علت ترشحات قهوه ای رنگ واژن در زناندر اغلب موردها، ترشحات قهوه ای واژن، طبیعی هستند

 

پیدا کردن ترشحات قهوه ای رنگ در لباس زیرتان یا هنگامیکه خودتان را تمیز می کنید، ممکن است نگران کننده باشد. ترشحات قهوه ای رنگ واژن را از نظر تیره و روشنی می توان به دو دسته تقسیم کرد.

ترشحات قهوه ای رنگ واژن

ترشحات واژن نقش مهمی در تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی زنان دارند. ترشحات تولید شده به وسیله غده های داخل مهبل و دهانه رحم سلول های مرده و باکتری ها را به خارج بدن می رانند که باعث پاکیزه شدن واژن و جلوگیری از ابتلا به عفونت ميشود.


اغلب، ترشحات واژن کاملاً طبيعي هستند. ميزان ترشحات، بو و رنگ ترشحات طبيعي واژن بستگی به زمان چرخه قاعدگي شما دارد. به عنوان مثال در طول های تخمک گذاري ، شیردهی و در زمانیکه از نظر جنسی تحریک شده اید، ترشحات واژن شما بیش تر است. رنگ بسياري از ترشحات طبيعي هستند در این مقاله در خصوص ترشحات قهوه ای واژن توضیحاتی ارائه خواهیم داد.


ترشحات قهوه ای واژن چیست؟
پیدا کردن ترشحات قهوه ای رنگ در لباس زیرتان یا هنگامیکه خودتان را تمیز می کنید، ممکن است باعث نگرانی و اضطرابتان شود. درصورتی که این اتفاق قبلا برایتان نیفتاده باشد، امکان دارد بترسید و فکر کنید که حتماً نشانه ای از یک دردسر تازه است!


ولی خبر خوب این است که ترشحات قهوه ای واژن، همان خون های قدیمی هستند. خون تازه، رنگ قرمز روشن دارد ولی خون قدیمی، هر چه قدر در خارج از رگ هایخونی قرار بگیرد، تیره تر خواهد گردید. هنگامی که خون با هوا تماس پیدا ميکند ، اکسید ميشود. هموگلوبین و آهن درون خون با هوا واکنش می‌دهند و خون به قهوه ای تغيير رنگ ميدهد.


در اغلب موردها، ترشحات قهوه ای واژن، طبیعی هستند و میتوانند علامت چیزهای زيادي باشند، از لانه گزینی جنین گرفته تا پریود نزدیک . هرچند یکسری از علایم هشداردهنده وجود دارند که هنگامیکه رخ می‌دهند ، باید به آنها توجه کنید. درصورتی که درباره ترشحات غیرنرمال نگران هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

  ترشحات قهوه ای روشن در دختران جوان پیش از آغاز چرخه قاعدگي شایع است

 

دلایل ایجاد ترشحات قهوه ای رنگ واژن
حاملگی: ترشح قهوه ای متمایل به صورتی از علامت های نخست حاملگی است.


یائسگی: یائسگی امکان دارد باعث تخلیه ترشحات قهوه ای روشن، صورتی، یا ترشحات زرد رنگ واژن شود.

خون ريزي لانه گزینی: این یکی ديگر از علامت های نخست حاملگی است این ترشحات میتواند قهوه ای روشن، صورتی یا قرمز باشد این مدل از ترشحات طبيعي معمولاً 10- 14 روز بعد از لقاح رخ ميدهد . این ترشحات به وسیله جایگزینی تخمك به دیواره رحم به وجود می آید.

 

واژینیت آتروفیک:  التهاب واژن کاهش یافته میتواند باعث ترشحات قهوه ای، خون ريزي، درد یا خارش در ناحیه مهبل شود یک زن امکان دارد پختگی نزدیکی دردناک، حس سوزش، خشکی؛ ترشحات به زردرنگ و بوی نجس داشته باشد.

 

بافت قدیمی آندومتر: ترشحات قهوه ای روشن در دختران جوان پیش از آغاز چرخه قاعدگي شایع است در زنان، این ترشحات راهی از بدن براي خروج هر گونه بافت قدیمی آندومتر است که در زمان چرخه قاعدگي نمی ریزد.

 

 ترشح قهوه ای متمایل به صورتی از علامت های نخست حاملگی است


بیماریهای آمیزشی: ترشحات قهوه ای روشن میتواند از نخستین علایم یک بیماري آمیزشی( STD) باشد. رایج ترین بیماریهای آمیزشی منجر به ترشحات حاوی کلامیدیا، تریکومونا، سوزاک و زگیل تناسلی میباشد .


پولیپ رحم: پولیپ رحم پولیپ آندومتر هم نامیده ميشود پولیپ امکان دارد باعث خالی کردن و همچنين خون ريزي بعد از نزدیکی، خون ريزي شدید قاعدگی و خون ريزي غیر طبيعي واژینال شود.


ترشحات قهوه ای رنگ واژن به دلیل عفونت
هرچند ترشحات قهوه ای رنگ واژن طبیعی هستند، اما ابتلا به برخی از عفونتها مثل ؛   سوزاک، عفونت های لگنی، کلامیدیا، واژن باکتریایی،همچنین استفاده از تامپون و حلقه جلوگیری از حاملگی نیز ممکن است موجب ترشحات قهوه ای از واژن شوند. لازم به ذکر است این عفونت ها با سایر نشانه ها از جمله؛ ترشحات بد بو، خارش واژن، رابطه جنسی دردناک، دفع ادرار دردناک، تب و لرز همراه هستند.

 

چه کار باید کرد؟
با توجه به گفته های بالا، درصورتی که ترشحات قهوه ای رنگ را در نزدیک قاعدگی یا دوران تخمک گذاري خویش مشاهده می کنید به احتمال زیاد امری طبيعي است و میتوانید براي آسودگی خویش در این مواقع که خون ريزي زيادي وجود ندارد و تنها لکه بینی کمی به وجود آمده است ، از پدهای بهداشتی روزانه استفاده کنید.

ولی در صورتی که لکه بینی شما زمان طولانی تری مثل چند هفته داشت، همیشه بعد از نزدیکی اتفاق افتاد ، همراه با درد، ترشح مهبل، سوزش یا خارش بود باید جهت بررسی بیش تر به پزشک متخصصزنان مراجعه کنید.

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------