درشت تر هستند و همین درشت بودن اجزای خاک، زمینه را برای حرکت راحت تر و عبور آسان تر آب در میان خاک فراهم می نمایند. اما خاک های سنگین، این طور نیستند. اجزای آن ها ریز و به هم چسبیده هستند و فضای آزادی در بین آن ها وجود ندارد که آب به راحتی بتواند از بین آن نفوذ کند.

 

از این رو این خاک رطوبت را بیشتر نگه می دارند و برای گل ها و گیاهانی که به رطوبت نیاز دارند بسیار مناسب می باشند. با این توضیحات و با توجه به این امر درخت نارون رطوبت زیادی نیاز ندارد، خاک های سبک برای رشد این درختان مناسب تر می باشند. البته این موضوع به این معنا نیست که خاک های سنگین برای این گیاه مناسب نیستند؛ نه!

 

از آنجایی که درختان نارون ، درختان بسیار مقاومی هستند در خاک های سنگین نیز می توانند دوام بیاورند اما، رشد آن در خاک های سبک بسیار بهتر است. چرا که ماندگاری رطوبت در خاک های سنگین می تواند ریشه ی گیاه را بپوساند. البته این اتفاق در طولانی مدت رخ خواهد داد. یادتان باشد که خاک درخت نارون نباید ph بالایی داشته باشد و شور باشد.

 

شوری آب باعث سوختن ریشه ها خواهد شد. نسبت مساوی فسفر و پتاسیم، در کودهای مختلف می تواند مقوی خوبی برای خاک های درخت نارون باشند. البته درصد نیتروژن نیز از مقادیر پتاسیم و فسفر باید بیشتر باشد. از این رو کودهای ، 20،20،20 می توانند بهترین انتخاب برای تقویت خاک درخت نارون باشند.

 

آب مناسب درخت نارون

فاکتور مهم دیگری در رشد تمامی گیاهان تاثیر بسیار زیادی دارد، آب است. همان طور که می دانید، درخت نارون، درختی است که به رطوبت و آبیاری زیادی نیاز ندارد و در جاهای خشک، راحت تر رشد می کند. البته ما از ماندگاری درخت نارون در شرایط خشکی حرف می زنیم و این موضوع به این مورد ربطی ندارد که درخت اصلا به آبیاری نیاز ندارد.

 

بلکه یک آبیاری متوسط برای رشد بهتر و بیشتر گیاه می تواند بسیار مناسب باشد. این گیاه پس از اینکه بلافاصله کاشته شد، به صورت روزانه به آبیاری عمیق نیاز دارد اما پس از اینکه کمی رشد کرد و جان گرفت، می تواند تعداد آبیاری آن را به چهار مرتبه در روز کاهش دهید.

 

حواستان به خاک گیاه در زمان رشد و جوانی باشد و به محض اینکه خاک خشک شد، آن را برای آبیاری آماده کنید. یادتان باشد که آبیاری بیش از اندازه می تواند ریشه های گیاه را بپوساند و در مقابل، آبیاری کم هم می تواند ریشه ی گیاه را خشک کند. پس معیار آبیاری برای درخت نارون، برای شما باید خشکی خاک آن باشد.

 

درخت نارون آسیایی, عکس از درخت نارون, برگ درخت نارون

درخت نارون

 

نور مناسب درخت نارون

همه می دانیم که درختان با نور می توانند جان بگیرند و خیلی ها با نور زیاد می توانند بمیرند. بنابراین نیاز است که بدانیم هر گیاه با چه میزان نوری می تواند رشد خوبی داشته باشد. اینکه تصور کنید که نور زیاد برای تمامی گیاهان زندگی بخش است، تصور کاملا اشتباهی می باشد.

 

اما درباره ی درخت نارون، نور مستقیم و کافی آفتاب، بهترین شرایط نوری برای رشد آن می باشد. سعی کنید این درخت را در همجواری نور مستقیم آفتاب بکارید تا اوج رشد آتن را مشاهده نمایید. این درخت در ابتدای رشد به سمت آفتاب و نور رشد می کند و اگر محیط سایه داشته باشد، مطمئنا، رشد خوبی را از خود نشان نخواهد داد و برگ های آن بی جان و خشک و بد رنگ خواهند شد.

 

دما مناسب درخت نارون

میزان و کمی و زیادی گرما و سرما را دما می نامند. خیلی از گیاهان می توانند در محیط های سرد خوب رشد کنند و خیلی ها مناسب رشد در محیط های گرم هستند. پس دما نیز یکی از فاکتورهایی است که می تواند بر روی رشد گیاهان تاثیر بسیار زیادی بگذارد. به طور کلی درخت نارون می تواند شرایط دمایی و آب و هوایی مختلفی را تاب بیاورد اما همان طور که اشاره کردیم، تاب آوردن به معنای رشد کردن نیست.

 

این درخت تا دمای سی و پنج درجه ی سانتی گراد نیز می تواند به خوبی رشد کند. اما دمای زیاد و شدید تابستان در محیطی بدون سایه، می تواند تمامی برگ های گیاه را بسوزاند و در فصل سرما نیز، تاثیرات افت شدید دما بر روی رنگ های قهوه ای و بی حال آن ها، به شدت مشاهده خواهد شد.

 

پرورش درخت نارون, انواع درخت نارون, عمر درخت نارون

عکس برگهای درخت نارون

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------