پرسش و پاسخ های متداول درباره مشکلات جنسی و رابطه زناشوییمشکلات جنسی,رابطه زناشویی,مسائل جنسی

سوال های رایج در مورد مشکلات جنسی و رابطه زناشویی
1- رایج ترین علل مشکلات جنسی در بین زنان و مردان چیست ؟
مشکلات جنسی میتواند اشکال مختلفی داشته باشد که به این صورت تعریف ميشود ، هر مسأله جنسی یا عاطفی که مانع شود زن و شوهر به یک روابط رضایتبخش دو جانبه دست یابند.
رایج ترین مشکلات مردان عبارتند از: پروستات، کاهش جریان خون به آلت تناسلی مرد به دلیل ابتلا به دیابت، بیماریهای قلبی و یا بیماریهای ديگر، اسیب های عصبی به نخاع و یا کاهش در هورمون تستوسترون است.


مشکلات جنسی رایج در بین زنان عبارتند از: عدم تمایل جنسی به دلیل کاهش هورمون استروژن، اختلالات تیروئید( که میتواند در برخی از مردان هم تأثیر گذار باشد)، درد در موقع نزدیکی به دلیل مشکلات واژن من جمله کم بودن ترشحات واژن میباشد . در برخی از زوجین، متخصصین استفاده از بعضی داروها را علل مشکلات جنسی ميدانند که عبارتند از: الکل، نیکوتین، مواد مخدر، بعضی از داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی خاص.

 
2- رایج ترین مشکلات جنسی در مردان چیست ؟
پژوهش های نشان ميدهد که 75% از مردان تحت تأثیر انزال زودرس قرار می گیرند. از نظر بالینی انزال زودرس به این صورت تعریف ميشود :شروع انزال( خارج شدن منی) از آلت تناسلی که پیش از نزدیکی یا سریع پس از آغاز، معمولاً در عرض کم تر از 15 بار دخول رخ ميدهد .

هر مرد دست کم یک بار انزال زودرس را در زندگی خود تجربه نموده است . ولی براي برخی از مردان تبدیل به یک مشکل مزمن ميشود . انزال زودرس میتواند به حساسیت بالا، تحریک سیستم عصبی، وسواس فکری – عملی و گاهی وقت ها عدم کنترل عکس العمل بدن نسبت به برانگیختن جنسی( هیجان) مربوط شود. بی توجهی به انزال زودرس غالباً باعث عفونت در تومور پروستات ميشود که یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک ها این مشکل را حل خواهد کرد.

مشکلات زودگذر میتواند ناشی از استرس یا استفاده بعضی داروها مانند قرص سرما خوردگی باشد. درمان انزال زودرس حاوی داروهای ضدافسردگی که باید 12 ساعت پیش از عمل زناشویی خورده شود و استفاده از کاندوم براي کاهش حس میباشد . گاهی وقت ها کرم لیدوکائین میتواند به کاهش حس کمک کند ولی این کرم بر روی همسر هم تأثیر می گذارد.


3- تعریف واقعی از نقص عملکرد جنسی چیست و رایج ترین دلایل کدامند ؟
نقص عملکرد جنسی در مرد( impotence) هم نامیده ميشود که عبارت است از ناتوانی در کسب کردن نعوظ( erection)، عدم قابلیت در حفظ نعوظ کافی براي نزدیکی و همچنين ناتوانی در انزال بصورت پی در پی.


زمانی علل این مشکل را مسایل عاطفی می دانستند. ولی امروزه پزشکان بیماریهایی مانند فشارخون بالا، نارسایی کلیه، بیماري های قلبی زودرس، مشکلات پروستات، بیماری افسردگی و همچنین  افراط در استفاده از الکل و در برخی از مردان استعمال سیگار را دلایل این بیماري ميدانند . استرس مزمن و بعضی از داروها مانند داروهای فشار خون بالا و داروهای ضد بیماری افسردگی هم میتوانند نقش داشته باشند.

 

کاهش میل جنسی,روابط زناشویی,مشکلات جنسی

 


4- علل اختلال عملکرد در زنان چیست ؟
بر خلاف مردان که براي کاهش نزدیکی به رویدادهای خاص فیزیولوژیکی احتیاج دارند. زنان اینگونه محدودیت ها را ندارند. شایعترین علل ناتوانی جنسی زنان اغلب در مسایل مربوط به تمایل، انگیختگی جنسی و یا برخی وقتها مقاربت دردناک است. برخی از زنان ناتوانی در داشتن لذت( اوج لذت جنسی) و تجربه درد را گزارش ميکنند .


کاهش تمایل از وجود یک ارتباط سرد و ضعيف با همسر یا تنش های ديگر در زندگی، به وجود می آید . عوامل فیزیکی به کاهش هورمون های استروژن و تستوسترون که در حین یائسگی اتفاق می افتد مربوط می شود. این عوامل نه تنها تمایل را کاهش ميدهد ، همچنين باعث کاهش ترشحات واژن می شود و در نتيجه تحریک مشکل تر و نزدیکی دردناک خواهد بود.
بیماریهای خاص مثل اختلال تیروئید یا افسردگی هم میتوانند در تمایل زن تأثیرگذار باشد. عدم لذت به ندرت از مشکلات فیزیکی ناشی بوده غالباً از تحریک اشتباه به وسیله همسر به وجود می آید .

5- چه چیزی سبب ایجاد درد در آلت تناسلی مرد ميشود ؟
درد در آلت تناسلی مثل هر بخش دیگری از بدن میتواند ناشی از عوامل مختلفی من جمله عفونت، اسیب( ضربه) یا بیماري باشد. در بعضی مواقع دستکاری مفرط، نیش حشره یا جوش میتواند منجر به درد شود. ضایعات دردناک یا زخم در آلت تناسلی امکان دارد تبدیل به پروستات یا عفونت های ديگر شود. همچنین التهاب پروستات، urethritis (عفونت لوله ادراری که غالباً سبب سوزش و کلامیدیا ميشود .

گاهی کم خونی سلول های داسی هم میتواند باعث درد در آلت تناسلی شود. بیماري Peryronies که باعث نابه هنجار شدن شکل آلت تناسلی ميشود نزدیکی دردناک را براي مرد در پی خواهد داشت. در موارد نادر درد میتواند علامت سرطان باشد. از این رو درصورتی که ناراحتی شما قابل ملاحظه بود و ظرف چند روز فروکش نکرد به پزشک مراجعه کنید.

6- به چه دلیل برخی از زنان نزدیکی دردناک دارند ؟
از نظر پزشکان نزدیکی دردناک در 80% از زنان علل فیزیولوژیکی دارد. این دلایل عبارتند از:کاهش در هورمون زنانگی که منجر به خشک شدن واژن( واژن) ميشود . وجود مخمر یا دیگر عفونت های رحمی( جنسی)، uretherietis cystitis( از عفونتهای دستگاه ادراری) و بعضی از مشکلات ارتوپدی و در مواردی هم یبوست مزمن میتواند نقش داشته باشد. یک عامل شناخته شده ديگر valvar vestibulitis میباشد که بصورت التهاب در بخش خاصی از واژن است و شایعترین علل نزدیکی دردناک که اکثراً نادیده گرفته ميشود .

یک مدل خاصی از نزدیکی دردناک که بعنوان vaginismus( گرفتگی عضلات واژن) شناخته شده است که سبب گرفتگی غیر ارادی ماهیچه های واژن شده و گاهی میتوانند آنقدر قدرتمند باشند که واژن بسته شده و نفوذ( دخول) فوق العاده دردناک و یا غیر ممکن می گردد. این مشکل غالباً ریشه در یک اسیب روانی دارد.

7- انزال رتروگراد( پس رونده) چیست و چطور درمان ميشود ؟
به علت وجود نوعی عفونت در آلت تناسلی مرد، گاهی مایع منی بجاي بیرون آمدن به داخل مثانه بر می گردد و سبب ترشح ادرار و مایعات ناهنجار می گردد. این مسأله خطرناک نیست مگر اینکه زوج قصد به بچه دار شدن داشته باشند. پس رفت انزال میتواند بصورت کامل یا جزیی رخ دهد.

از دلایل ديگر میتوان به عمل جراحی پروستات یا مـجاری ادراری( ختنه اشتباه)، دیابت و استفاده از داروهای خاص مانند داروهای فشار خون بالا اشاره نمود . کنترل فشار خون به بهبود مسأله کمک ميکند . گاهی با تغيير داروی فشار خون، این مشکل خود بخود برطرف می گردد.

 

عملکرد جنسی,مشکلات جنسی,اختلالات جنسی


8- آیا داشتن نعوظ براي مدت طولانی خطرناک است ؟
پاسخ این سؤال اندازه زيادي بستگی به تعریف شما از طولانی مدت بودن دارد. درصورتی که نعوظ چهار ساعت یا بیش تر، بدون تحریک جنسی طول بکشد، نعوظ دائم( priapism) نامیده ميشود .
به طور رایج تحریک سبب ميشود که خون در آلت تناسلی جریان پیدا کند که این جریان خون، سبب ایجاد نعوظ ميشود . پس از انزال( خارج شدن منی) – یا درصورتی که تحریک قطع شود – جریان خون قطع شده و نعوظ پس رفت ميکند . امکان دارد گاهی خون فرستاده شده به آلت تناسلی براي ایجاد نعوظ به دام بیفتد و باعث ایجاد نعوظ دائم( priapism) شود که میتواند بسیار دردناک باشد و درصورتی که زود درمان نشود باعث ایجاد زخم در داخل آلت تناسلی شده و در بعضی موارد اختلال نعوظ دائم را در پی خواهد داشت.

نعوظ دائم( priapism) امکان دارد در هر مردی اتفاق بیافتد چه بسا در نوزادان، ولی در سنین 5، 10، 20 و 50 ساله شایع تر است. درمان این مشکل میتواند خيلي ساده باشد مانند استفاده از بسته های یخ یا بصورت تزریق دارو به آلت تناسلی و یا کشیدن خون از آلت تناسلی براي کاهش درد و تورم. ولی گاهی به عمل جراحی براي بازگردانیدن جریان خون مطلوب و انجام تخلیه کامل رگ ها از خون احتیاج است.


9- معمولاً چه داروهایی سبب کاهش جنسی در مردان و زنان ميشود ؟
شناخته شده ترین داروها، داروهای ضدافسردگی مانند Prozac و یا ارام بخش هایی مانند والیوم هستند که هر دو میتوانند در تمایل زنان و مردان تأثیر گذار باشند. قرص های ضد بارداری و هم برخی از فرمولاسیون های HRT استفاده شده در درمان علائم یائسگی میتواند در زنان سبب کاهش تمایل بشوند.

داروهایی که سبب ایجاد ضعف جنسی در مردان میشوند عبارتند از:بعضی داروهای فشار خون، آنتی هیستامین های استفاده شده براي سرما خوردگی یا آلرژی، بعضی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی( NSAIDS) مانند ایبوپروفن، داروهای سوزش معده مانند Tagamet, Zantac, Pepcid برخی از داروهای پائین آورنده چربی و بعضی از داروهای مورد استفاده در درمان بیماریهای پارکینسون و سرطان.

10- آیا این درست است که روابط جنسی میتواند در برخی اشخاص سبب سردرد شود ؟
آری، درست است و در پزشکی بعنوان سردرد آمیزشی شناخته شده است. جالب است که بدانید تأثیر آن در مردان بیش تر از زنان است. در حالی که بطور کلی سردرد در زنان بیش تر از مردان است. هنوز علل دقیق این مشکل را هیچ شخصی نمی داند برخی ميگويند امکان دارد مربوط به تغيير ناگهانی در جریان خون و متعاقب آن افت فشار خون در حین اوج لذت جنسی باشد و برخی ديگر آن را ناشی از رها شدن آدرنالین در بدن در طی دوره فعالیت جنسی ميدانند .

این سردرد ها در برخی از اشخاص امکان دارد چند هفته طول بکشد و بعد بهبود یابد و در برخی ديگر بطور نامعلوم و یا صرفا در مواقعی که روابط جنسی داشته باشد رخ دهد. درصورتی که چه شما امکان دارد از سردردهای میگرنی ستم نبرید، خیال ميشود که سردردهای آمیزشی مربوط به فعل و انفعالات شیمیایی باشد و شبیه سردردهای میگرنی درمان شوند.

برای هشدار :
خیال نکنید که هر سردردی که پس از سکس تجربه می کنید لزوماً سردرد آمیزشی است. کارشناسان معتقد هستند گاهی وقت ها ضایعات خوش خیم در مغز یا آنوریسم aneurysms( اختلال در رگ های خونی) هم میتوانند باعث سردرد بعد از عمل زناشویی شوند در اینگونه موارد به پزشک مراجعه کنید و از آن ها  مشاوره جنسی بگیرید.

 

منبع : ir-med.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------