تخته تعادل چه کاری برای شما انجام می دهد؟تخته تعادل فیزیوتراپی, تخته تعادل یوگا, تخته تعادل کاردرمانی

توانبخشی با تخته تعادل

 

تخته تعادل چیست؛ نحوه استفاده از صفحه تعادل 

تخته تعادلی، وسیله ای ورزشی است که علاوه بر بهبود تعادل باعث توانبخشی و افزایش کالری سوزی می شود. در این مطلب از بیتوته شما را فواید تخته تعادل آشنا می کنیم.

از چند دهه پیش ، تمرینات تعادلی بخشی جدایی ناپذیر از فیزیوتراپی و تمرینات پیشرفته ورزشی بود ولی مدتها طول کشید تا از تخته تعادل به عنوان یک ابزار اصلی در فیتنس استفاده شود. ولی در سالهای اخیر ورزشکاران از صفحه تعادل برای رسیدن به تناسب اندام ، قدرت بیشتر ، عملکرد بهتر و کاهش آسیب پذیری استفاده میکنند. 

 

تخته تعادلی شامل یک سطح صاف و یک زیره برجسته گنبد شکل و ناپایدار در مرکز تخته  است ، زمانی که روی تخته قرار  میگیرید وزن شما باعث تلو تلو خوردن می شود و در جهان مختلف حرکت میکند و باید سعی کنید تعادلتان را حفظ کنید. در نهایت این فرایند میتواند منجر به تقویت اندام های درگیر حفظ تعادل بدن شوند. 

گوش میانی ، عضلات دست و پا در این نوع تمرین درگیر می شوند. 

 

نحوه استفاده از صفحه تعادل, انواع تخته تعادل, تخته تعادل فیزیوتراپی

تخته تعادل چیست

 

تخته تعادل چیست؟

تخته تعادلی یک ابزار تناسب اندام است که برای بهبود تناسب اندام به خصوص در کراس فیت مورد استفاده قرار می گیرد و به نام تخته تعادل کراس فیت هم شناخته می شود. 

صفحه تعدل یکی از ساده ترین و معروف ترین تجهیزات بدنسازی است که میتوانید در هر زمان و مکانی از آن استفاده کنید مثلا هنگام  ایستادن پشت میز کار ، هنگام تماشای فیلم و غیره.

 

تمرین با این وسیله باعث بهبود تعادل و وضعیت بدن می شود از  این رو برای کمک به توانبخشی ، پیشگیری از آسیب های پایین تنه و افزایش قدرت هسته بدن مورد استفاده قرار می گیرد. تخته های تعادلی در دو نوع مستطیلی و گرد تولید می شود. تخته های مستطیلی فقط در دو جهت حرکت میکنند ولی تخته های گرد در تمام جهات حرکت میکند و چالشی تمام عیار برای ورزشکاران هستند.

 

 تخته تعادل کاردرمانی, تخته تعادل, برد تعادلی کودک

فواید استفاده از تخته تعادل

 

توان بخشی با تخته تعادل

فیزیوتراپیست ها برای تسریع توان  بشخی بافت آسیب دیده بری از بیماران تمرینات تعادلی با تخته تعادل را توصیه می کنند.

استفاده از تخته تعادل برای درمان های توان بخشی میتواند با فواید زیادی همراه باشد از جمله :

- بهبود تعادل و هماهنگی کل بدن

- بهبود حفظ تعادل و تقویت عضلات پایین ساق با بویژه پرونئال ها 

- افزایش مهارت های حرکتی

- پیشگیری از تکرار آسیب به خصوص در مچ پا

 

تخته تعادل چیست, توان بخشی با تخته تعادل, فواید تخته تعادل

توان بخشی با تخته تعادل

 

تخته تعادلی برای کودکان

تخته تعادلی یکی از وسایل کمک آموزشی برای کودکان محسوب می شود که در هر سنی میتوانند برای ورزش و سرگرمی از آن استفاده کنند. کودکان هنگام بازی با تخته تعادلی بدون این که متوجه باشند در حال تقویت تعادل ، تقویت عضلات و تقویت مغزشان هستند.

 

کاهش وزن با تخته تعادل

تخته تعادلی بیشتر به خاطر توان بخشی ، افزایش تعادل و پیشگیری از اسیب شناخته شده است ولی یکی از وسایلی است که باعث افزایش سوخت و ساز بدن در نتیجه کاهش وزن می شود. 

در مطالعه ای که روی مصرف انرژی افراد بالای 30 سال هنگام تمرین روی این وسیله ورزشی انجام شد مشخص شد که شرکت کنندگان بعد از 1.5 ساعت تمرین تعادل 14 درصد بیشتر از زمان نشستن روی تخته کالری سوزانده بودند.  

 

نحوه استفاده از صفحه تعادل, انواع تخته تعادل, تخته تعادل فیزیوتراپی

تخته تعادل کودکان

 

تقویت عضلات پا با تخته تعادل

 تمرین با تخته تعادلی باعث تقویت عضلات پا می شود. کودکان هنگام بازی با تخته تعادلی بدون این که آگاه باشند در حال ورزش کردن هستند و عضلات پایشان را تقویت میکنند. حفظ  تعادل روی تخته باعث عضله سازی بیشتر در پاها می شود و حتی میتواند برای عضلات آسیب دیده حالت توان بخشی داشته باشد. ورزشکارانی که در تمریتان خود از تخته تعادلی استفاده میکنند در طول مسابقات کمتر از ناحیه مچ پا آسیب می بینند. 

 

تقویت هماهنگی نیمکره های مغز با تخته تعادل

 تمرین تعادل روی برد باعث می شود از هر دو نیمکره مغز به طور همزمان برای حفظ تعادل استفاده کنید که همین امر موجب تقویت نیمکره های مغز و بهبود تمرکز می شود، تاثیر این هماهنگی روی کودکان بسیار بیشتر مشهود است. هر چه حرکات روی برد پیچیده تر باشد هماهنگی بین مغز و بدن سخت تر می شود و هر دو نیمکره مغز بیشتر تقویت می گردند. 

 

گردآوی : بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------