بارداری سالم و بی دردسر با مشاوره قبل از بارداریمشاوره قبل از بارداری برای رژیم غذایی, مراقبت‌های قبل از بارداری, رژیم غذایی در مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از اقدام به بارداری

 

همه چیز درباره مشاوره قبل از بارداری

اگر میخواهید بارداری سالم و کم دردسری داشته باشید و سلامت مادر و جنین را تضمین کنید ، مشاوره بارداری میتواند به شما کمک کند از نظر تغذیه، شرایط روحی و جسمی در بهترین حالت  قرار گرفته و سپس اقدام به بارداری کنید.

مشاوره قبل از اقدام به بارداری به شما کمک میکند که از نظر تغذیه ، مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز و بهبود شرایط روحی و جسمی مادر بیشتر به زنی که قرار است باردار شود، رسیدگی کنید. 

 

مراقبت های بارداری محدود به دوران بارداری نیست و قبل از اقدام به بارداری باید ارزیابی ها و غربالگری های لازم برای کاهش خطر بروز مشکلات سلامت مادر و ناهنجاری و اختلالات در جنین انجام شود. 

 

مشاوره قبل از بارداری به شما کمک میکند تا یک بارداری سالم و کم خطر را طی کنید.

 

گاهی اوقات لازم است برخی شرایط روحی و جسمی یا اجتماعی که میتواند اثرات نامطلوب برا بارداری بگذارد را قبل از اقدام ، حذف کنید.

 

در صورتی که تمایل به داشتن نوزاد دوقلو دارید میتوانید از مشاوره های لازم برای دوقلویی زایی استفاده کنید، نحوه مراقبت در بارداری دوقلو با شرایط عادی، متفاوت است.

 

یا مصرف برخی مواد معدنی مثل اسید فولیک را معمولا باید قبل از اقدام به بارداری شروع کنید ولی متاسفانه اغلب خانم ها دو هفته بعد از لقاح متوجه بارداری خود میشوند که دیگر برای انجام بسیاری از اقدامات دیر شده است.

 

در ادامه مقاله برخی نکات که باید برای مشاوره قبل از بارداری در نظر داشته باشید را با هم مرور میکنیم.

 

مشاوره قبل از بارداری برای تعیین جنسیت, مشاوره تعیین جنسیت جنین, مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری چیست

 

مشاوره قبل از بارداری چیست؟

زمانی که یک زوج تصمیم میگیرند بچه دار شوند اولین گام آن ها مشاوره قبل از بارداری است.

 

بسیاری از مواد غذایی که میخورید و فعالیت هایی که دارید برای بارداری مناسب نیست. در مشاوره قبل از بارداری یاد میگیرید چطور عادت های ناسالم زندگی خود را کنار بگذارید.

 

زن باید برای ارزیابی های پیش از بارداری به متخصص زنان مراجعه کند تا وضعیت سلامتش به دقت ارزیابی شود تا در صورت وجود مشکل بتواند از خطرات احتمالی در بارداری جلوگیری کند.

سوابق بیماری های زمینه ای در خانم از جمله دیابت ، فشار خون یا صرع توسط پزشک بررسی میشود تا با زیر نظر قرار گرفتن توسط متخصصین ، خطرات احتمالی بعدی را بتوان کنترل کرد.

 

برخی داروها منجر به ناهنجاری در جنین میشود بنابراین در صورتی که در حال مصرف داروهایی خاص هستید حتما باید در اولین مراجعه با پزشکتان در میان بگذارید تا در صورت لزوم با دارویی کم خطر تر جایگزین شود با مصرف آن کاملا قطع شود.

 

پزشک باید وضعیت رحم و تخمدان ها و وجود هر نوع ناهنجاری در دیواره رحم یا وجود کیست در تخمدان را بررسی کند، و در صورتی که سابقه جراحی در ناحیه شکم و لگن داشته اید باید پزشک را مطلع کنید. مثلا در صورتی که جراحی هیستروکتومی رحم داشته اید ممکن است رحم توانایی و تحمل باردار شدن را نداشته باشد که نیاز به بررسی های دقیق تر دارد.

 

رژیم غذایی شما باید مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود آیا از مقدار و تنوع کافی برخوردار باشد و در صورت کمبود تغذیه ای به متخصص تغذیه ارجاع داده شوید تا رژیم غذاییتان را قبل از اقدام به بارداری اصلاح کند.

 

مشاوره قبل از بارداری برای تعیین جنسیت, مشاوره تعیین جنسیت جنین, مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری و زایمان

 

در صورتی که ورزش خاصی انجام میدهید یا اصلا ورزش نمیکنید باید با پزشک مشورت کنید شاید نیاز باشد فعالیت خود را اضافه کنید یا لازم باشد بعضی حرکات ورزشی را در دوران بارداری انجام ندهید.

 

مصرف نوشیدنی های الکلی و دخانیات در زوجینی که قصد بچه دار شدن دارند باید با مشورت پزشک برای مدت زمان لازم قبل از بارداری قطع شود. مصرف الکل هم در زن و هم در مرد میتوند منجر به کاهش کیفیت تخمک و اسپرم شده و شانس بارداری را کاهش دهد و احتمال بروز ناهنجاری های جنین را بالا ببرد. استعمال دخانیت در دوران بارداری میتواند منجر به مشکلاتی از جمله کاهش خونرسانی به جفت و پاره شدن زودرس کیسه آب شود.

 

رژیم غذایی در مشاوره قبل از بارداری, مشاوره قبل از بارداری برای تعیین جنسیت, مشاوره تعیین جنسیت جنین

سن والدین برای مشاوره قبل از بارداری

 

سن والدین برای مشاوره قبل از بارداری

زنانی که در دو انتهای بازه باروری قرار دارند معمولا باید قبل از بارداری و در حین بارداری مراقبت های ویژه ای داشته باشند که مشاوره قبل از بارداری به آن ها کمک میکند خطرات احتمالی را به حداقل برسانند.

 

بارداری در نوجوانان معمولا با خطراتی از جمله کم خونی، زایمان زودرس و پره اکلامپسی همراه است.

 

بارداری در سن بالا به خصوص اگر بیماری زمینه ای داشته باشید میتواند منجر به افزایش خطر دیابت بارداری ، احتمال افزایش فشار خون ، زایمان زودرس و محدودیت رشد در جنین  باشد. 

 

افزایش ناهنجاری کروموزومی در سنین بالای 35 سالگی پدر و مادر وجود دارد ولی این خطر خیلی کمتر از ناهنجاری های کروموزومی در فامیل های نزدیک یا حتی دور است. با این حال شاید نیاز باشد یکسری غربالگری های خاص را با نظر مشاور انجام دهید.

 

 مشاوره قبل از بارداری برای تعیین جنسیت, مشاوره تعیین جنسیت جنین, مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری برای رژیم غذایی مناسب بارداری 

 

تعیین تغذیه و رژیم غذایی مناسب در مشاوره قبل از بارداری

کالری مورد نیاز زن بالغ به طور معمول روزانه 2000 کیلوکاری است، یک رژیم غذایی سالم باید شامل حداقل 5 واحد سبزی و میوه ، پروتئین و در نهایت کربوهیدرات باشد. یعنی در سبد غذایی شما و برای تامین کالری مورد نیاز روزانه میوه و سبزی باید بیشترین مقدار و کربوهیدرات کمترین مقدار را داشته باشد. مواد غذایی که حاوی چربی و شیرینی زیاد هستند را سعی کنید حداکث هفته ای یک بار استفاده کنید .

 

رژیم غذایی خوب و سالم اولین قدرم برای داشتن یک بارداری سالم و موفق است. مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی که در خون مادر جریان دارند و یا در بدن او ذخیره شده اند برای داشتن یک نوزاد سالم و تضمین سلامت مادر لازم است.

 

مثلا اگر میزان کلسیم مصرفی مادر کم باشد، جنین برای این که کلسیم کافی برای رشد خود را تامین کند به ناچار از کلسیم ذخیره شده در استخوان ها و دندان مادر استفاده میکند که میتوند در آینده باعث پوکی استخوان مادر یا خرابی دندان هایش شود. با این مثال ساده اهمیت مشاوره قبل از بارداری برای برنامه ریزی رژیم غذایی سالم یا در صورت نیاز مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازتان را درک کردید.

 

دریافت روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک به مدت 12 هفته و افزودن مواد غذایی از جمله سبزیجات، دانه ها و غلات به رژیم غذایی از اختلالات عصبی جنین پیشگیری میکند. 

 

توصیه میشود زنان قبل از اقدام به بارداری هفته ای دوبار به میزان 140 گرم ماهی مصرف کنند تا چربی امگا3 بدنشان تامین شود. 

 

مصرف الکل در 3 ماهه اول بارداری مجاز نیست و میتواند منجر به سندرم الکلی در جنین شود.

 

از سویی دیگر چاقی و لاغری بیش از حد میتواند باعث ایجاد عوارضی در بارداری شود که با مشاوره قبل از بارداری و بررسی و آزمایش شرایط خاص جسمی شما مشخص خواهد شد. 

کم وزنی مادر قبل از حاملی میتواند احتمال مشکلاتی از جمله کم وزنی نوزاد و زایمان زودرس را بالا ببرد.

 

چاقی مادر میتواند منجر به بالا رفتن احتمال افزایش فشار خون ، پره اکلامپسی ، دیابت بارداری ، سختی زایمان و احتال سزارین، عوارض جراحی و مشکلات ساختاری در جنین شود.

 

مشاوره قبل از بارداری برای رژیم غذایی, مراقبت‌های قبل از بارداری, رژیم غذایی در مشاوره قبل از بارداری

بررسی رژیم غذایی مناسب در مشاوره قبل از بارداری

 

سایر گروههای زنان که نیاز به توجه ویژه تغذیه ای برای بارداری دارند عبارتند از : 

 

فاصله کمتر از یک سال بین دو بارداری : بین بارداری باید به بدنتان فرصت بازسازی ذخایر ویتامینی و معدنی را بدهید در غیر اینصورت علاوه بر اینکه خودتان در آینده دچار مشکلات سلامتی و پیری زودرس خواهید شد احتمال زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد هم بالا میرود.

 

مادر گیاهخوار : اگر از گوشت و لبنیات استفاده نمیکنید باید با مشورت پزشک از مکمل های کلسیم ، آهن و ویتامین B12 استفاده کنید.

 

مادر نوجوان : مادران نوجوان هنوز رشد خودشان کامل نشده است و نیاز های تغذیه ای بیشتری نسبت به یک زن بالغ دارند بنابراین برای رشد سالم جنین و آسیب نرسیدن به رشد خودشان نیاز به مصرف رژیم های مکمل دارند.

 

اقشار کم درآمد : معمولا مادران در این خانواده ها غذای کمتری میخورند تا به بقیه غذای بیشتری برسد.

 

بیماری های زمینه ای : بیماری هایی از جمله دیابت صرع ، حساسیت به مواد غذایی خاص ، سندرم مشکلات جذب مثل کرون و کولیت .

 

اختلالات عصبی : بی اشتهایی یا پرخوری عصبی ممکن است منجر به نامنظم شدن ضربان قلب و مشکلات گوارشی مادر و کم وزنی یا میکروسفالی جنین شود.

 

محل سکونت : جدا از محل سکونت که آفتاب کمی داشته باشد ، بسیاری از زنان زمان کمی را در معرض آفتاب قرار میگیرند و نیاز به مصرف مکمل ویتامین دی به میزان 10 میکروگرم در روز دارند.

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------