از کجا بفهمم باردارم؟چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است, از کجا بفهمم باردارم, چگونه بفهمیم بارداریم

چگونه بفهمیم بارداریم

 

چطور بفهمم باردارم؟

آیا شما باردارید؟ برخی از علایم امکان دارد هنگامی که دوره قاعدگی تان به تعویق می افتد یا یک یا دو هفته بعد از آن ظاهر شوند.

آغاز اولین علایم بارداری در خانم‌ها متفاوت است، ولی رایج ترین علامت بارداری عقب افتادن عادت ماهانه ( پریود) است. و بیشتر برای کسانی است که قاعدگی مرتب دارند.

 

در صورتی که قبلا باردار شده باشید، امکان دارد علامت های بارداری دوم شما متفاوت از حاملگی قبل باشد.

 

گرچه تنها راه تشخیص قطعی بارداری، انجام تست بارداری است ولی علایم و نشانه هایی وجود دارد که باتوجه به آنها میتوانید تاحدودی به وقوع بارداری و حاملگی مشکوک شوید.

 

چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است, از کجا بفهمم باردارم, چگونه بفهمیم بارداریم

تست بارداری چند روز بعد از عقب افتادن پریودی جواب میدهد

 

علل رایج اختلال در قاعدگی

سطح استرس بالا

سطح استرس شما میتواند بر چرخه قاعدگی تاثیرگذار باشد. چنانچه استرس شدید را تجربه می کنید، این شرایط میتواند قاعدگی های نامرتب یا فقدان آنرا باعث شود.

 

زمانی که بدن در تلاش است به سطح بالای استرس رسیدگی کند، مغز تولید استروژن و دیگر هورمون های تولید مثلی موردنیاز برای تخمك گذاری را متوقف می کند. این اقدام به منظور جلوگیری از تولیدمثل در محیطی تهدیدآمیز و همینطور، محافظت از انرژی صورت می گیرد. در نتیجه، امکان دارد در زمان مقرر دوره قاعدگی را تجربه نکنید.

 

پس از یک روز کاری شلوغ، اقداماتی در راستای کسب ارامش و استرس زدایی از ذهن و بدن خود انجام دهید. انجام یوگا، یک استحمام گرم یا مطالعه کتاب میتوانند در این زمینه مؤثر باشند.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک

کیست های تخمدانی یکی از موارد در تأخیر قاعدگی میباشد و سبب می شود که تخمك گذاری دچار اختلال شود که علایم آن شامل رشد موهای زاید، افزایش وزن می باشد. بهتر است با انواع و علایم کیست های تخمدان آشنا شوید.

 

استفاده دارو

چنانچه اخیرا دچار بیماری شده باشید و داروهایی استفاده نموده باشید امکان دارد داروها سبب عقب افتادن قاعدگی شما باشد. به این علت دارو امکان دارد در چرخه قاعدگی تأثير بگذارد که بیشتر داروها در تولید استروژن و پروژسترون (Progesterone) در بدن اختلال ایجاد می کنند.

 

قرص های ضد بارداری

بعضی زنان برای جلوگیری از بارداری از قرص های هورمونی ضد بارداری استفاده می کنند که امکان دارد در زمان آغاز استفاده قرص های ضد بارداری تأخیر در قاعدگی را تجربه کنید.

 

زمانی که آغاز به استفاده قرص های ضد بارداری می کنید بدنتان می بایست با این قرص ها و دوز های هورمونی که قرص های ضد بارداری وارد بدنتان می کنند عادت کند.

 

دوره قبل از یائسگی

دوره ای که خانم از سن باروری به سن غیر باروری میرود را دوره یائسگی می گویند. عادات ماهیانه در این دوران امکان دارد بیشتر یا کم تر شوند که البته این امر عادی نیست و چنانچه تصمیم بارداری ندارید بهتر است از یک شیوه جلوگیری مطمئن استفاده کنید زیرا تا چند وقتی هنوز احتمال باروری وجود دارد.

 

یائسگی

زمانی است که شما به نقطه ای از زندگی میرسید که ديگر تخمك گذاری نمی کنید و یک رویداد طبیعی در زندگی است.

 

بارداری

زمانی که یک زن باردار می شود سطح هورمون های آن متفاوت میباشد و ترشح هورمون ها با غیر از دوران بارداری متفاوت میباشد که این سبب توقف قاعدگی می شود.

 

البته در بعضی از زنان بارداری پیش از این که عادت ماهانه آن ها قطع شود، کم شدن خونریزی و یا عقب افتادن آنرا تجربه می کنند.در چنين مواردی چنانچه احتمال بارداری می دهید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 

اختلال تیروئید

هر گونه نقص در عملکرد غده تیروئید، چه پرکاری تیروئید و یا کم کاری آن، میتواند به بی‌نظمی های قاعدگی منجر شود. غده تیروئید هورمون هایی را ترشح می کند که سوخت و ساز بدن را حفظ نموده و بر بسياري از هورمون های جنسی تاثیرگذار هستند. تغییرات در هورمون های استروژن و کورتیزول میتواند تخمك گذاری را متوقف کند، که به نوبه خود بر چرخه قاعدگی تاثیرگذار است.

 

چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است, از کجا بفهمم باردارم, چگونه بفهمیم بارداریم

علت دیر پریود شدن

 

در این مقاله با علایم و نشانه های اولیه ی حاملگی و بارداری اشنا خواهید شد.

نخستین علایم حاملگی یا نشانه های بارداری پیش از هنگام پریود، معمولاً تا ۳ هفته پس از لقاح صورت ظاهر می شوند.

 

بستگی به سیستم بدن شما، علائم بارداری پیش از پریود در هفته نخست پس از لقاح میتواند متفاوت باشد.

 

گاهی علامت های بارداری چند روز پیش از پریود خودشان را نشان می دهند. و گاهی چند روز پس از آن.

 

بیزاری از غذا

چنانچه شما به تازگی باردار هستید، طبیعی است که از بوی ساندویچ یا یک فنجان قهوه یا رایحه ای خاص حس تهوع کنید. اگر چه هیچ کس بطور قطع علت آنرا نمی داند ولی امکان دارد از عارضه های افزایش سریع ميزان استروژن در سیستم بدن شما باشد. در این شرایط امکان دارد حتی حس کنید نسبت به غذای مورد علاقه تان احساس نفرت دارید.

 

خستگی در ابتدای بارداری

هورمون پروژسترون در ابتدای بارداری به شدت افزایش پیدا می کند و سبب خستگی و کِسلی می شود.

 

گاهی امکان دارد به صورت ناگهانی خسته شوید و یا حس خواب آلودگی کنید.

 

خستگی هم که از علایم بارداری در ماه نخست پیش از پریود و آغاز بارداری میباشد علل مختلفی دارد،

 

از جمله این که جریان خون برای رشد جنین افزایش پیدا می کند، حتماً به اندازه کافی استراحت کنید و از ویتامین های قبل حاملگی با مشورت و دستور پزشک استفاده کنید.

 

تغییرات رفتاری

طبیعی است در طول بارداری رفتار شما تغيير کند، بخشی از آن به علت تغییرات هورمونی است که روی سطح انتقال دهنده عصبی شما( پیام های عصبی مغز) تأثير می گذارد. هر شخصی به شکلی متفاوت به این تغییرات واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال احساسات بعضی ها، چه خوب و چه بد، افزایش می یابد در حالیکه برخی ديگر افسرده و عصبی می شوند.

 

چنانچه شما آن قدر حس ناراحتی و ناامیدی می کنید که قادر نیستید مسوولیت های روزانه تان را انجام دهید، یا فکر می کنید به خودتان اسیب می رسانید، با روان شناس مشورت کنید.

 

افزایش قدرت بویایی

افزایش هورمون ها سبب حساسیت بیشتر شما دربرابر برخی از بوها می شود، و از علایم بارداری پیش از پریود به حساب می آید. تلاش کنید از بوهای تند دوری کنید.

 

افزایش ادرار

افزایش تکرر ادرار یکی از علایم نخست بارداری است و در پریودی دیده نمی شود.

 

حالت تهوع

اگر سالم هستید ولی حالت تهوع دارید علامت حاملگی است. البته بعضی خانم ها پیش از پریودی به صورت خفیف حالت تهوع را تجربه می کنند.

 

لکه بینی

بیشتر خانم‌ها در زمان درد پریودی لکه بینی را تجربه نمی کنند ولی در مراحل نخست بارداری لکه بینی دیده می شود.

 

تغییرات سینه ها

تغییرات سینه مثل بزرگ شدن آن و درد قبل از پریودی امری غیر رایج نیست. ولی تیره تر شدن نوک سینه نشانه درد پریودی نیست و از علایم نخست بارداری است.

 

یبوست

به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون، کاهش فعالیت بدنی و آب دریافتی رخدادی شایع در زمان بارداری است.

 

چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است, از کجا بفهمم باردارم, چگونه بفهمیم بارداریم

علت دیر مشخص شدن بارداری

 

ریزترین و مهم ترین علایم بارداری پیش از پریود نشدن و پس از آن چیست؟

اکنه

جوش های صورت من ناگهان ناپدید شده است. قبلا پوست من چرب بود و مجبور بودم روزی چند بار آنرا بشویم حالا آنها محو شده اند. فکر می کنم تغییراتی هورمونی در بدن من در حال رخ دادن است!

 

افرادی که پیش از بارداری پوست آن ها دچار اکنه نبوده امکان دارد دچار مسایل پوستی جدیدی شوند. تغییرات پوستی یکی از مهمترین علامت های نخست بارداری است.

 

بو و مزه

قبلا بوی سیگار حال من را بهم میزد ولی حالا این حس را ندارم.

 

حس بویایی شما در بارداری تغيير می کند و خيلي هم طبیعی است:بدن شما دارد برای حساس تر شدن بیشتر آماده می شود.

 

شما دارید موجود دیگری دیگری را در بدن خود پرورش می دهید! و همین طور که وزن اضافه کرده و زیبایی شما کم می شود قوی شدن حواس هشدار طبیعی بدن برای مراقبت بیشتر است.

 

تغییرات بدن

بدن من تغییرکرده و همسرم به من می گوید زیباتر از قبل شده ای. خودم هم که توجه کردم دیدم خطوط انحنای بدن من بیشتر شده و جوان تر بنظر می رسم!

 

هورمون ها میتوانند خصوصیت های جنسی شما را تغيير دهد. در این حالت، سینه ها بزرگ تر شده و امکان دارد لب ها نمایان تر شود. ولی مهمترین اتفاق، متفاوت شدن با قبل است.

 

اسهال و دیگر اختلال های روده ای

دچار اسهال شدید شده ام. ولی چون حس درد نداشتم به پزشک مراجعه نکردم. قبلا گاهی قبل از پریود این اتفاق برای من می افتاد ولی این دفعه فرق داشت.

 

بعضی ها در هفته های اول بارداری حس پف کردن بدن دارند. این اثرها نتیجه مختل شدن برخی از کارکردهای مجرای روده ای زن حامله بوده و پاسخی به تغییرات سریع بارداری است

 

درد

در پائین شکم حس درد کردم. مثل درد پریود بود ولی تیزتر و تیر کشنده تر!

 

ممکن است وقتی که تخمك به دیواره رحم در زمان لانه گزینی رویان می چسبد این دردها احساس شود. بدن تلاش دارد موجود بیگانه را در بدن ما شناسایی نماید. بهتر است به لکه بینی توجه کنید که علامت لانه گزینی است.

 

چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است, از کجا بفهمم باردارم, چگونه بفهمیم بارداریم

تاخیر پریود تا چند روز طبیعی است

 

چند روز تاخیر در پریود نشانه بارداری است؟

زمانی که بارداری رخ می دهد، هورمون hcg در بدن تولید می شود. این هورمون معمولا پس از یازده روز در خون قابل اندازه گیری است و می توان در این زمان اقدام به انجام آزمایش خون بارداری نمود. برای انجام این تست می توانید درخواست آزمایش خود را ثبت کنید تا نمونه خون گرفته شود. برای انجام آزمایش خون بارداری شرایط خاصی نیاز نیست و می توانید در هر ساعت از شبانه روز اقدام به انجام آن نمایید. از آنجا که سطح این هورمون از فردی به فرد دیگر متغیر است، بهتر است تا زمان پریودی خود صبر کنید و سپس اقدام نماید. در صورتی که برای انجام آزمایش خون بارداری عجله کنید، احتمال دارد با نتیجه منفی کاذب مواجه شوید.

 

چنانچه می خواهید از بی بی چک برای تشخیص بارداری استفاده کنید، بهتر است حدود 20 تا 25 روز از دوره پریودی قبلی گذشته باشد. احتمال خطا در این بازه زمانی وجود دارد، به همین دلیل بهتر است سه تا چهار روز پس از به تعویق افتادن دوره پریودی از این تست استفاده نمایید. 

 

چه زمانی برای بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

بارداری یک اورژانس پزشکی نیست، مگر این که درد شدید، خونریزی و یا یک شرایط پزشکی وجود داشته باشد که بارداری را پرخطر جلوه دهد.زنانی که امکان دارد باردار باشند میتوانند با خیال راحت چند روز- یا حتی چند هفته- برای دیدن پزشک صبر کنند. چنانچه هنوز عادت ماهانه تان شروع نشده است، قرار ملاقات با پزشک یا ماما را تنظیم کنید.اما، درصورتی که شخصی نمی تواند به ازمایش حاملگی در خانه دسترسی پیدا کند، باید هر چه زودتر به دنبال مراقبت پزشکی باشد. 

 

کلام آخر

آزمایش های بارداری خانگی قابل اطمینان نیستند، حتی اگر نتایجی مشابه ازمایش های تجاری را ارائه دهند. مطمئن ترین شیوه برای تائید حاملگی خرید تست یا مراجعه به پزشک است.اگرچه انتظار میتواند ناامید کننده باشد، ملاقات با ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای هر کسی که نتواند به ازمایش بارداری در خانه دسترسی پیدا کند، بهترین گزینه ی ممکن می باشد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023