همه آنچه باید برای هیدراته نگه داشتن بدن برای ورزش بدانیدنشانه های دهیدراته شدن بدن, هیدراته نگه داشتن بدن چیست, هیدراته نگه داشتن بدن برای تمرین های ورزشی

هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام ورزش به معنی آب رسانی به بدن است

 

دلیل هیدراته نگه داشتن بدن هنگام ورزش 

آب، مایع حیات است و هر موجود زنده ای برای زنده ماندن به آن نیاز دارد. هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام ورزش، یکی از نکات مهمی است که هر ورزشکار باید آن را رعایت کند. در صورتی که آب بدن در هنگام ورزش کافی نباشد، ممکن است ورزشکار با خطراتی مواجه شود. در ادامه ی این مطلب، با ما همراه باشید تا درباره هیدراته نگه داشتن بدن برای ورزش، اطلاعات بیشتری به دست آورید.

هیدراته کردن یعنی چه؟

 

هیدراته نگه داشتن بدن برای تمرین های ورزشی, هیدراته بدن هنگام ورزش, هیدراته نگه داشتن بدن برای ورزش

هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام ورزش باعث می شود فرایند تعریق به درستی صورت گیرد

 

هیدراته کردن، به معنای آب رسانی به بدن است. هنگامی که می گوییم بدن باید هیدراته شود، یعنی اینکه بدن باید آب به اندازه کافی دریافت کند. هیدراته نگه داشتن بدن برای ورزش، یکی از مهم ترین اصول،هم در ورزش حرفه ای و هم در ورزش غیر حرفه ای است. افرادی که می خواهند در بهترین حالت ورزش کنند، باید بدن خودشان را همواره به صورت هیدراته نگه دارند.

 

دهیدراته، اصطلاحی است که برای کمبود آب بدن استفاده می شود و بر خلاف هیدراته است. ورزش کردن در حالتی که بدن دهیدراته است، می تواند مشکلاتی را به وجود آورد و حتی کیفیت ورزش کردن را تحت تأثیر قرار دهد. 

 

هنگامی که از هیدراته نگه داشتن بدن هنگام ورزش سخن می گوییم، موضوع تنها به زمانی که در حین ورزش هستید محدود نمی شود. هیدراته کردن بدن برای ورزش، باید قبل و بعد ورزش نیز انجام بشود. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد، این است که هیدراته نگه داشتن بدن، به این معنا نیست که بدن آب زیادی را دریافت کند. آبی که بدن برای هیدراته شدن دریافت می کند، باید به اندازه کافی باشد و از حد خود فراتر نرود. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی برای فرد ورزشکار به وجود بیاید.

 

اهمیت هیدراته نگه داشتن بدن هنگام ورزش

 

فواید هیدراته نگه داشتن بدن, اهمیت هیدراته نگه داشتن بدن هنگام ورزش, نوشیدنی های ورزشی برای هیدراته نگه داشتن بدن

هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام ورزش دمای بدن را تنظیم می کند

 

شاید از خودتان بپرسید که هیدراته نگه داشتن بدن هنگام ورزش چه کاربردی دارد و آیا لازم است که همیشه انجام شود؟ تأمین آب مورد نیاز بدن هنگام ورزش، باعث می شود که فرایند تعریق به درستی انجام شود و سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کند. در این حالت، بدن فرد ورزشکار بیشتر فعالیت می کند و دیرتر خسته می شود. 

 

هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام تمرین های ورزشی، دمای بدن را تنظیم می کند. دمای بدن، یکی از موارد مهمی است که ورزشکار باید به آن توجه کند. زیرا دمای بدن در هنگام ورزش، باعث افزایش سوخت و ساز و انرژی می شود. 

مفاصل، بخش هایی از بدن هستند که در محل آنها، استخوان ها به یکدیگر متصل شده اند و در بیشتر آنها، استخوان ها می توانند نسبت به یکدیگر حرکت کنند و روی هم بلغزند.

 

هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام تمرین های ورزشی، می تواند از احساس خشکی در حرکات بدن بکاهد و باعث روان شدن حرکات ناحیه مفصل می شود. مایع مفصلی، ماده ای است که در کپسول مفصلی واقع در محل مفصل ها ساخته می شود و باعث کاهش اصطکاک بین استخوان ها و حرکت روان تر آنها می شود. آب، یکی از مهم ترین مواد برای ساخته شدن مایع مفصلی است.

 

شما باید قبل از ورزش کردن، به اندازه کافی آب بنوشید تا در هنگام شروع ورزش، بدن شما به اندازه کافی هیدراته شده باشد. آب خوردن در هنگام ورزش نیز می تواند هیدراته بودن بدن را کنترل کند. نکته مهمی که باید در هنگام نوشیدن آب حین ورزش رعایت کنید، این است که نباید آب زیادی بنوشید. نوشیدن آب سرد هنگام ورزش می تواند برای بدن مضر باشد. تلاش کنید از آب گرم تر و هم دما با بدن خودتان استفاده کنید.

 

عواملی مانند میزان دما و رطوبت محیط، تعریق و... می توانند میزان هیدراته بودن بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند. با توجه به این عوامل، در صورتی که متوجه شدید بدنتان دچار کم آبی شده است، ورزش را متوقف کنید و با نوشیدن آب، سطح هیدراته بدن را به حالت عادی برگردانید.

 

نشانه های دهیدراته شدن بدن

 

هیدراته نگه داشتن بدن برای تمرین های ورزشی, هیدراته بدن هنگام ورزش, هیدراته نگه داشتن بدن برای ورزش

برای هیدراته نگه داشتن بدن در هنگام ورزش تلاش کنید از آب سرد استفاده نکنید

 

دهیدراته شدن بدن، به معنای کم آبی بدن است و اگر میزان هیدراته بدن در هنگام ورزش کنترل نشود، ممکن است بدن دهیدراته شود. در ادامه، برخی از نشانه های کم آبی و دهیدراته شدن بدن را به شما معرفی می کنیم که اگر به آنها دچار شدید، باید با نوشیدن آب، بدن خود را هیدراته کنید.

 

عدم تعریق از علایم دهیدراته شدن بدن هنگام ورزش

ممکن است که شما در حال انجام تمرین های ورزشی سخت و طاقت فرسا باشید، اما متوجه شوید که بدن شما عرق نمی کند. این حالت، نشان دهنده کم آبی بدن است و شما باید آب بدن خود را تأمین کنید. 

 

گرفتگی ماهیچه ها از علایم دهیدراته شدن بدن هنگام ورزش

هنگامی که بدن دهیدراته باشد، اسید لاکتیک تولید شده در ماهیچه ها به اندازه کافی تخلیه نمی شود. در نتیجه، اسید لاکتیک در ماهیچه ها تجمع پیدا می کند و باعث ایجاد درد و گرفتگی می شود. اسپاسم ماهیچه ها، یکی از نشانه های کمبود آب بدن و دهیدراته بودن بدن هنگام ورزش است. شما می توانید این حالت را با نوشیدن آب کافی متوقف کنید. 

 

نکته مهم در مورد گرفتگی ماهیچه ها، این است که اگر لاکتیک اسید در آنها تجمع پیدا کند، برداشته شدن آن طول می کشد و نباید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از مصرف آب، گرفتگی ماهیچه برطرف شود.

 

خشک شدن دهان از علایم دهیدراته شدن بدن هنگام ورزش

یکی دیگر از نشانه های کم آبی بدن، خشکی دهان است. غده های بزاقی انسان، پلی ساکاریدی به نام موسین تولید می کنند. وظیفه موسین، این است که آب فراوانی جذب کند و از خشک شدن دهان جلوگیری کند. اگر بدن دچار کم آبی شود، ماده مخاطی تولید نخواهد شد و فرد دچار خشکی دهان می شود.

 

نوشیدنی های ورزشی برای هیدراته نگه داشتن بدن

ورزشکار های حرفه ای، برای اینکه در هنگام ورزش، سطح آب بدن خود را ثابت نگه دارند، از نوشیدنی های ورزشی استفاده می کنند که علاوه بر آب، مواد و یون های مورد نیاز بدن را نیز تأمین می کند.

 

نوشیدنی های الکترولیت، یک نوع از نوشیدنی های ورزشی هستند که می توانند علاوه بر هیدراته نگه داشتن بدن هنگام ورزش، یون های مورد نیاز برای انتقال پیام های عصبی و... را برای بدن فرد ورزشکار تأمین کنند.

 

گرداوری: بخش ورزش بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

  سایر مطالب ورزشی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023