پاي خانواده‌هاي يكديگر را به منازعه خود نكشيدپدر و مادر همسر

اگر شما زن و شوهر با هم اختلافي داريد هرگز پاي خانواده‌هاي خود را به اين منازعه باز نكنيد‎

 

اگر شما زن و شوهر با هم اختلافي داريد هرگز پاي خانواده‌هاي خود را به اين منازعه باز نكنيد. اگر با شوهرتان اختلاف داريد مادر او را سرزنش نكنيد.

در مورد شوهران هم همين قاعده حاكم است. آن‌ها نيز اگر با زنشان اختلاف دارند نبايد به مادر يا پدر همسرشان حمله كنند. در اين صورت بي‌آن‌كه دليلي وجود داشته باشد به خانواده‌هاي يكديگر توهين مي‌كنيد.

توهين كردن به پدر و مادر همسر، هرگز شادي و خوشبختي را به ارمغان نمي‌آورد.

مادر شوهر هم زماني عروس بوده است
چه خوب مي‌شد كه مادر عروس از اين‌كه اقوام داماد،‌ دخترشان را از او دور مي‌كنند، رنجشي به دل راه نمي‌داد. حقيقت اين است كه هيچ كسي نمي‌تواند پسر شما را از شما بگيرد. به ياد زماني بيفتيد كه جوان بوديد و تازه ازدواج كرده بوديد. به ياد اشتباهات بيش از اندازه‌اي بيفتيد كه وقتي از خانه پدر و مادرتان به خانواده شوهرتان رفتيد، مرتكب شديد.

به عروس‌تان سخت نگيريد و او را مورد حمله قرار ندهيد. به او فرصت بدهيد و به كوچك‌ترين بهانه گلويش را نگيريد. مطمئن باشيد كه اشتباهاتش برطرف مي‌شود همان‌طور كه اشتباهات شما برطرف شد.
 
داماد بي‌خرد نباشيد
بعضي از دامادها از فرزندان خود براي برخورد با خانواده زنشان استفاده مي‌كنند. هرگز اين كار را نكنيد. براي بچه‌ها ابدا چيز خوبي نيست. در ضمن شما هم با اين كارتان رفتار احمقانه‌اي به نمايش گذاشته‌ايد.

فرزندان‌تان را تشويق كنيد كه به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاي خود نزديك شوند. مطالب زيادي هست كه مي‌توانند از آن‌ها بياموزند ارزش‌هايي نظير توجه كردن، محبت كردن و بخشنده بودن. مطالبي كه در كتاب‌هاي درسي يا در مدارس نمي‌توانند آن‌ها را بياموزند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به شكلي از پدر و مادر، آموزگاران بهتري هستند زيرا تجربه‌شان به مراتب بيشتر است.

پدربزرگ و مادربزرگ در كهنسالي فرصت فراواني دارند كه آن را صرف نوه‌هاي خود بكنند. اغلب آن‌ها از نوه‌هايشان بيش از فرزندانشان مراقبت مي‌كنند.

گاه فرزندان شما پل ايده‌آلي ميان شما و بستگان خانواده همسرتان هستند. زيرا هم شما فرزندانتان را دوست داريد و هم آن‌ها فرزندان شما را. در جريان جنگ سرد بچه‌ها مي‌توانند كانال‌هاي ارتباطي ميان شما و خانواده همسرتان را باز نگه دارند.

به موارد كوچك اهميت بدهيد
درست كردن يك فنجان چاي براي پدر زن يا پدر شوهرتان در صبح اول وقت، كار خيلي دشواري نيست. اگر همين كار را با يك تبسم و با چهره‌اي شاداب انجام بدهيد كار مهمي صورت داده‌ايد. موضوع بسيار مهمي است.

مارتين لوتركينگ زماني مي‌گفت: "همه مي‌توانند بزرگ و كبير باشند. زيرا همه توان خدمت دارند. براي خدمت كردن نيازي به داشتن مدرك دانشگاهي نيست. نيازي به اين نيست كه با نظريات ارسطو و افلاطون آشنا باشيد. مجبور نيستيد نظريه نسبيت انيشتن را بدانيد تا به ديگران خدمت كنيد. كافي است كه دلي مهربان داشته باشيد و روحي انباشته از عشق."

درباره خانواده همسرتان شايعه‌سازي نكنيد
جلسات ميهماني را به جلسات صحبت درباره مادرزن و مادرشوهرتان تبديل نكنيد. هر خانواده‌اي براي خود مشكلاتي دارد. بحث مسايل خانوادگي با ديگران به صلاح شما نيست. به اين مي‌ماند كه رخت‌هاي كثيفتان را در حضور ديگران بشوييد.

مسايلتان را در چارديواري خود حفظ كنيد. روي مسايلتان كار كنيد. صبور و شكيبا باشيد. مي‌توانيد موانع پيش رويتان را از ميان برداريد.

تلفن‌ گاه مشكلاتي ايجاد مي‌كند. ممكن است زنتان تلفن را بردارد و مدتي مديد با مادرش حرف بزند و همه مسايل خانه را با او در ميان بگذارد. اين‌كه براي شام چه غذايي تهيه ديده‌ايد، رييس‌تان به شما چه گفته است. دوست مشتركتان چه كرده است. خلاصه هر چه مطلب هست از جزيي تا كلي در اختيار مادرزن قرار مي‌گيرد.

اين بدترين اشتباهي است كه يك زن مي‌تواند بكند. وقتي با مردي ازدواج مي‌كنيد و به خانواده او مي‌پيونديد اسرار آن‌ها، اسرار شما مي‌شوند. بايد به خلوت آن‌ها احترام بگذاريد.

در گفتن مطالب احتياط كنيد
ممكن است پدر زنتان را دوست نداشته باشيد، با اين حال بايد موضوع را نزد خود نگه داريد و در اين باره با كسي حرفي نزنيد به خاطر زن‌تان و به خاطر فرزندان‌تان.

توجه داشته باشيد كه بچه‌ها گوش‌هاي بزرگ دارند. اغلب حرف‌هايتان را مي‌شنوند و آن‌ها را تكرار مي‌كنند. متوجه هم نيستند كه چه مي‌گويند. براي حفظ آرامش در خانواده متوجه حرف‌هايتان باشيد. به خصوص دقت كنيد كه در حضور بچه‌ها چه مي‌گوييد.

از جنبه ديگري نيز به موضوع نگاه كنيد. آيا مايليد وقتي پا به سن گذاشتيد و دخترتان ازدواج كرد، شوهر او پشت سرتان حرف بزند؟
 
منبع:مجله موفقیت

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------