8 عادت اشتباه در راه رفتن که باید آنها را اصلاح کنیدطریقه صحیح راه رفتن, طرز صحیح راه رفتن, روش صحیح راه رفتن

یکی از منشا کمردردها عادات اشتباه در راه رفتن است

 

8 عادت اشتباه در راه رفتن که به سلامتی‌تان آسیب می‌زند 

یکی از عواملی که می تواند به بدن انسان آسیب های فراوانی را وارد کند عادات اشتباه در راه رفتن است. اگر شما نتوانید به درستی و مطابق استاندارد راه بروید با مشکلات فراوانی از جمله پا درد و کمر درد، آسیب به ستون فقرات، آسیب به گردن و همچنین آسیب به شانه ها و غیره مواجه خواهید شد.

همواره به تمامی افراد توصیه می شود که مراقب راه رفتن خود باشند و در این رابطه اصولی را نیز رعایت کنند. شاید در نگاه اول برای افرادی که سالیان طولانی است که به نادرستی راه می روند, راه رفتن صحیح و رعایت برخی نکات اصولی در پیاده روی کار مشکلی به نظر برسد. اما اینطور نیست. 

 

شما بعد از چند بار رعایت کردن اصول به ان ها عادت خواهید کرد و در ضمن از آسیب های احتمالی پیش گیری خواهید کرد. همچنین بهتر است این اصول صحیح پیاده روی را از کودکی و نوجوانی به فرزندان تان آموزش دهید تا ان ها از همان دوران به درست راه رفتن عادت کنند و در اینده دچار مشکلات ناشی از اشتباه راه رفتن نشوند. 

 

عادات اشتباه در راه رفتن که به سلامتی آسیب وارد می کند؟

همواره عادات اشتباه  فراوانی در هنگام راه رفتن افراد وجود دارد که می توانند به شدت به فرد آسیب های شدیدی را وارد کنند. از این اشتباهات می توان به عادت های زیر اشاره نمود.

 

- راه رفتن روی پنجه

راه رفتن روی پنجه  یکی از عادات اشتباه در راه رفتن است که عموما در بین کودکان تا سه سالگی رواج دارد و چندان مشکلاتی را به وجود نمی اورد. البته بهتر است که ان ها را به راه رفتن درست و صحیح از همان دوران عادت دهید. البته ممکن است بسیاری از کودکان باسن بیشتر و یا حتی بزرگسالان نیز با این مشکل مواجه بوده و روی پنجه پای شان حرکت کنند. 

 

در واقع الگوی صحیح راه رفتن به این شکل است که در ابتدا پاشنه پا باید با زمین تماس داشته و سپس کف پا با زمین تماس پیدا کند. در مرحله بعدی روی پنجه قرار گرفته و در انتها پنجه از زمین جدا شود. 

 

در برخی موارد ممکن است این نوع راه رفتن بر حسب عادت برای کودکان و یا بزرگ سالان به وجود بیاید. اما متاسفانه در برخی موارد ممکن است افراد به علت بیماری هایی همچون میخچه، خار پاشنه، زخم در قسمت پاشنه، مشکلات مربوط به عصب و مغز و نخاع در بزرگسالان و مشکلاتی دیگر مانند فلج مغزی، اتیسم، ضایعات نخاعی و مغزی و غیر در کودکان به این نوع راه رفتن مجبور شده باشند. 

 

راه رفتن روی پنجه پا می تواند شما را با مشکلاتی همچون آسیب در لگن, قوزک پا و زانو ها مواجه کند. همچنین می تواند رباط ها و ساق پای تان را تحت تاثیر فراوانی قرار دهد. شما برای بهبود در این زمینه ها می توانید از ورزش های مربوط به کشش تاندون اشیلی همچون کشش اشیل به کمک حوله و یا پله استفاده کنید.

 

اداب راه رفتن, راه رفتن صحیح, روش درست راه رفتن

راه رفتن روی پنجه های پا یکی از عادت های اشتباه است که به لگن آسیب وارد می کند

 

-  بالا گرفتن شانه ها

یکی دیگر از عادت های شایع و اشتباه در راه رفتن گرفتن شانه ها است. این نوع راه رفتن می تواند افراد را با درد های زیادی مواجه کرده و باعث آسیب رساندن به گردن و شانه ها شود چرا که در این راه رفتن عضلات شانه و گردن قفل خواهند شد. در رابطه با شانه ها در هنگام راه رفتن بهتر است که ان ها را به صورت کاملا عادی و شل نگه دارید.

 

 همچنین توصیه می شود تا شانه های تان را کمی به سمت عقب بکشید. در این حالت شانه ها انحنای طبیعی خودشان را حفظ خواهند کرد و شما را دچار آسیب نمی کنند. به علاوه در هنگام راه رفتن همواره سعی کنید تا شانه های شما در حالت انقباض نباشند و سینه و باسن در حالت طبیعی خودش قرار بگیرد. در غیر این صورت شما به درد های عضلانی مبتلا خواهید شد.

 

 طریقه صحیح راه رفتن, طرز صحیح راه رفتن, روش صحیح راه رفتن

دردهای عضلانی می تواند ناشی از عادت بالا گرفتن شانه ها در هنگام راه رفتن باشد

 

- متمایل شدن به سمت جلو و یا عقب

 متاسفانه دیده می شود که برخی افراد همواره عادت دارند که هنگام راه رفتن بدن شان را به سمت جلو و یا به سمت عقب متمایل می کنند. باید گفت که این نوع حرکت در هنگام را رفتن کاملا اشتباه است و می تواند افراد را با مشکلات فراوانی از جمله آسیب و فشار به لگن مواجه کند. همچنین این نوع از راه رفتن می تواند در طولانی مدت مشکلات بیشتری را برای افراد به وجود بیاورد. 

 

برای رفع این مشکل و اینکه بفهمید ایا به صورت درست راه می روید یا نه باید تلاش کنید تا چانه شما کاملا موازی با زمین باشد. برای این کار می توانید از شانه های تان کمک بگیرید و همان طور که در قسمت قبلی به ان اشاره کردم شانه های تان را به صورت رها و کمی رو به عقب نگه دارید. 

این عوامل به شما در راه رفتن اصولی و صحیح و متمایل نشدن به جلو و عقب در حین راه رفتن کمک فراوانی خواهد کرد. 

 

راه رفتن روی پنجه پا, عادات اشتباه در راه رفتن, اداب راه رفتن

یکی از عادت های اشتباه در راه رفتن خم شدن زیاد روبه جلو و یا عقب می باشد

 

- راه رفتن کودک جلوتر از پدر و مادر

بسیاری از افراد علاقه مند به راه رفتن با کودکان خود هستند و در این صورت بیشتر تمایل دارند که دست فرزندشان را بگیرند. در برخی از موارد دیده می شود که کودکان به علت عجله و یا شور و شوق فراوان با سرعت بیشتر و جلو تر از پدر و مادرشان حرکت می کنند در صورتی که دست ان ها را گرفته اند. 

 

این نوع راه رفتن می تواند به دست پدر و مادر و یا حتی دست خود کودک نیز آسیب وارد کند. چرا که در این صورت دست هر دوی ان ها کشیده شده و می تواند باعث عدم تعادل در والدین و همچنین کودک شود. به علاوه این نوع از حرکت باعث می شود تا به مچ دست, آرنج و شانه های هر دو طرف به خصوص والدین فشار وارد شده و حتی ممکن است مچ و یا دست ان ها رگ به رگ شود و به رباط آرنج آسیب وارد شود.

برای حل این مشکل توصیه می شود تا با کودک تان در یک مسیر و راستا حرکت کرده و سرعت حرکت تان شبیه به هم باشد تا از ایجاد آسیب جلوگیری شود.  

 

طرز درست راه رفتن, درست راه رفتن, طریقه صحیح راه رفتن

در راه رفتن با کودکانتان توجه داشته باشید دست کودک کشیده نشود

 

- درگیر نکردن عضلات میان تنه

شما در حین راه رفتن باید بتوانید به خوبی تعادل را حفظ کرده و تمام عضلات خود را در حین راه رفتن در گیر کنید. به عنوان مثال وقتی شما در حین پیاده روی عضلات شکم تان را منقبض می کنید می توانید ان ها را قوی نگه داشته و جلوی کمر درد را بگیرید. در واقع شما با درگیر کردن عضلات میان تنه و شکم تان می توانید به خوبی لگن خود را تقویت کنید و همچنین تعادل پاهای تان را حفظ کنید. 

 

همچنین با این کار در حین راه رفتن می توانید تا حد زیادی به اب شدن شکم تان کمک کرده و یا کالری سوزی خود را بیشتر کنید. توجه کنید که اگر شما از عضلات میان تنه تان در حین راه رفتن استفاده نکرده و ان ها درگیر نکنید وزن تان روی جاهای دیگر خواهد افتاد و به قسمت های دیگر بدن تان فشار وارد خواهد شد. 

 

- حرکت ندادن دست ها

از دیگر عادات اشتباه در راه رفتن می توان به استفاده نکردن از دست ها اشاره نمود. در واقع حرکت دادن دست ها و حرکت ان ها به جلو و عقب به صورت خود به خودی باعث می شود تا شما در حین راه رفتن از تعادل بیشتری بهره مند شوید. 

متاسفانه برخی از افراد در هنگام راه رفتن دست های شان را به صورت محکم در کنار بدن شان نگه می دارند و اجازه حرکت به ان ها را نمی دهند.

 

در این صورت ممکن است گردش خون این افراد دچار مشکل شده و سلامت بافت های ان ها به خطر بیفتد. همچنین این کار به ویژه در هوای گرم باعث باد کردن و قرمز شدن دست افراد خواهد شد.

برای جلوگیری از این کار بهتر است به دستان تان فشار وارد نکنید و اجازه دهید که آن ها به صورت آزاد و عادی متناسب و هماهنگ با قدم هایتان حرکت کنند. 

 

روش صحیح راه رفتن, راه رفتن روی پنجه پا, عادات اشتباه در راه رفتن

یکی از عادات اشتباه در راه رفتن نگه داشتن ثابت دست‌هاست که جریان خون را کند می‌کند

 

- گام های بلند

یکی از عادات اشتباه در راه رفتن برداشتن گام های بلند است. متاسفانه برخی از افراد در هنگام راه رفتن گام های بلندی را بر می دارند که از بدن شان فاصله بسیار زیادی دارد. در واقع از دیگر عادات اشتباه در راه رفتن می توان به همین مورد اشاره نمود چرا که گام های بلند باعث می شوند وزن اضافی بدن به ساق و قلم پای تان وارد شود. 

 

در واقع علت این موضوع بخاطر این است که قلم پا بدن شما را نگه داشته و ان را تحمل می کند و ضربه های قدم ها را دریافت می کند. به همین علت ممکن است به ساق پا و همچنین زانو های شما آسیب های فراوانی وارد شود. برای رفع این مشکل شما باید به برداشتن گام های کوچک و متناسب با بدن تان اقدام نمایید.

 

روش صحیح راه رفتن, راه رفتن روی پنجه پا, عادات اشتباه در راه رفتن

گام های بلند هنگام راه رفتن به عنوان یکی از عادت های اشتباه آسیب زانو را در پی دارد

 

- کفش نامناسب

کفش های شما حکم ضربه گیر را داشته و ضربه هایی که طی هر بار راه رفتن به پای شما وارد می شوند را دریافت خواهد کرد. پس نوع کفش می تواند تاثیرات بسیار زیادی را بر سلامت افراد بگذارد. در مورد نوع کفش ها شما باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید به خصوص اگر جزو افرادی هستید که در طول روز پیاده روی کرده و یا مدت زمان زیادی می ایستید و راه می روید. 

 

کفش های شما نباید خیلی سنگین و یا تنگ باشد چرا که در این صورت به عضلات شما فشار زیادی وارد شده و شما را با درد همراه خواهد کرد. در واقع در این حالت پاها در حین راه رفتن نمی توانند انعطاف کافی و لازم را داشته باشند و این عامل می تواند باعث ایجاد آسیب و درد در زانو ها و کف پای افراد شود.

 

همچنین کفش های شما نباید خیلی قدیمی و تحلیل رفته باشند چون در این حالت نمی توانند به خوبی ضربه های وارد شده را دریافت کنند. 

برای جلو گیری از این مشکلات توصیه می شود که حتما از کفش های راحت، نرم و مناسب استفاده کنید تا مشکلات و خستگی شما در حین راه رفتن کمتر از همیشه شود. 

 

اداب راه رفتن, راه رفتن صحیح, روش درست راه رفتن

استفاده از کفش مناسب می تواند بسیاری از عادت های اشتباه راه رفتن را کاهش دهد

 

سخن پایانی

متاسفانه برخی افراد به نوع راه رفتن و قدم برداشتن صحیح هنگام کار و یا پیاده روی اهمیت چندانی نمی دهند و با راه رفتن به شکل اشتباه و انجام عادت های اشتباه خود شان را با مشکلات فراوانی از جمله آسیب به نخاع، گردن و کمر و همچنین پاها مواجه می کنند. 

 

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در حین پیاده روی به نادرستی حرکت می کنید بهتر است تا هر چه سریع تر اشکالات تان در این زمینه را رفع کرده و به درستی حرکت کنید چون ممکن است در ابتدا دچار مشکلات چندانی نشوید ولی شک نکنید که در اینده خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت. 

 

از دیگر توصیه های ما در این مقاله به شما این است که فرزندان و اشنایان تان را از کودکی با شیوه صحیح راه رفتن اشنا کنید و با این کار سلامتی را به ان ها هدیه دهید. 

 

 گردآوری : بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

  سایر مطالب ورزشی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023