مهم‌ترین خصوصیات لباس‌های ورزشیویژگی لباس ورزشی, ویژگی های لباس ورزشی, تحقیق در مورد لباس ورزشی

لباس ورزشی

 

ویژگی های لباس ورزشی

چنانچه می خواهید یک ورزش شادی بخش را تجربه کنید، بنابراین باید از لباس ورزشی مناسب هم استفاده کنید. زمان ورزش کردن داشتن لباس ورزشی نه تنها باعث می شود، از ورزش کردن تان لذت ببرید بلکه سبب حفظ سلامتی بدن تان می شود.

مواردی هم دیده شده که شخص مدت هاست در حال ورزش کردن است، ولی خیلی زود از فعالیت بدنی خود خسته شده و دیگر توانایی ادامه دادن را ندارد؛ جالب است بدانید که در بیشتر موارد به علت پوشیدن لباس نامناسب است. در ادامه تصمیم داریم ویژگیهای یک لباس ورزشی خوب را بیان کنیم.

 

برای خرید یک لباس ورزشی مناسب با فیزیک فردی و نوع ورزش باید همه چیز را در نظر گرفت تا بتوان خرید خوبی را تجربه کرد. لباس های ورزشی  از نظر جنس و نوع پارچه، تنوع رنگ و … دارای تنوع زیادی می باشند. لازم به ذکر است که لباس های ورزشی مثل همه ی محصولات دیگر دارای انواع و کیفیت های گوناگونی است.

 

لباس ورزشی مناسب خصوصیت هایی دارد که از آن جمله می توان به راحت بودن، کیفیت بالا و سایز مناسب اشاره کرد. انتخاب لباس ورزشی برای ورزشکاران اهمیت زیادی دارد.

 

از آنجایی که امکان تعریق در ورزش بیشتر می شود، اهمیت انتخاب لباس ورزشی مناسب برای پیشگیری از عرق سوز شدن و بیماری های قارچی و پوستی دو برابر می شود.

 

پس باید جنس لباس طوری باشد که با جذب عرق به پوست اجازه تنفس بدهد و البته جنسی داشته باشد که بدن را خنک نگه دارد.

 

ویژگی لباس ورزشی, ویژگی های لباس ورزشی, تحقیق در مورد لباس ورزشی

خصوصیات کفش و لباس ورزشی مناسب

 

جنس مناسب برای لباس ورزشی

لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب و از بدن رد می کنند. پس لباسهای مناسبی برای ورزش کردن هستند. الیاف های مصنوعی مانند نایلون، با اینکه سبک و راحت اند ولی قدرت جذب رطوبت را ندارند و سبب مشکلات پوستی می شوند. چنانچه تصمیم به تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، پیش از خرید توجه کنید که آستر آن از جنس  نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از صدمه به پوست پیشگیری کند.

 

لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر بیش‌تری دارند و دیرتر خراب می شوند. الیاف طبیعی از پوست بدن مراقبت می‌کند. درصورتی که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در زمان ورزش تنها لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، موجب میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد. بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش می کنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید.

 

بالا رفتن بیش از اندازه دمای بدن، بسیار پرخطر است و حتی می تواند باعث سکته قلبی شود. همینطور پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد سبب می شود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. بنابراین بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کند.

 

انواع لباس ورزشی

تا اینجا در مورد جنس لباس ورزشی و اینکه هر ورزش باید لباس ویژه به خود را داشته باشد به طور کامل صحبت کردیم. ولی بهتر است اطلاعات جامعی هم درمورد انواع لباس های ورزشی متداول، که در همه فروشگاه ها و بازار های ورزشی پیدا می شود، به شما ورزشکاران عزیز بدهیم.

 

پیراهن یا تاپ ورزشی: پیراهن یا تاپ ورزشی نباید زیاد گشاد یا خیلی تنگ باشد. باید متناسب سایز بدن و دارای الیاف ویژه باشد که بتواند رطوبت را جذب کند.

 

شلوار یا شورت ورزشی: شورت، شلوار و شلوارک های ورزشی باید قابلیت کشسانی مناسب داشته و متناسب با اندام تان باشد. به جز این الیاف آن باید بتواند رطوبت را جذب کند.

 

جوراب ورزشی: جوراب های ورزشی باید ساق بلند بوده تا بتواند مچ پای تان را بپوشاند. به جز این، باید الیاف آن مقاومت بالایی داشته باشد.

 

کفش ورزشی: کفش ورزشی خوب سبب می شود تا فشار از روی زانو و مفاصل پاهایتان برداشته شود. همینطور انعطاف پذیری، قابلیت تهویه و وزن سبک از خصوصیت های مهم کفش های اورجینال است. در نظر داشته باشید که هر کفش باید متناسب با رشته ورزشی تان انتخاب شود. 

 

ویژگی لباس ورزشی, ویژگی های لباس ورزشی, تحقیق در مورد لباس ورزشی

لباس مناسب ورزش

 

۳ فاکتور اساسی برای خرید بهترین لباس ورزشی به شرح زیر است :

- رطوبت را جذب کند‌

- مانع از به وجود آمدن‌ بوی بد‌ د‌ر بد‌ن شود‌

- د‌ر طول تمرین شما را خنک نگه د‌ارد‌

 

لباسی که گشاد نباشد

خیلی‌ها خیال می‌کنند لباس ورزشی برای اینکه راحت باشد، باید گشاد باشد؛ در‌حالی‌که بهترین انتخاب پوشیدن لباس ورزشی فیت بدنتان است. هنگامی‌که لباس ورزشی متناسب با سایزتان بپوشید، ناخودآگاه تمرکز بیشتری روی انجام دادن حرکت‌های ورزشی خواهید داشت و تغییراتی را که بدنتان کم کم بر اثر ورزش پیدا می‌کند، برایتان قابل لمس تر خواهند بود. همین موضوع نیز انگیزه بالاتری به شما می‌دهد تا با جدیت بیشتری ورزش کنید.

 

لباسی که خوش‌رنگ باشد

یادتان باشد رنگ‌ها اثر بی نظیری روی روحیه ما دارند. هنگامی که پای ورزش کردن وسط باشد، این اثر بیشتر نیز می‌شود؛ چون روحیه بالایی که از پوشیدن رنگ‌های شاد به وجود آمده،  به بیشتر شدن دیگر اثرات مثبت ورزش هم باعث خواهد شد.

 

به جای اینکه زمان ورزش در باشگاه یا حتی منزل، رنگ‌های تیره بپوشید تا لاغر به نظر برسید، رنگ‌های شاد و پر انرژی به بپوشید تا به‌طور مستقیم سبب بالا رفتن روحیه‌تان شوند و انگیزه بیشتری برای ورزش به شما بدهند.

 

لباس ورزشی را چگونه نگهداری کنیم؟

معمولا جنس لباس های ورزشی طوری است که چروک نمی شوند. از سوی دیگر، لباس های ورزشی همیشه با عرق تن و زمین سالن های ورزشی در تماس هستند. پس اگر از ورزشگاه برگشته اید و  حوصله شستن لباس هایتان را ندارید، بهتر است آنها را از داخل ساک ورزشی تان خارج نکنید. 

 

سایز مناسب بپوشید

لباس ورزشی که شما در هنگام ورزش می پوشید نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد چون در اینصورت نمی توانید روی ورزش تمرکز کنید. تنگ بودن لباس ورزشی اجازه حرکات راحت شما را می گیرد و گشاد و یا بلند بودن آن باعث می شود که لباس به دست و پای شما بپیچد و یا از تن در بیاید و سبب اختلال در تمرین ورزشی شما شود.

 

لباس ورزشی با کیفیت بخرید

زمان خرید لباس ورزشی به کیفیت آن دقت کنید زیرا لباس های بی کیفیت بر اثر شستشو تغییر رنگ و سایز می دهند ولی لباس های با کیفیت که از مواد مناسب تهیه شده اند عرق را به خود جذب می کنند و شما با پوشیدن این گونه لباس ها حس راحتی خواهید کرد. تلاش کنید لوازم جانبی مثل حوله، زانوبند، آرنج بند و غیره هم با کیفیت باشد.

 

لباس ورزشی متناسب با فصل

لباس ورزشی که شما خریداری می کنید باید برای همان فصل مناسب باشد و بهتر است برای هر فصل لباس های ورزشی مناسب آن فصل را خریداری کنید.

 

ویژگی لباس ورزشی, ویژگی های لباس ورزشی, تحقیق در مورد لباس ورزشی

خصوصیات لباس ورزشی

 

لباس ورزشی مناسب هر اندام

اندام سیبی شکل

افرادی که اندام سیبی شکل دارند، لباس‌های ورزشی بالاتنه را قدری گشاد انتخاب کنند.

 

اندام ساعت شنی

تاپ‌ها و شلوار‌های تنگ، بهترین انتخاب برای این تیپ اشخاص است تا بدن را چاق‌تر نشان ندهد.

 

اندام مستطیلی

این اشخاص باید لباس‌هایی که دارای یقه باز و شلوار یا تاپ با رنگ گوناگون انتخاب کنند تا فرم بدن از حالت مستطیلی خارج شود.

 

اندام گلابی شکل

این اشخاص برای بالاتنه باید از رنگ‌های روشن و در عوض برای پایین تنه از رنگ‌های تیره استفاده کنند تا اندازه ران‌ها کوچک‌تر به نظر بیاید و تعادل بالاتنه و پایین‌تنه حفظ شود.

 

شیوه شستن لباس ورزشی

- لباس های ورزشی خود را با قدری مایع لباس شویی و نرم کننده لباس با دست بشویید تا دیرتر خراب شوند.

 

- لباس ها را بعد از شستشو در فضای باز و زیر نور آفتاب آویزان کنید.

 

- بعد از آمدن از ورزشگاه اگر حوصله شستن لباس هایتان را نداشتید، لباس ها را به هیچ وجه از ساک خود بیرون نیاورید و داخل کمد لباس آویزان نکنید.

 

- البته تا وقتی که حال تان سر جایش بیاید و بخواهید آنها را بشویید. چنانچه قرار است بیشتر از 2 ساعت تا شستن لباس های ورزشی طول بکشد، آنها را از ساک خارج و به چوب لباسی حمام آویزان کنید. این کار از جمع شدن آلودگی های باکتریایی و قارچی در لباس ورزشی، بو گرفتن آن و ایجاد حساسیت پوستی در بدن جلوگیری می کند. لباس ورزشی آلوده را به هیچ عنوان داخل کمد لباس ها نگذارید، کنار لباس های دیگر روی چوب لباسی آویزان نکنید. در غیر این صورت سبب منتقل شدن بو و آلودگی ها به دیگر لباس هایتان می شوید.  

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------