بیوگرافی باریش مانچو مشاهیر موسیقی راک ترکیهزندگی نامه باریش مانچو, آهنگ های باریش مانچو, مشاهیر موسیقی راک ترکیه

باریش مانچو از مشاهیر موسیقی راک ترکیه است

 

بیوگرافی باریش مانچو، از بهترین خواننده های راک ترکیه

باریش مانچو، از مشاهیر موسیقی راک ترکیه است که در آهنگسازی، خوانندگی و برنامه سازی تلویزیون نیز فعالیت های زیادی انجام داده. او در طول زندگی خودش بالغ بر دویست عدد آهنگ ساخته و زندگی پرباری را تجربه کرده است.

چکیده ای از بیوگرافی باریش مانچو 

نام : باریش 

نام خانوادگی : مانچو

سال تولد : 2 ژانویه ۱۹۴۳

محل تولد : استانبول

نام پدر : اسماعیل حاکی مانچو

نام مادر : ریکات

علت معروفیت : خواننده، آهنگساز و برنامه ‌ساز تلویزیونی و از مشاهیر موسیقی راک ترکیه

 

باریش مانچو, بیوگرافی باریش مانچو, باریش مانچو مشاهیر موسیقی راک ترکیه

باریش مانچو در آهنگسازی، خوانندگی و برنامه سازی تلویزیون فعالیت انجام داده

 

بیوگرافی باریش مانچو 

نام کوچک او باریش و نام خانوادگی اش مانچو است، نام او به زبان ترکی استانبولی به صورت Barış Manço نوشته می شود. او در استانبول به دنیا آمد و تاریخ تولد او را در دوم ژانویه ی 1943 گزارش کرده اند.

 

مانچو در خانواده ای نسبتا پرجمعیتی زندگی می کرد و فرزند چهارم خانواده بود. پدر و مادر او با توجه به این که در دوران جنگ بودن، با هدف صلح جهانی، نام او را باریش نهادن که در زبان ترکی، باریش به معنای صلح می باشد. نام پدر باریش اسماعیل حاکی مانچو و نام مادرش ریکات بود. 

 

باریش در دوران راهنمایی در مدرسه ی کمال پاشای استانبول تحصیل کرد و برای دوره ی دبیرستان به مدرسه ی گالاتاسارای این شهر رفت. اتفاقا اولین گروه موسیقی باریش مانچو در همان سال های دبیرستان و با همکاری دوستان دبیرستان او شکل گرفت. او نام این گروه را kafadarlar نهاد و این گروه را می توانیم مبدا و شروع فعالیت های مانچو در عرصه ی موسیقایی معرفی نماییم.

 

البته نام این گروه بعدها تغییر کرد و با نام Harmonler شناخته تر شد. او برای ادامه ی تحصیلات دانشگاهی خود در رشته های نقاشی، گرافیک و معماری بلژیک رفت و سال های  1963-1971 را در فرهنگسرای هنرهای زیبای این کشور گذراند و تحصیلات خود را به پایان رسانید.

 

مانچو پس از اینکه تحصیلات خود را در رشته های ذکر شده تمام کرد، دوباره به ترکیه بازگشت و تصمیم گرفت که فعالیت های موسیقی خود را دوباره از سر بگیرد. "Fuat Guner" و "Mazhar Alanson" اولین همراهان مانچو بعد از بازگشت او از بلژیک بودن که او با همکاری آن ها یک گروه موسیقی با نام Kaygszlar را راه اندازی کرد. Hey koca topço اولین ترانه ی مانچو بود که در سال 1973، اولین موزیک ویدیویی مانچو برای آن ساخته شد. 

 

زندگی خصوصی مانچو و نحوه ی آشنایی او با همسرش 

لاله مانچو نام همسر باریش است. آن ها در سال 1978 ازدواج کردند و زندگی خوبی نیز با هم داشتند. داستان آشنایی مانچو با همسرش لاله از این قرار است که یک روز لاله برای مهمانی به منزل خواهرش رفت و از آنجایی که تلفن منزل خواهرش خراب بود برای استفاده از تلفن همسایه ی بالایی که دوست شوهر خواهرش هم بود، به طبقه ی بالا رفت.

 

باریش مانچو همان دوست شوهر خواهر لاله بود و به محض اینکه درب را باز کرد با این سوال خانم لاله مواجه شد که آیا می تواند زنگ بزند، آقای مانچو در پاسخ به این سوال به شوخی مطرح کردن که اگر با من ازدواج کنی، چرا که نه! و لاله پاسخ این شوخی او را با " چرا که نه! " داد. این اتفاق که شروع آشنایی آن ها بود در سال 1975 رخ داد و آن ها بعد از گذشت سه سال با یکدیگر ازدواج کردن و حاصل این ازدواج "Dogukan" و "Batkan" فرزندان آن ها بودند. 

 

باریش مانچو, بیوگرافی باریش مانچو, باریش مانچو مشاهیر موسیقی راک ترکیه

باریش مانچو، در طول زندگی خودش بالغ بر دویست عدد آهنگ ساخته است

 

آغاز فعالیت های تلویزیونی باریش مانچو 

اولین برنامه تلویزیونی مانچو در سال 1988 با نام " 7 to 77 " در یکی از شبکه های معروف ترکیه با نام "TRT 1) Turkish State TV , 1st. channel)" اجرا شد. این برنامه برای بار دوم در سال 1998 اجرا شد و با رکود خوبی برای دیدن برنام در تاریخ ترکیه مواجه شد. البته لازم به ذکر است بدانید که این برنامه هنوز هم یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی ترکیه محسوب می شود. "From the Polar Circle to Equator" دومین برنامه ی تلویزیونی مانچو و گروهش بود که این برنامه شهرت جهانی پیدا کرد و در کشورهای مختلفی پخش شد. 

 

آثار باریش مانچو 

او بالغ بر دویست آهنگ ساخت  و آهنگ های او از ابعاد جهانی مورد توجه قرار گرفتند و به زبان های مختلف بلغاری، یونانی، فارسی، عربی و رومانی ترجمه و پخش شدند. او بارها برای برنامه های تلویزیونی که ساخته بود و برای آهنگسازی هایش جایزه های بزرگ و کوچک برد.

 

دریافت عنوان هنرمند دولت در سال 1991، دریافت  نشان بین‌المللی تکنولوژی، گرفتن دکترای افتخاری از دانشگاه «حاجت تپه» و «پاموک قلعه»، بین‌المللی فرهنگ و صلح از دانشگاه سوکا(سال ۱۹۹۱) در ژاپن، دریافت نشان عالی شرف از بنیاد هنر توکیو، دریافت نشان شوالیه لئوپولدII در بلژیک و دریافت نشان طلا و یک نشان پلاتین برای 12 تا آهنگ، از افتخارات باریش مانچو می باشد. 

 

بهترین اهنگ باریش مانچو, باریش مانچو ملواز, باریش مانچو

باریش مانچو آهنگساز، خواننده و برنامه ساز تلویزیون ترکیه است 

 

انتهای زندگی مانچو

مانچو در نهایت در اثر عارضه ی قلبی در سال 1999درگذشت. او به عنوان سفیر صلح، کنسرت های زیادی را به نفع کودکان بی سرپرست و مردم محروم افریقا و آسیا برگزار کرد و نهایتا  به عنوان سفیر صلح از سوی سازمان ملل ، انتخاب شد. بعد از فوت مانچو، هزاران نفر از جای جای دنیا، برای بدرقه ی با شکوه او از این دنیا حاضر شدند. 

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------