آیا به مشاوره بارداری نیاز دارید؟بارداری, زایمان, دوران بارداري

مشاوره قبل از بارداری

 

مقصود از جلسه مشاوره قبل از بارداری حصول اطمینان از این مسئله است كه بدن مادر برای حامله شدن در بهترین وضعیت قرار دارد یا خیر. كودكی كه قرار است متولد شود، مانند مسافر یک هواپیماست، آیا می شود مسافری بدون گرفتن بلیط وارد هواپیما شود. آیا هواپیما پیش از پرواز احتیاج به بررسی و بازبینی ندارد.

مشاوره پیش از بارداری چیست؟

مشاوره پیش از بارداری به جلساتی گفته می شود که شما با پزشک متخصص زنان و زایمان و نازایی خواهید داشت که در مشاوره پیش از بارداری پزشک تلاش می کند تا علاوه بر بررسی سوابق، بیماری های زوجین آنها را برای بارداری موفق فراهم سازد.

 

بارداری, زایمان, دوران بارداري

مشاوره پیش از بارداری چیست

 

اهمیت معاینات و مشاوره های پیش از بارداری

اقدام به حامله شدن یکی از تصمیمات مهم زوجهای جوان میباشد که زندگی آن ها را کاملاً تحت‌تأثیر قرار می دهد و منجر به ایجاد تغییرات مهمی در زندگی آن ها می شود. برهمین اساس، داشتن اگاهی و امادگی قبل از اقدام به حامله شدن میتواند یک امر بسیار ضروری باشد.

 

اقدامات پیش از حامله شدن شامل یکسری معاینات، آزمایشات و مشاورات پزشکی است که به وسیله متخصص زنان و زایمان انجام و زوجین را از نظر فیزیکی و روحی برای بچه دار شدن فراهم می کند. انجام این اقدامات، نقش موثری را در ایجاد یک بارداری سالم، راحت و به حداقل رساندن مشکلات در زمان حاملگی ایفا می کند. زمان انجام این معاینات و آزمایشات باید دست کم سه ماه پیش از اقدام به بارداری باشد.

 

زوجین باید ضرورت مشاوره پیش از هر حاملگی را درک کنند، ربطی ندارد این بارداری اولشان است یا سوم. ممکن است در حاملگی نخست یک خانم، بیماری خاص یا استفاده داروهای خاص احتیاج نبوده یا به طور مثال وی در بارداری گذشته اش دچار ناراحتی های تکرار شونده ای شده باشد که احتیاج است در بارداری بعدی حتماً مورد بررسی قرار گیرد. نمونه های واضح آن مسمومیت بارداری و پارگی کیسه آب است. پیش از حامله شدن پزشک باید بداند در بارداری قبل چه اتفاق هایی افتاده تا بتواند به موقع وضعیت را تحت کنترل بگیرد.

 

لازم است همه زوج ها بدانند چنانچه اهمیت مشاوره بارداری بیش از مراقبت های زمان بارداری نباشد، کم تر از آن نیست. ما هدف های زيادي را در یک مشاوره دنبال می کنیم. این مشاوره خيلي وقت شما را نمی گیرد ولی بسیار ارزشمند است و کمکتان می کند بارداری خویش را با حداقل عوارض پشت سر بگذارید.

 

بارداری, زایمان, دوران بارداري

مشاوره بارداری

 

در خصوص همین پارگی زودرس کیسه آب که یکی از زمینه های مهم پیدایش آن عفونت های واژینوباکتریال( عفونت داخل واژن) است به آسانی این امکان وجود دارد که پیش از حامله شدن با یک بررسی ساده و درمان سریع آنرا از بین برد تا چنين مشکلی رخ ندهد و زایمان خطرناک یا زودرس برای شما پیش نیاید.

 

یک قسمت مهم مشاوره پیش از بارداری صحبت بیماری های زمینه ای است؛ یعنی این که من جمله سؤال های که در زمان مراجعه ی خانم به پزشکان، از خانم پرسیده می شود این است که آیا شخص بیماری زمینه ای خاصی دارد؟ به عنوان مثال بیماری هایی که میتواند فرآیند بارداری را تحت‌تأثیر قرار دهد یا روی سلامت جنین اثر بگذارد یا این که امکان تشدید بعضی بیماریها در بارداری به وجودآید؟

 

بیماری هایی که معمولاً برای ما مهم است که درباره آن اطلاعات داشته باشیم؛ بیماری قلبی ، فشار خون ، دیابت، مشکلات تیروئیدی، بیماری های کلیوی، بیماری های اعصاب مانند صرع و مشکلات روحی روانی از جمله بیماری افسردگی ،استرس و.. بیماری هایی از این دست است که جزیی از مبحث بیماری های زمینه ای است.

 

بیماری های بالا، مهمتر هستند برای این که امکان دارد در بارداری یا تشدید شود یا عارضه های مادرزادی و جنینی ایجاد کنند. مقصود این است که چنانچه کسی نمی داند که این بیماریها را دارد، شناسایی شود و یا درصورتی که کسی از شرایط خود آگاهی دارد و مبتلا به بیماری زمینه ای یا طبی است، این بیماری کنترل شود و در شرایطی که کنترل شده است و فعال نیست و همه چیز مرتب است، خانم برای حاملگی اقدام کند.

 

نکته ديگر این که برخی از خانم‌ها برای کنترل بیماری خود مانند بیماری فشار خون یا تیروئید...، در حال استفاده دارو هستند. استفاده بعضی از این داروها امکان دارد در حاملگی جایز نباشد و دوزشان باید کم تر شود که روی جنین اثرات منفی نداشته باشد، بنابراین درباره داروهایی هم که استفاده می شود از خانم سؤال می شود.

 

بارداری, زایمان, دوران بارداري

مشاوره های پیش از بارداری

 

که چنانچه دارو هایی که استفاده می کند، برای حاملگی ضرر دارد و امکان دارد نقایص مادرزادی ایجاد کنند، این داروها قطع می شود و با داروهایی که برای جنین ایمن هستند جایگزین میشوند ، یا این که ميزان مصرفشان به دست کم ميزان لازم برسد.

 

به عنوان مثال تصور کنید خانمی هستند مبتلا به صرع؛ چند نوع دارو برای کنترل تشنج استفاده می کنند و از آنجایی که برخی از داروهای صرع، امکان دارد عوارضی برای جنین ایجاد کنند، متخصص زنان و مشاوره متخصص نورولوژی یا مغز و اعصاب، این داروها را تبدیل می کند به داروهایی که اولاً برای بارداری مصون هستند، چون و یا دست کم دوزی که لازم است برای کنترل تشنج این دارو را تجویز می کند.

 

اهمیت بحث بیماری های زمینه ای در همین است که بیماری کنترل شده باشد و داروهایی که برای کنترل آن استفاده می شود، داروهای ایمنی در حاملگی باشند و خانم در شرایطی وارد حاملگی بشود که، این بیماری در حاملگی تشدید نشود و عارضه های مادری و جنینی به حداقل برسد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022