تاریخ زایمان خود را با این فرمول محاسبه کنیدمحاسبه تاریخ زایمان ,تاریخ زایمان ,فرمول محاسبه تاریخ زایمان

محاسبه تاریخ زایمان

 

چگونه تاریخ زایمان را حساب کنیم؟

برای محاسبه زمان زایمان باید تاریخ آخرین قاعدگی را به خاطر داشته باشید، خیلی از خانم‌ها تصور می‌کنند تاریخ آخرین روز قاعدگی مهم است، ولی این تاریخ آن قدر اهمیت ندارد چون بعضی از خانم‌ها دوره پریود سه روزه، بعضی پنج روزه و عده‌ای قاعدگی هفت یا حتی ۹ روزه دارند، برای همین تاریخ نخستین روز قاعدگی در هر ماه برای تعیین سن تقریبی زایمان مهم است، پس باید آن را یادداشت کنید.

در هر شرایطی تعیین تاریخ زایمان تقریبی است حتی در کسانی که پریود منظم دارند چون امکان دارد اتفاقاتی مثل پارگی کیسه آب در دوران بارداری اتفاق بیافتد و یا اینکه بارداری به شکل غیر عادی طولانی باشد.

 

روش‌های محاسبه تاریخ زایمان

نمی‌توان معین کرد که اسپرم دقیقا در چه تاریخی با تخمک ترکیب شده است. به همین علت در شیوه های تعیین زمان زایمان، شرایط فیزیکی مادر و جنین بررسی شده و تخمین زمان زایمان انجام می‌شود. البته این محاسبه‌ها تخمینی است، و زایمان امکان دارد قدری زودتر یا دیرتر انجام شود. در ادامه این شیوه های تعیین زمان زایمان را شرح داده‌ایم:

 

تاریخ زایمان با سونوگرافی

تعیین تاریخ زایمان با سونوگرافی در هنگامی که نتوانید پیش‌بینی زمان زایمان را با استفاده از زمان نخستین روز آخرین قاعدگی و فرمول محاسبه تاریخ زایمان و محاسبه تعداد روز بارداری به دست بیاورید، بسیار مناسب است.

 

برای تعیین تاریخ زایمان با سونوگرافی، متخصص با اندازه‌گیری ابعاد بدن جنین (مثل طول سر تا باسن، قطر سر و قطر ساک بارداری) پیش‌بینی زمان زایمان را انجام می‌دهد. تاریخ زایمان با سونوگرافی می‌تواند خیلی دقیق باشد، چنانچه برای تخمین زمان زایمان از سونوگرافی سه ماهه اول بارداری استفاده کنید.

 

محاسبه تاریخ زایمان با سونوگرافی پس از سه ماه دقت کمتری دارد، و امکان دارد با تغییر تاریخ زایمان در سونوگرافی و اختلاف تاریخ زایمان در سونوگرافی روبرو شوید. چنانچه بتوانید تاریخ زایمان با سونوگرافی سه ماهه اول را در کنار فرمول محاسبه تاریخ زایمان و نخستین روز از آخرین قاعدگی‌تان به‌کار ببرید، می‌توانید پیش‌بینی زمان زایمان را دقیق‌تر انجام دهید.

 

محاسبه تاریخ زایمان ,تاریخ زایمان ,محاسبه زمان زایمان

تاریخ زایمان

 

تاریخ زایمان با معاینه شکمی

تعیین زمان زایمان و سن بارداری با معاینه شکم و تعیین اندازه رحم هم انجام می‌شود. با این وجود، این شیوه نسبت به روش قبلی و بعدی در تخمین زمان زایمان اشتباه بیشتری دارد. چون شرایط گوناگونی (مثل بارداری چندقلو، درشتی یا کوچکی جنین و...) می‌تواند متخصص را دچار خطا کند.

 

چنانچه امکان تخمین زمان زایمان با سونوگرافی را ندارید، و همینطور نخستین روز از آخرین قاعدگی‌تان را نمی‌دانید تا از فرمول محاسبه تاریخ زایمان استفاده کنید، این شیوه می‌تواند برای تخمین زمان زایمان موثر باشد.

 

محاسبه تاریخ زایمان ,تاریخ زایمان ,فرمول محاسبه تاریخ زایمان سزارین

فرمول محاسبه تاریخ زایمان

 

فرمول محاسبه تاریخ زایمان بر اساس اولین روز از آخرین قاعدگی

تاریخ زایمان خود را با این فرمول محاسبه کنید. تاریخ زایمان با فرمولی معروف به قانون نگل محاسبه می شود.

 

محاسبه زمان زایمان، چنانچه تاریخ آخرین قاعدگی در ۶ ماهه نخست سال باشد. ۹ ماه به ماه اضافه شده و ۷ روز از روز کم می شود.

 

مثال : خانمی که تاریخ آخرین قاعدگی او ۱۰ /۲ /۹۴ است تاریخ زایمان به این شکل محاسبه می شود.

۹+۲  = ماه ۱۱

۷ -۱۰ = روز ۳

که در حقیقت می شود ۳ / ۱۱ / ۹۴

 

محاسبه تاریخ زایمان، چنانچه تاریخ آخرین قاعدگی در ۶ ماهه دوم سال باشد ، ۳ ماه از ماه کم می شود و ۷ روز از روز کم می شود و یک سال به سال اضافه می شود.

 

مثال : خانمی که تاریخ آخرین قاعدگی او ۱۵ / ۱۱ / ۹۴ است تاریخ تقریبی زایمان او به این شکل محاسبه می شود. ۸/۸ /۹۵

 

البته اگر سونوگرافی در هفته های ششم تا دوازدهم بارداری انجام شود تعیین سن تقریبی زایمان آسان تر است.

 

محاسبه تاریخ زایمان ,تاریخ زایمان ,تعیین تاریخ زایمان

محاسبه زمان زایمان

 

محاسبه تاریخ زایمان سزارین

تنها اگر سزارینی انتخابی داشته باشید این زمان دقیق خواهد بود، در غیر اینصورت زمان واقعی بدنیا آمدن نوزاد قابل پیش‌ بینی نیست.

 

مادران بهتر است در محدوده زمانی دو هفته قبل از تاریخ زایمان (EDD) یعنی هفته 38 بارداری تا دو هفته بعد از آن، منتظر تولد فرزند خود باشند و بر روی تاریخ دقیق زایمان زیاد تمرکز نکنند. برای پرهیز از فشار دوستان و اقوام که می‌پرسند: بچه هنوز به دنیا نیومده؟

بهتر است دیرترین زمان زایمان احتمالی را به آنها اعلام کنید.

 

جنین‌ در رحم تقویم ندارد، پس بهتر است بگذارید تا هنگامی که آنها آماده هستند، به این جهان وارد شوند.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 


بارداری و زایمان راحت با...

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------