اگر می خواهید ورزش را شروع کنید... 

برنامه ورزشی,برنامه ورزشی مناسب

 

آخر هفته ها شاید فرصت خوبی برای ورزش کردن باشد اما اگر حتی بتوانید از این فرصت های بالقوه استفاده کنید، قاعدتا کافی نخواهد بود و شما باید در هفته بیش از یکی دو بار ورزش کنید.

 

اگر می خواهید ورزش را شروع کنید...

همه ما می دانیم که به ورزش کردن نیاز داریم اما عملی کردن آن برایمان سخت است و همیشه به دنبال بهانه ای برای فرار از ورزش هستیم! یک روز می گوییم کارمان زیاد است و وقت نمی کنیم، یک روز دیگر هم می گوییم امروز روز استراحت است و بهتر است کمبود خواب هفتگی را جبران کنیم! یک روز دیگر هم که وقت مهمانی و گردش است و روز دیگر باید به دیدار دوستان مان برویم و روز دیگر... خلاصه هر روز یک بهانه می تراشیم تا مبادا مجبور به ورزش کردن شویم! البته در مواجهه با اطرافیان مان که ورزشکار هستند، همیشه افسوس می خوریم که کاش کمی وقت داشتیم تا به سلامت بدن مان برسیم و... به این ترتیب کمی از بار عذاب وجدان مان کم می کنیم! اگر بخواهیم به همین شیوه ادامه دهیم، همیشه کار، کل روزمان را به خود اختصاص می دهد و عصرها را هم برای استراحت و خانواده درنظر می گیریم و هیچ وقت برای ورزش کردن فرصتی که منتظرش هستیم، پیش نمی آید.

 

آخر هفته ها شاید فرصت خوبی برای ورزش کردن باشد اما اگر حتی بتوانید از این فرصت های بالقوه استفاده کنید، قاعدتا کافی نخواهد بود و شما باید در هفته بیش از یکی دو بار ورزش کنید. با اینکه انجام تمرین های ورزشی قبل از طلوع آفتاب برای بعضی ها ایده آل است اما امکان دارد چرخه خواب فرد را مختل کرده و در نهایت منجر به از بین رفتن تمرکز و افت کارایی شود. یادتان باشد ورزش کردن در طول روز کاری، نه تنها باعث تناسب اندام شما خواهد شد که زنگ تفریحی دوست داشتنی برای مغزتان به حساب می آید. در نتیجه، تمرکزتان دوباره تازه می شود و سطح انرژی تان بالا می رود و در نهایت کارایی شما افزایش می یابد. فراموش نکنید ستاره های دنیای ورزش هم از اینجا شروع کرده اند و به کجاها که نرسیده اند.

 

● بهترین مکان ورزشی را انتخاب کنید

سعی کنید ورزشگاهی نزدیکی محل کارتان پیدا کنید که نهایتا یک ربع با دفتر کارتان فاصله داشته باشد؛ به این ترتیب روزانه نیم ساعت صرف رفت وآمد شده و می توانید یک ساعت هم ورزش کنید.

 

اگر ورزشگاهی که انتخاب می کنید، مجهز به سیستم صوتی عالی، دستگاه های هوازی و استقامتی باشد، قاعدتا می توانید از انواع تمرین های ورزشی برای تناسب اندام خود کمک بگیرید. اما اگر ورزشگاه نزدیک محل کارتان چندان مجهز نیست، دلسرد نشوید؛ مهم این است که فرصت ورزش کردن برایتان فراهم می شود.

 

البته اگر باشگاه صخره نوردی یا حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) در نزدیکی اداره تان هست، بد نیست امتحان شان کنید؛ حتی اگر ساعت برگزاری کلاس ها با ساعات کاری شما هماهنگ نیست، با مدیر باشگاه صحبت کنید تا برنامه مناسبی برای شما بچیند، البته اگر چند نفر از همکاران را هم همراه خود کنید، می توانید درخواست تشکیل یک کلاس اختصاصی بدهید!

 

حتی اگر هیچ نوع ورزشگاهی در اطراف محل کارتان پیدا نکردید، نا امید نشوید، کافی است مکانی برای پیاده روی یا دویدن (مثل پارک) در نزدیکی تان باشد.

اگر باز هم هیچ مکانی نزدیک محل کارتان پیدا نکردید، داخل محیط کارتان را خوب وارسی کنید تا شاید جای مناسبی برای ورزش کردن پیدا کنید، حتی می توانید با مدیر داخلی تان مشورت کنید و از او کمک بخواهید تا در تجهیز یک اتاق ورزش به شما کمک کند؛ در این صورت، از این اتاق برای انجام ورزش هایی استفاده کنید که نیازی به دستگاه ورزشی نداشته باشد.

 

● بهترین ورزش را انتخاب کنید

ببینید چه نوع ورزشی شما را هیجان زده می کند. اول به مکان ورزش کردن خود فکر کنید و بعد به نوع ورزشی که می خواهید انجام دهید. آیا دوست دارید با نرمش های سبک شروع کنید؟ یا می خواهید برای پرورش اندام تان قدم بردارید؟ شاید هم دلتان بخواهد گلف بازی کنید یا سرعت، قدرت و انعطاف بدنی خود را افزایش دهید؟ تعیین هدف، تصمیم گیری را برای شما آسان می کند.

 

در ادامه چند ورزش معرفی شده که جزء ورزش های قلبی عروقی به حساب می آیند و به این ترتیب تناسب اندام شما را بهبود می بخشند.

دویدن: بالا رفتن از تپه (پله) یا دویدن سرعتی در ساعت مخصوص ناهار، به قدرت و سرعت شما کمک می کند. برای افزایش تاثیر این ورزش ها بهتر است در تعطیلات آخر هفته هم زمانی را به رشته دوی استقامت اختصاص دهید.

 

دوچرخه سواری: اگر دوچرخه ندارید یا مکانی برای دوچرخه سواری در دسترس تان نیست، شرکت در کلاس های اسپینینگ یا استفاده از دوچرخه ثابت بهترین جایگزین است.

تمرین های استقامتی: انجام تمرین های بدنسازی در باشگاه یا انجام تمرین های ساده تر در اتاق ورزش محل کار (مثل بارفیکس زدن، بشین پاشو و...) می تواند در کنترل وزن به شما کمک کند.

 

حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا): بهره گیری از کلاس های حرکات کششی ذهن و جسم (یوگا) در باشگاه یا کمک گرفتن از مربی خصوصی در همان اتاق ورزش محل کارتان می تواند کمک زیادی به تمرکز و البته تناسب اندام شما کند.

 

● بهترین زمان را انتخاب کنید

بهترین زمان برای ورزش را انتخاب کنید. زمان انجام تمرین های ورزشی تان را در تقویم یادداشت کنید تا با روزها، ساعت ها و مکان های خاصی که با یک مشتری، فروشنده یا کارمند قرار ملاقات داشته یا برای شرکت در یک جلسه یا همایش از پیش تعیین شده دعوت شده اید، تداخل نداشته باشد. یادتان باشد که ورزش کردن هم باید برای شما مثل یک تعهد مهم باشد، بنابراین برنامه هایتان را طوری تنظیم کنید که حتی برای رفت و آمد به باشگاه هم وقت کافی درنظر گرفته باشید.

 

حتی اگر ممکن است سرتان شلوغ شده و ساعت باشگاه رفتن تان را فراموش کنید، «زنگ یادآوری» گوشی همراه تان را کوک کنید تا فرصت سوزی نکنید!

ساعت مخصوص ناهار خوردن، احتمالا بهترین ساعت برای ورزش کردن شما خواهد بود اما خودتان را به ورزش کردن ظهرگاهی محدود نکنید. ساعت قبل از ناهار هم، که معمولا اداره ها شلوغ ترند، زمان مناسبی برای ورزش کردن نیست. در عوض می توانید صبح ها زودتر سرکار رفته و حدود ساعت ۱۰صبح باشگاه بروید. سعی کنید برنامه روزانه مشخصی برای ورزش کردن در نظر بگیرید؛ یادتان باشد حتی ۲ روز ورزش کردن در کل هفته می تواند بر تناسب اندام تان تاثیر چشمگیری بگذارد و سطح تمرکز ذهنی و سرزندگی تان را افزایش دهد.

 

● بهترین وسایل را انتخاب کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که برای تکمیل یک حرکت ورزشی، وقت کم بیاورید! مثلا وقتی خودتان را از لحاظ ذهنی برای تمرین آماده کرده اید اما ناگهان متوجه می شوید یک وسیله ضروری مثل کفش مخصوص دو، لباس شنا یا لباس ورزشی تان را فراموش کرده اید!

 

بنابراین بهتر است هر شب، وسایل مربوط به ورزش های فردا را بسته بندی کنید و برای جلوگیری از چنین پیش آمدهایی، بهتر است یک دست لباس یا کفش اضافه در کمد محل کارتان داشته باشید. وسایلی که ممکن است به آنها احتیاج داشته باشید عبارتند از: لباس مخصوص رشته ورزشی تان، کفش ورزشی، حوله، کرم ضدآفتاب، بطری آب و زیر انداز مخصوص ورزش.

 

منبع:مجله سیب سبز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------