کیست های شایع دختران جوان (علل و علایم کیست )پاره شدن کیست تخمدان در دختر, کیست تخمدان در دختر مجرد

تشخیص کیست تخمدان در دختران

 

همه چیز درباره کیست‌های شایع در دختران جوان

کیست تخمدان یک پاکت غیر طبیعی پر از مایع است که در داخل تخمدان دختر ایجاد می شود. تخمدان ها اندام تناسلی زنانه هستند و در قسمت پایین شکم قرار دارند. تخمدان ها در مرحله تخمک گذاری هر سیکل قاعدگی (دوره) یک تخمک آزاد می کنند. کیست در تخمدان ها نسبتاً شایع است و می تواند دختران و زنان را در هر سنی درگیر کند.

کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایع هستند که در داخل تخمدان ها قرار دارند. بسیاری از دختران و زنان در برخی مواقع دچار کیست تخمدان می شوند، اما اکثر کیست ها بدون درد و بی ضرر هستند. در واقع، اکثر کیست‌های تخمدان بدون درمان در عرض چند ماه برطرف می‌شوند. برخی از کیست های تخمدان می توانند علائم جدی تری ایجاد کنند و نیاز به درمان دارند. 

 

کیست‌ها و تومورهای تخمدان ممکن است در هر سنی ایجاد شوند، اما در بین بلوغ و یائسگی شایع‌تر هستند. برخی از کیست ها یا کیسه های پر از مایع در طول دوره طبیعی یک دختر ایجاد می شوند. اغلب، آنها تشخیص داده نمی شوند یا خود به خود حل می شوند. در بیشتر موارد، کیست های تخمدان کوچک هستند، اما در برخی شرایط می توانند بزرگتر شوند. در موارد دیگر، کیست تخمدان در ترکیب با تومورهای جامد رخ می دهد و نیاز به برداشتن جراحی با حفظ تخمدان دارد. 

 

کیست تخمدان در دختر مجرد, درمان کیست تخمدان در دختر, کیست تخمدان پلی کیستیک

تشخیص کیست تخمدان در دختران

 

علت کیست تخمدان در دختران چیست؟

انواع مختلف سلولی که در بافت تخمدان یافت می شوند، انواع مختلفی از کیست های تخمدان را ایجاد می کنند. بسیاری از کیست ها در نتیجه چرخه قاعدگی ایجاد می شوند، اما کیست های کمتر شایع می توانند به روش های دیگر ایجاد شوند. 

 

رایج‌ترین نوع کیست تخمدان، کیست عملکردی نامیده می‌شود، زیرا در فرآیند تخمک‌گذاری طبیعی با هر چرخه قاعدگی هدفی را دنبال می‌کند. یک کیست منفرد در اطراف یک تخمک در حال بلوغ تشکیل می‌شود و درست قبل از بیرون آمدن به اندازه یک چهارم رشد می‌کند تا تخم خود را در لوله فالوپ آزاد کند. گاهی اوقات، این کیست‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و طولانی‌تر باقی می‌مانند، اما عموماً بدون درمان، طی ۶ تا ۸ هفته خود به خود برطرف می‌شوند.

 

معمولاً کیست های عملکردی با مایع شفاف پر می شوند، اما می توانند حاوی خون نیز باشند. این کیست ها به عنوان کیست های "جسم زرد هموراژیک" شناخته می شوند و خود به خود از بین می روند. گاهی اوقات، دختران ممکن است حتی قبل از شروع دوره قاعدگی یا زمانی که داروهایی برای توقف تخمک گذاری مصرف می کنند، دچار کیست تخمدان شوند.

 

انواع دیگر کیست ها زمانی رخ می دهند که بخشی از تخمدان به طور غیر طبیعی رشد می کند. این نوع کیست های تخمدان به خودی خود از بین نمی روند. آنها می توانند از رشد بیش از حد سلول ها در سطح تخمدان، سلول های تولید کننده هورمون که یک تخمک را احاطه کرده اند یا خود سلول تخمک ایجاد شوند. در بیشتر موارد، این نوع کیست ها خوش خیم هستند (به معنی غیر سرطانی) اما برخی از ویژگی ها ممکن است نگرانی هایی را در مورد سرطان ایجاد کند که نیاز به مراقبت و درمان دقیق دارد.

 

کیست تخمدان پلی کیستیک, تشخیص کیست تخمدان در دختران, کیست تخمدان در دختران

افراد مستعد ابتلا به کیست تخمدان

 

چه کسانی به کیست تخمدان مبتلا می شوند؟

همه زنان در سنین باروری احتمالاً در مقطعی از زندگی خود دچار کیست های عملکردی می شوند. کیست تخمدان در نوجوانان نسبتاً شایع است و معمولاً مشکلات بیشتری ایجاد نمی کند. کیست ممکن است تشخیص داده شود یا نه ، بسته به اینکه آیا باعث درد می شود یا اینکه بیمار سونوگرافی لگن یا سایر تصویربرداری ها را انجام دهد.

 

کیست های غیرعملکردی که به دلیل رشد در تخمدان ایجاد می شوند، کمتر شایع هستند. کیست تخمدان به طور کلی در دختران و زنان جوانی که باردار هستند یا مشکلات دیگری مانند آندومتریوز، مشکلات هورمونی، عفونت شدید لگن یا کیست تخمدان قبلی را تجربه می‌کنند، بیشتر است.

 

علائم کیست تخمدان در دختران و زنان جوان چیست؟

برخی از کیست های تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و به طور اتفاقی در طول تصویربرداری یا آزمایش انجام شده به دلایل دیگر یافت می شوند. با این حال، برخی از زنان جوان تجربه می کنند:

- درد حاد لگن، به ویژه زمانی که کیست پاره شود.

- درد بین دوره های قاعدگی که از بین نمی رود.

- نفخ، فشار لگن و کمردرد

 

برخی مشکلات دیگر را می توان با کیست تخمدان اشتباه گرفت، مانند:

- کیست پاراتوبال و اوراکال

- پیچ خوردگی تخمدان

- فولیکول تخمدان

- سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

 

مهم است که با متخصص زنان خود صحبت کنید تا بفهمید، در صورت وجود، چه درمان یا آزمایشی برای درد کیست تخمدان یا سایر علائمی که تجربه می کنید مورد نیاز است.

 

علائم کیست تخمدان در دختران, کیست تخمدان در دختر, تخمدان پلی‌کیستیک

درمان کیست تخمدان در دختران

 

درمان کیست تخمدان در نوجوانان

درمان برای هر زن جوان متفاوت است و ممکن است شامل چندین رویکرد باشد. درمان های رایج کیست تخمدان برای دختران و زنان جوان عبارتند از:

- مانیتورینگ از طریق سونوگرافی

- سرکوب هورمونی

- ارزیابی جراحی

- عمل جراحی برای برداشتن

 

در بسیاری از موارد، ما به سادگی کیست‌های کوچک‌تری را که به نظر می‌رسد حاوی مایع هستند، با تصویربرداری مکرر بررسی می‌کنیم تا تأیید کنیم که کیست برطرف شده یا در حال کوچک شدن است. از سرکوب هورمونی تخمک گذاری برای جلوگیری از تشکیل کیست عملکردی دیگر در آینده استفاده می شود. 

 

کیست‌های پایدار با ویژگی‌های نگران‌کننده ممکن است نیاز به ارزیابی جراحی با استفاده از دوربین لاپاراسکوپی یا برش سنتی شکم داشته باشند. از آنجایی که دختران و زنان جوان هنوز در حال رشد هستند، درمان کیست تخمدان آنها با درمان کیست در بزرگسالان متفاوت است. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022