راهنمای خرید توپ فوتسالتوپ فوتسال , خرید توپ فوتسال , قیمت توپ فوتسال

روش تشخیص توپ فوتسال استاندارد

 

ورزش فوتسال، یکی از ورزش های پرطرفدار در کشور ما و دنیا است. این ورزش تفاوت زيادي با فوتبال ندارد؛ مهم ترین تفاوت آن با فوتبال در کوچک تر بودن زمین و اندازۀ توپ فوتسال است. فوتسال را در سالن و در فضاهای سرپوشیده بازي می کنند؛ اندازه زمین آن به اندازه زمین بسکتبال است. در ادامه شما را با ویژگیهای یک توپ فوتسال استاندارد و خوب آشنا میکنیم.

ورزش فوتسال، یکی از ورزش های پرطرفدار در کشور ما و دنیا است. این ورزش تفاوت زيادي با فوتبال ندارد؛ مهم ترین تفاوت آن با فوتبال در کوچک تر بودن زمین و اندازۀ توپ فوتسال است. فوتسال را در سالن و در فضاهای سرپوشیده بازي می کنند؛ اندازه زمین آن به اندازه زمین بسکتبال است. هر تیم فوتسال در میدان پنج بازی کن دارد و دوران هر بازي بصورت دونیمه بیست دقیقه ای محاسبه می شود. بخاطر فضای کوچک زمین فوتسال، بازی کن ها به توپی احتیاج دارند که بتوانند آنرا به آسانی کنترل کنند؛ توپ بالانس و تحرک کمتری داشته باشد و از بازی کن فاصله نگیرد.

 

همواره در ایران، فوتسال و فوتبال مخاطبین و طرفداران زيادي داشته است، در کشور ما علی رغم هزینه هایی که برای فوتبال کرده اند نتیجه ای قابل توجه نگرفته اند؛ ولی فوتسال ایران در سال های گذشته خوش درخشیده است؛ در سال 2019 رتبه سوم دنیا و اول آسیا را بخود اختصاص داده است. درخشش این سال های تیم ملی آقایان و بانوان نوید روزهای روشنی را برای فوتسال کشورمان می دهند.

 

این افتخارآفرینی ها باعث علاقه مندی بیش تر جوانان و نوجوانان و حتی کودکان به این رشته شده است. یکی ديگر از دلایل گرایش نوجوانان و جوانان به این رشته وجود سالن ها و چمن مصنوعی و عدم نیاز به نفرات زیاد برای برگزاری مسابقه است. از آنجائی که به آسانی میتوان یک سالن یا چمن مصنوعی را کرایه کرد و با 10 نفر و یک توپ فوتسال یک مسابقه ترتیب داد این ورزش یکی از اصلی ترین تفریحات امروزۀ جوانان محسوب می شود.

 

تاریخچه توپ فوتسال

سال ۱۹۶۲ ایگل نیلسون در طراحی و تولید توپ های فوتسال انقلابی ایجاد کرد. وی با ساخت توپ های ۳۲ پانلی برای بازي فوتسال توانایی فوق العاده توپ را در زمین به نمایش گذاشت. این توپ ها با در نظر گرفتن بهترین پیش بینی برای شوت های بازیکنان و پروازهای مستقیم و مطمئن به سمت هدف طرفداران زيادي پیدا کرد. پیش از اختراع این توپ های فوتسالی ارائه و ساخت توپ با ۱۸ پانل در شکل کاملاً گرد، دشوار و تقریباً محال بود. بعد نیلسون با گذاشتن ۲۰ شش ضلعی و ۱۲ پنج ضلعی در کنار یکدیگر ایده خلاقانه ای برای ساخت توپ فوتسال در گردترین حالت خویش اجرا کرد.

 

شکل آیرودینامیکی توپ بطور مناسب با شوت کردن در مسیری مستقیم و کنترل شده قرار گرفته و در هوا نسبت به سرعت مقاومت نشان می دهد و در نتیجه مدت دوران طولانی تری سرعت خویش را در مسیر ثابت حفظ می کند که در اینصورت پروازی پایدار بوجود می آید. داخل توپ فوتسال جهت حفظ هوای بهتر با موادی فومی پر شده است که وزن آنرا سنگین تر نموده و برای بازي داخل سالن در سطح سخت مناسب می باشد.

 

توپ فوتسال , خرید توپ فوتسال , قیمت توپ فوتسال

روش تشخیص توپ فوتسال خوب

 

توپ فوتسال

توپ ها انواع متفاوتی دارند و براساس جنس رویه برای زمین چمن، سالن، ساحل، خیابان یا چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. توپ هایی که برای چمن استفاده میشوند ، لایه ای مقاوم دارند و برای هر نوع تمرینی مناسب هستند؛ ولی توپ های سالن دارای اندازه ی کوچک تر معمولاً 4 هستند که با وزن توپ سایز 5 برابری می ‎کنند. جنس لایه ی بیرونی توپ کمی نرم تر و درعین حال مقاوم تر است که درهنگام برخورد به دیواره ی سالن مانع ازدست رفتن شکل کروی آن می شود.

 

اندازۀ توپ فوتسال کوچک تر از توپ فوتبال است ولی از نظر تحرک تنبل تر از آن است. طراحی این توپ ها بگونه ای است که بازی کن تسلط بیشتری برای حرکات تکنیکی خویش در فضاهای محدود داشته باشد.

 

موادی که در توپ فوتسال استفاده می شود معمولاً پی وی سی یا پلی اورتان یا ترکیبی از هر دوی آنها است. امروزه ديگر مثل قبل از چرم برای پوستۀ خارجی توپ فوتسال استفاده نمی شود و طراحی های روی توپ هم به علت رقابت شرکتهای تولیدکننده و برای جلب نظر مشتری تنوع زيادي دارد.

 

یک توپ فوتسال از چه اجزایی ساخته شده است؟

توپ فوتسال از چهار جزء تشکیل شده است؛

اتصالات( کوک زنی)، استر، تیوپ و پوسته خارجی( کاور)

 

اتصالات

از سه روش برای متصل کردن تکه ها بر روی سطح توپ استفاده می کنند؛ قالب زنی ، کوک زدن، چسباندن با چسب. توپ های دست دوز از دانه ترین نوع توپ های فوتسال هستند که با استفاده از پلی استر 5 لایه کوک زنی شده اند؛ ولی شیوه رایج در چسباندن تکه ها، شیوه چسبی و قالب زنی است.

 

تیوپ توپ فوتسال

داخلی ترین قسمت که هوا را در خویش نگه می دارد، تیوپ نام دارد. جنس آن از لاستیک مصنوعی و یا طبیعی است؛ بیش تر تیوپ های مدرن از جنس لاستیک مصنوعی ساخته می شوند.

 

استر

لایه میانی توپ استر نام دارد که بیش از چهار لایه پلی آستر در آن استفاده می شود. استر به منظور بهبود ماندگاری، جنبش و ظاهر توپ به کار می رود.

 

انواع سایزهای توپ فوتسال

سایز ۱:کودکان زیر ۹ سال قطر ۵۱.۵ – ۴۹.۵ سانتی متر و وزن ۲۹۰ – ۲۷۰ گرم

سایز ۲:کودکان ۹ تا ۱۱ سال قطر ۵۴.۵ – ۵۲.۵ سانتی متر و وزن ۳۳۰ – ۳۱۰ گرم

سایز ۳:نوجوانان ۱۱ نا ۱۳ سال قطر ۵۹ – ۵۷ سانتی متر و وزن ۳۷۰ – ۳۵۰ گرم

سایز ۴:بزرگسالان قطر ۶۴ – ۶۲ سانتی متر و وزن ۴۴۰ – ۴۰۰ گرم

سایز ۴:مسابقات بین المللی فیفا ۶۳.۵ – ۶۲.۵ سانتی متر و وزن ۴۳۰ – ۴۱۰ گرم

 

توپ فوتسال , خرید توپ فوتسال , قیمت توپ فوتسال

خرید توپ فوتسال

 

ویژگی های توپ فوتسال

برای لایه بیرونی توپ باید از قطعاتی با ابعاد یکسان و بصورت منظم استفاده شود تا بصورت مماس با یکدیگر قرار بگیرند. چسب از لایه ها و قطعات بیرون نزده باشد. دقت کنید تا عیب چاپی و رنگی و هرگونه آثار سوختگی، لکه و جمع شدگی روی لایه بیرونی وجود نداشته باشد.

 

مرغوبیت توپ فوتسال به عکس عکس‌العمل های آن در موقع استفاده بستگی دارد. برای تشخیص یک توپ فوتسال استاندارد میتوانید آنرا در هوا بچرخانید تا مشاهده کنید که توپ با یک بازه حرکت روان به چرخش درمی آید؛ یا با به حرکت درآوردن توپ روی زمین باید حرکت آن راحت و بدون انحراف باشد. شاید این پیشنهاد خيلي علمی نباشد ولی یقیناً به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب بهتری کنید.

 

درصورتی که میخواهید هر هفته با تیم خویش بصورت تمرینی یا تفریحی فوتسال بازي کنید توپی مناسب با گروه سنی تان تهیه کنید. سایزبندی توپ فوتسال طبق طبقه بندی سنی به شرح زیر است؛

 

ویژگی توپ های premium:جابجایی و پرواز دقیق، عدم تأثیرگذاری منفی بر استوک، طراحی شده برای مسابقه.

 

ویژگی توپ های مسابقات:ارزان قیمت تر از توپ های premium، مناسب برای مسابقه ها و نه تمرین، دوام بیشتر.

 

توپ تمرین:مناسب برای استفاده بلندمدت، طراحی مختص تمرین.

 

قيمت توپ های فوتسال

توپ فوتسال قيمت های مختلفی دارد، شرکتهای گوناگون محصولات خویش را هرساله طبق کیفیت و طراحی های خویش قيمت‌گذاري می کنند، در فروشگاه های مجازی و بازار لوازم ورزشی بازه قيمت ها از 60 تا 900 هزار تومان است.

 

کمپاني های معروف در تولید توپ فوتسال میتوان به جورکس، سلکت، مولتن، بتا، نایک، میکاسا، دی اچ اس، آل اشپرت، هد، ویلسون، فاکس، یونکس، تالبوت، شیلدکروت، استار، پن، اف زد فورزا، آمبرو، آدیداس، پوما، جوما، ترو، کورنلیو، مکس، دانلوپ، رویال کاپ، فیو، وایت شیلد، دونیک، آندر آرمور، لوتو و ...اشاره کرد.

 

چگونه یک توپ فوتسال استاندارد بخریم؟

تمام ویژگی هایی که در بالا گفتیم به شما کمک خواهد کرد که انتخاب بهتری داشته باشید؛ ولی خرید یک توپ فوتسال خوب بستگی به این دارد که شما چه اندازه میخواهید هزینه کنید و در چه محدوده سنی قرار دارید. برای کودکان باید توپ های با لایه بیرونی نرم و سبک خریداری کرد، برای این که این توپ ها از لاستیک و فوم ساخته شده اند و حتی نوعی از این توپ ها با صد در صد پلی اورتان گرمادیده ساخته شده اند که برای استفادۀ بچه ها مناسب است.

 

همان طور که می دانید هرچقدر بودجه شما بیش تر باشد، انتخاب های بیش تر و بهتری میتوانید داشته باشید. سعی کنید از فروشگاه ها و سایت های اینترنتی معتبر خرید کنید. حتماً از اصالت برند خریداری شده اطمینان حاصل کنید زیرا درصورتی که محصول خریداری شده از استاندارد کافی برخوردار نباشد میتواند در بلندمدت سلامت شما را به خطر بیندازد.

 

برای افزایش طول عمر توپ آنرا همیشه تمیز نموده و خشک نگه دارید. درصورتی که میخواهید برای کودکان توپ فوتبال انتخاب کنید، دقت کنید که توپ سبک تر را بگیرید. این ویژگی سبب می شود کودکان ضربات راحت تری به توپ وارد کنند.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------