ازدواج به خاطر فرار از تنهایی درست است یا خیر؟ازدواج به خاطر فرار از تنهایی,آیا ازدواج چاره ای برای فرار از تنهایی است,ازدواج برای فرار از تنهایی

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

 

 ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی در بسياري از اشخاص جزء دلیل اصلی ازدواج است. برای ازدواج کردن باید علل درست و قانع کننده ای داشت، یعنی زوجیت، شریک پیدا کردن، رشد و تکامل فردی و اجتماعی. بسياري از جوانان تنها برای فرار از تنهایی و تجربه زندگی مشترک، ازدواج نموده و معیارهای اساسی در انتخاب همسر را نادیده می گیرند. در چنين ازدواج هایی معمولاً افراد در آينده دچار چالش ها و مشکلاتی می شوند.

تنهایی یک پدیده طبیعی برای تمام بشر است و ما باید بپذیریم این پدیده را تجربه خواهیم کرد و بسياري از دوران زندگیمان تنها سپری خواهد شد.

 

در واقع در کنار کسب تجربیات با اطرافیان، تجربه فردی هم افزایش پیدا می کند چرا‌که دنیای ذهنی هر کدام از ما با بقیه تفاوت دارد و این که هر لحظه تجربه هایی که ما از بچگی تا به امروز کسب کرده ایم دنیای ذهنی ما را می سازد، طبیعتا هیچ دنیایی برای دو نفر یکسان نیست و آن چیزی که در ذهن ما است با فرد ديگر اختلاف دارد و در واقع ما تنهایی را خودمان تجربه خواهیم کرد.

 

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی,آیا ازدواج چاره ای برای فرار از تنهایی است,ازدواج برای فرار از تنهایی

ازدواج فقط به خاطر فرار از تنهایی ممنوع

 

انسان موجودی اجتماعی است و در وجود وی تعامل با سایرین در ارضای نیازهای انسانی سهم شایسته ای دارد. به همین خاطر، بسياري از افرادی که بنا به علل گوناگون، تنها زندگی می کنند و یا در عین حال که با خانواده خویش زندگی می کنند، حس تنهایی می نمایند. گاهی برای کنار امدن با این خلأ احساسی، به فکر تشکیل زندگی مشترک می افتند.

 

بطور قطع ازدواج راهی به طرف تعامل، تبادل احساسات، هم دلی و هم دردی به حساب می آید و این فرآیند به ایجاد رضایت در انسانها از زندگی کردن باهم می افزاید. چنانچه حس تنهایی، ناشی از ضعف مهارت های اجتماعی شخص در تعامل با افراد دیگر باشد و یا علل شخصیتی و ابتلا فرد به اختلال های روانی باعث بوجود آمدن چنين حالتی در وی شده باشد، در چنين شرایطی ازدواج راه حلّ مناسبی برای کنار امدن با این حس نیست.

 

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی,آیا ازدواج چاره ای برای فرار از تنهایی است,ازدواج برای فرار از تنهایی

آیا ازدواج چاره ای برای فرار از تنهایی است

 

مضرات ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

ازدواج از روی تنهایی سه ضرر مهم دارد که امکان دارد شرایط شما را در چند سال آينده حتی از شرایط حالایتان هم بدتر کند:

 

انتخاب غلط

شاید برایتان پیش آمده باشد که به عنوان مثال در یک عصر جمعه پاییزی که دلتان هم حسابی گرفته است از منزل خارج شده باشید و یکی دو ساعت بعد با یک بغل پر از خرت و پرت که خریده اید به منزل بازگشته باشید. احتمالاً هنگامی که دارید لباستان را عوض می کنید از خریدهایی که نموده اید حس خشنودی می کنید. ساعتی بعد هنگامی که پای تلویزیون می نشینید به فکرتان میرسد که ای کاش فلان چیز را با فلان رنگ خریده بودید. اندکی بعدتر، سر سفره شام هنگامی که اولین لقمه را به دهان می گذارید به این فکر می کنید که حالا این خرت و پرت ها را کجا جا بدهید؟ و بالأخره هنگامی که سرتان را روی بالش می گذارید با خودتان می گویید« ای بابا، پولم رو خرج چه چیزهایی کردم».

 

این مثال اشنا یک نمونه ساده و کم زیان از تصمیماتی است که خيلي از اشخاص بخاطر گریز از وضعیت نامناسب روانی شان می گیرند و طبق آن اقدام می کنند. اکنون حسابش را بکنید که چنانچه به جای یک عصر دلگیر جمعه، حس تنهایی شما باشد و به جای تصمیم به خرید، تصمیم شما به ازدواج باشد، چه قدر احتمال دست زدن شما به یک انتخاب نادرست بیشتر خواهد بود؟ و پیامدهای آن اشتباه هم چه مقدار تلخ تر خواهد بود؟

 

افزایش احتمال کشمکش

تازه اگر موردی که برای ازدواج انتخاب نموده اید ، مناسب هم از آب در بیاید باز هم مشخص نیست که با ازدواج احساس تنهایی از جان شما رخت بربندد. چرا‌که شما در دوران پیش از ازدواج زمان زيادي را با این حس زندگی نموده اید و از همسری که بتواند تنهایی تان را پر کند برای خودتان کلی رویا بافته اید.

 

در چنين شرایطی کافی است تنها یک بار رؤیایتان محقق نشود تا شما همسر بیچاره تان را به باد انتقاد نامهربانی بگیرید و این شروع یک ماجرای پرکشمکش در زندگی مشترک شما خواهد بود.

 

افزایش احتمال طلاق

وقتی که شما حس تنهایی می کنید، حس می کنید قسمتی از وجودتان خالی است. در اغلب موارد این حس خلاء با ازدواج پر نمی شود. زیرا شما در درون حس کمبود می کنید.

 

با این اوضاع شما امادگی کافی برای رساندن زندگی مشترکتان به سر منزل مقصود یعنی« ما شدن» را نخواهید داشت. و از آنجایی که وقتی زن و شوهر نتوانند به نقطه« ما» برسند، احتمال این که به مشکلات اساسی بربخورند زیاد است در نتیجه احتمال این که کار زندگیتان به طلاق ختم شود هم زیاد خواهد بود.

 

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی,آیا ازدواج چاره ای برای فرار از تنهایی است,ازدواج برای فرار از تنهایی

ازدواج از روی تنهایی

 

والدین برای تنهایی فرزند چه کاری میتوانند انجام دهند؟

والدین همواره زمینه ای را در خانه و خانواده آماده کنند تا فرزندشان حس تنهایی نداشته و برای پر کردن این احساس خود به دوستی های خیابانی و ازدواج های اجباری پناه نبرد.

 

کارهایی که برای رها شدن از تنهایی باید انجام داد:

برای این که از این احساس تنهایی و روزمرگی خلاص شوید میتوانید برنامه های ورزشی و همینطور گردشی را چیده و برای فرار از این حس راههای ديگر را امتحان کنید.

 

برای مقابله با ترس تنهایی و شناخت آن بهتر است از مشاور کمک بگیرید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی, لوازم بهداشتی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023