انواع ترشحات دوران بارداریترشحات دوران بارداری,انواع ترشحات دوران بارداری,ترشحات بارداری

افزایش ترشحات واژن در بارداری طبیعی است

 

شما باردار هستید و حواس تان به کوچکترین تغییرات بدن است. برخی از این تغییرات ساده بوده و قابل چشم پوشی و برخی نشان دهنده یک خطر جدی برای سلامتی شما و جنین است. ترشحات واژن در اوایل بارداری و درسایر ماه های بارداری کاملا طبیعی است اما رنگ ترشحات به شما می گوید که آیا مشورت با پزشک الزامی است یا نه؟

ترشحات دوران بارداری:
برخی از بانوان طی بارداری ترشحات بیشتر واژنی دارند و بعضی بطور کل از افزایش ترشحات برخوردار نیستند.

افزایش ترشحات واژن، یکی از مواردی است که همۀ مادران در طول دوران بارداری خود با آن روبه‌رو خواهند شد. دلیل مهمی برای ترشح واژن وجود ندارد. در طول دوران بارداری، دهانه رحم و دیواره های واژن نازک تر می شوند، پس برای جلوگیری از انتقال هرگونه عفونت از طریق واژن به رحم، ترشحات واژینالی افزایش می یابد.

در اوایل بارداری ترشحات معمولی هستند اما هر چه به پایان بارداری نزدیک تر می شویم مقدار ترشحات واژن افزایش می یابد به گونه ایی که ممکن است گاهی مادر ترشح را با ادرار اشتباه گیرد.

 

ممکن است در هفته آخر بارداری در ترشح واژینالی رگه ای غلیظ از ماده مخاطی و مقداری خون وجود داشته باشد. به این ترشح «نشانه» می گویند، وقتی ماده غلیظ مخاطی که در طول دوران بارداری در دهانه رحم وجود داشته، از آن خارج می شود، میزان ترشح واژینالی افزایش می یابد. این علامتی است که نشان می دهد جنین خود را برای به دنیا آمدن آماده می کند. بنابراین ممکن است شما چند روز قبل از زایمان، مقدار کمی ترشح «نشانه» داشته باشید.

 

ترشحات دوران بارداری,انواع ترشحات دوران بارداری,ترشحات بارداری

 هر چه به پایان بارداری نزدیک تر می شویم مقدار ترشحات واژن افزایش می یابد

 
انواع ترشحات دوران بارداری:
ترشحات سفید رنگ واژن
ترشحات سفید رنگ واژن اولین نوع از ترشحات است که شما در اوایل بارداری می بینید. این ترشحات بو ندارد و یا بوی خیلی ملایم شبیه بوی شیر دارد. حتی ممکن است شما این ترشحات را قبل از باردار شدن هم تجربه کرده باشید. اگر تجربه کرده اید این ترشحات چرکی بوده اند. تا زمانی که خارش و یا بوی بد را همراه با این ترشحات احساس نکرده اید، نگران نباشید.

ترشحات سبز رنگ واژن:
رنگ سبز ترشحات در دوران بارداری معمولا نشانه عفونت یا زگیل تناسلی یا سوزاک است.

ترشحات صورتی رنگ واژن:
رنگ صورتی ترشحات ممکن است کاملا صورتی، صورتی تیره و یا صورتی روشن باشد. در دوران بارداری اغلب رنگ صورتی به خاطر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ است. در اوایل بارداری مخصوصا روزها بعد از انجام لقاح معمولا اولین بار است که شما ترشحات صورتی رنگ را می بینید. این ترشحات بیشتر شبیه خونریزی لانه گزینی است. (بیشتر بخوانید: درد استخوان واژن در بارداری)


- در روزهای آخر بارداری نیز شما ممکن است که این ترشحات صورتی رنگ را ببینید. که این نشانه زمان زایمان است.

- گاهی ترشحات صورتی رنگ نشاندهنده عفونت واژن است که اگر با خارش همراه بود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

- گاهی نیز ترشحات صورتی رنگ ممکن است نشاندهنده سقط جنین باشد.

- دلیل دیگر ترشحات صورتی رنگ در بارداری، بارداری اکتوپیک است.


ترشحات قرمز رنگ:
ترشحات قرمز رنگ واژن در دوران بارداری مستلزم ارجاع فوری به پزشک است، به خصوص اگر خونریزی سنگین و دارای لخته باشد، یا همراه با گرفتگی و درد شکمی باشد میتواند نشان دهنده سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم است. تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد این بارداری ها به سقط جنین منجر می‌شود.
دلایل دیگر ترشحات قرمز رنگ واژن در دوران بارداری میتوانند از
- خونریزی لانه گزینی در ابتدای بارداری
- عفونت واژن در سه ماهه اول.
- خونریزی در اواخر دوران بارداری نشانه بروز مشکلات جدی یا زایمان زودرس است که به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

 

 

ترشحات زرد رنگ در بارداری:
ترشحات زرد رنگ دوران بارداری نشان دهنده عفونت است. وقتی عفونت شدیدتر میشود ترشحات ترکیب زرد و سبز میشود. این ترشحات زرد رنگ باکتری واژینوسیس است که همراه با خارش و تورم است.

 

ترشحات قهوه ای رنگ در بارداری:

ترشح قهوه ای زمانی دیده می شود که سطح خون افزایش می یابد و خون در طی حاملگی به سمت دهانه رحم حرکت می کند. این مسئله باعث می شود منطقه فوق العاده حساس شود و منجر به ایجاد ترشحات می شود. داشتن رابطه جنسی و یا معاینه داخلی روزمره می تواند منجر به ترشحات قهوه ای رنگ واژن شود.


در مجموع ترشحات قهوه ای در بارداری نگران کننده نیست و ممکن است به علت برخی تحریکات در قسمت های داخلی بدن رخ دهد و البته  گاها هم ممکنه نشانه ای از خطر سقط جنین باشد.

 

ترشحات دوران بارداری,انواع ترشحات دوران بارداری,ترشحات واژن در بارداری

زمانی که ظاهر ترشحات واژن در دوران بارداری تغییر کرد باید به پزشک مراجعه نمایید

 
چه زمانی بعد از ترشحات واژن باید به دکتر مراجعه نماییم:
اگر ترشحات از نظر ظاهر، رنگ، بو و غلظت تغییر کرد به عنوان مثال بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی گرفت، اگر رنگش سفید یا خاکستری و آبکی شد، و اگر پر از کف شد و به رنگ سبز یا زرد در آمد یا غلظتی همچون کشک پیدا کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در هنگام رابطه جنسی دچار درد و ناراحتی شدید، سوزش و خارش پیدا کردید یا واژن تان زخم شد، نزد پزشک بروید.

راه های جلوگیری از بروز عفونت واژن در بارداری:
- زنان حامله باید از انجام فعالیت‌های جنسی بیش ‌از حد خودداری کنند و تا حد امکان فعالیت جنسی نداشته باشند.

- اطمینان حاصل کنید که هر بار واژن و محیط اطراف آن را شستشو دادید، این منطقه را به طور کامل خشک کنید، زیرا باکتری‌ها در مناطقی که گرم و مرطوب هستند، بهتر رشد می‌کنند

- هرگز به عنوان یک زن باردار، منطقه واژن خود را در هنگام دوش گرفتن با مواد بهداشتی شستشو ندید، زیرا این ارگان زنان دارای تمیزکننده خودکار می‌باشد.

- زنان باردار باید از لباس‌های تنگ در اطراف ناحیه واژن خود استفاده ‌نکنند.

 


گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------