افزايش وزن در بارداري و ميزان آنافزايش وزن در بارداري,ميزان افزايش وزن در بارداري

چرا بايد در دوران بارداري وزن اضافه كنم؟
اولين و مهمترين نكته اي كه بايد مورد توجه قرار دهيد اين است كه شما بپذيريد كه در اين دوران به تدريج وزن اضافه خواهيد كرد! اين افزايش وزن براي شما ضروري است چرا كه بدن شما بايد تغيير كند تا پذيراي فرزندتان براي شروع زندگي باشد.

اگر در گذشته با انواع رژيمهاي لاغري دست و پنجه نرم كرده ايد يا حتي اگر تاكنون هيچ رژيمي را امتحان نكرده ايد، شايد برايتان مشكل باشد كه بپذيريد افزايش وزن در طول حاملگي امري طبيعي است و بايد رخ دهد. شايد وقتي روي ترازو مي رويد و مي بينيد كه عقربه آن هر بار وزن بيشتري را نشان مي دهد احساس نارضايتي كنيد. بهتر است بدانيد بخش عمده اي از اضافه وزن شما مربوط به موارد زير خواهد بود:

* هنگام تولد، نوزاد شما حدود 3000 تا 3500 گرم وزن خواهد داشت.


* در طول بارداري، لايه عضلاني رحم شما بطور قابل ملاحظه اي رشد كرده و حدود 900 گرم به وزن آن اضافه خواهد شد.


* جفت و ضمائم آن، كه مواد غذايي را به جنين شما مي رساند حدود 600 گرم وزن دارد.


* سينه هاي شما حداقل 400 گرم اضافه وزن پيدا مي كند.


* حجم خون در بدن شما بالغ بر 1200 گرم افزايش مي يابد.


* مقاديري مايع در لابلاي بافتهاي بدن شما و بصورت مايع آمنيوتيك در اطراف جنين ايجاد مي شود كه حدود 2600 گرم وزن خواهد داشت.


* بعلاوه ممكن است مقاديري بافت چربي در طول بارداري در بدن شما تجمع يابد كه بعنوان ذخيره انرژي براي دوران شيردهي كاربرد خواهد داشت و مي تواند حدود 2500 گرم در نظر گرفته شود.

به اين ترتيب در پايان دوران حاملگي شما بيش از 11 كيلوگرم نسبت به زمان قبل از حاملگي اضافه وزن خواهيد داشت و بسيار مهم است كه به ياد داشته باشيد افزايش وزن حين بارداري براي سلامت شما و جنين ضروري است و بخش عمده اي از اين اضافه وزن با تولد نوزادتان و بخش ديگر با گذشت زمان كوتاهي پس از زايمان از بين خواهد رفت. بهتر است بيش از آنكه به فكر اضافه وزن باشيد، به آنچه مي خوريد توجه نشان دهيد. حذف غذاهاي آماده و بي ارزش و نيز انجام منظم فعاليت و ورزشهاي دوران بارداري (بهتر است در اولين جلسه مراقبتهاي بارداري در مورد ورزشهايي كه مي توانيد انجام دهيد سوال نمائيد) مي تواند تاثير مثبتي در احساس شما نسبت به افزايش وزن بارداري ايجاد كند.


چقدر افزايش وزن براي من مناسب است؟
مقدار افزايش وزن براي خانمهاي باردار متفاوت است و بستگي به قد و وزن پيش از بارداري آنها دارد. معمولا اين مقدار بصورت يك محدوده و نه يك عدد ثابت در نظر گرفته مي شود و بر اساس شاخص توده بدني يا BMI محاسبه مي شود. شما نيز مي توانيد با استفاده از محاسبگر ني ني سايت و با وارد كردن قد و وزن قبل از حاملگي BMI خود را محاسبه كرده و مقدار افزايش وزن مطلوب خود را در دوران بارداري بدست آوريد.


آيا لازم است كه در دوران بارداري وزن خود را اندازه گيري كنم؟
در گذشته نه چندان دور، حانمهاي باردار در هر ويزيت مراقبتهاي دوران بارداري بايد وزن كشي مي شدند. اين موضوع بسياري از خانمها را دلخور مي كرد و با توجه به اينكه در بسياري از موارد پزشك يا ماما از وزن پيش از حاملگي خانم حامله آگاهي نداشتند، نمي توانستند در مورد سلامت و افزايش وزن مورد انتظار وي نظر قطعي داشته باشند. امروزه توصيه مي شود كه در اولين قرار ملاقات (و حتي قبل از آن) اندازه گيري وزن انجام شود و با محاسبه BMI افزايش وزن مطلوب در دوران بارداري محاسبه شود.

اندازه گيري هفتگي وزن به شما كمك خواهد كرد كه كنترل بيشتري بر اضافه وزنتان داشته باشيد و ممكن است در برخي مواقع لازم باشد قبل از اينكه ميزان افزايش وزن از كنترل شما خارج شود، مقدار يا نوع خوراك خود را تعديل كنيد.


افزايش وزن بيش از حد چه عواقبي خواهد داشت؟
بعضي از دردها و ناراحتي هاي دوران بارداري با افزايش وزن ارتباط دارند. كمر درد و احساس زمختي و بيقوارگي از موارد شايع اين عوارض هستند. البته بايد شكرگزار باشيم كه مركز حفظ تعادل به هر حال با اين افزايش وزن سريع تطابق كرده و مركز ثقل بدن ما را مجددا تنظيم مي كند. بسياري از خانمها از تورم پاها و بخصوص در قسمت مچ و قوزك پا شكايت دارند، البته اين تورم ناشي از افزايش مقدار خون و آب بين بافتهاي بدن است و بطور طبيعي در طول بارداري رخ مي دهد و با افزايش وزن ناشي از چاق شدن در حاملگي تفاوت دارد.

نكته بسيار مهم: در صورت مشاهده تورم ناگهاني در دستها و صورت بلافاصله با پزشك يا ماماي خود تماس بگيريد، ممكن است دچار يكي از عوارض خطرناك دوران بارداري به نام پره اكلامپسي شده باشيد.


چگونه از شر اين همه اضافه وزن خلاص خواهم شد؟
قبل از هر چيز، داشتن يك رژيم غذايي سالم در طول حاملگي بسيار كمك كننده خواهد بود، بعلاوه مي توانيد انواعي از فعاليتهاي ورزشي مناسب در دوران بارداري را با نظر پزشك معالجتان انجام دهيد. بخش عمده اي از اضافه وزن بارداري شما همچنانكه پيشتر ذكر شد، پس از زايمان از بين مي رود. معمولا بيشتر مادران از در طول 6 هفته پس از زايمان كاهش وزن قابل ملاحظه اي پيدا مي كنند. بعد از زايمان نيز همان تغذيه سالم را ادامه دهيد با اين تفاوت كه بهتر است با يك متخصص تغذيه نيز مشورت كنيد تا بخصوص در صورت شيردهي رژيم مشخصي را براي شما در نظر بگيرد. به اين ترتيب مقادير زيادي از اضافه وزن دوران بارداري را در مذت زمان مناسب از دست خواهيد داد. با اين حال نبايد انتظار داشته باشيد كه اضافه وزني كه طي 9 ماه ايجاد شده بسرعت كاهش يابد، گاهي به همان مدت زمان يا بيشتر نياز داريد تا به وزن اوليه خود باز گرديد.

منبع:ninisite.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------