بیوگرافی مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایرانبیوگرافی مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس

مهدی کرم‌پور

 

بیوگرافی و عکس های مهدی کرم‌پور

مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس متولد ۳۰ بهمن ۱۳۵۵ در تهرانمی باشد. مهدی کرم‌پور دارای مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی سینما با درجه برگزیده است و سینما را با ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی و مستند شروع نموده‌ است. او در کنار فیلم‌سازی با مطبوعات هم همکاری نموده‌است و می‌توان نوشته‌ها و مقالات مختلفی را در بین آثارش مشاهده کرد.

چکیده ای بیوگرافی مهدی کرم‌پور

نام: مهدی کرم‌پور

تاریخ تولد: ۳۰ بهمن ۱۳۵۵ 

محل تولد: تهران 

ملیت: ایرانی

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌نویس

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا اکنون

 

بیوگرافی مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور,بیوگرافی مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس

مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس

 

بیوگرافی مهدی کرم‌پور

مهدی کرم‌پور دارای مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی سینما با درجه برگزیده است و سینما را با ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی و مستند شروع نموده‌است. وی در کنار فیلم‌سازی با مطبوعات هم همکاری نموده‌است و می‌توان نوشته‌ها و مقالات گوناگونی را در بین آثارش دید. به جز این مهدی کرم‌پور تدریس سینما هم می‌ کند و در جشنواره‌های گوناگونی عضو هیئت انتخاب و داوری آثار شرکت‌کننده بوده‌است.

 

وی در کنار عضویت در آکادمی داوری سینمای ایران، سابقه عضویت در شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران (۱۳۸۶–۱۳۸۹)، سخنگویی شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران (۱۳۸۹)، ریاست شورای صنفی نمایش خانه سینما (۱۳۸۷–۱۳۸۹)، عضویت در شورای مرکزی جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، عضویت در مجمع مشاوران هیئت مدیره خانه سینما (۱۳۸۷–۱۳۸۹)، عضویت در هیئت مؤسس انجمن فیلم کوتاه ایران و هیئت امنای انجمن سینمای جوان ایران هم داشته‌است.

 

بیوگرافی مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور,تصاویر مهدی کرم‌پور

بیوگرافی مهدی کرم‌پور

 

مهدی کرم پور در تلویزیون

مهدی کرم پور تا به حال در تلویزیون و رسانه ملی مهمان چند برنامه پر بیننده بود که از جمله مهمان برنامه دورهمی با اجرای مهران مدیری و کتاب باز با اجرای سروش صحت را می توان نام برد.

 

وی در مورد شغل کارگردانی و فیلمسازی گفته: به عقیده من فیلم سازی بخشی از زندگی شخصی من است. وقتی وارد سینما شدم، خودم را سینماگر نمی‌دانم، بلکه جایی است که باید حرفایی را زد و من دوست دارم کارهای متفاوت را تجربه کنم و ساخت یک روند فیلم سازی را دوست ندارم.

 

کرم پور در سال ۱۳۸۱ با ساخت فیلم سینمایی «جایی دیگر» به صورت حرفه ای وارد کارگردانی شد و در همان قدم نخست موفقیت بسیاری به دست آورد. او تاکنون فیلم‌های «چه کسی امیر را کشت؟»‌، «تهران در جست و جوی زیبایی» و «پل چوبی» و سوفی و دیوانه و پاییز و … کارگردانی کرده و با بازیگران معروف ایرانی همکار داشته است.

 

بیوگرافی مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور,زندگینامه مهدی کرم‌پور

بیوگرافی مهدی کرم‌پور کارگردان و فیلمنامه‌نویس

 

حواشی و جنجال ها

یکی از حواشی این کارگردان واکنش به ازدواج مهناز افشار و انتقاد از مرضیه برومند بود.

 

بعد از اظهارات مرضیه برومند در مورد ازدواج مهناز افشار، مهدی کرم‌پور، در یادداشتی به انتقاد از مرضیه برومند گفت مهناز افشار با یاسین رامین در کمال صحت عقل و سلامت تن ازدواج کرده‌اند، او همین طور گفت:

 

“خطبهٔ عقدشان (مهناز افشار و یاسین رامین) را هم سید محمد خاتمی خواند و به عکس اطلاع رسانی نادرست خانم مرضیه برومند من به شما می‌گویم که پرده پوشی هم در کار نبود و آقای خاتمی کاملاً عروس و داماد و خانواده‌هایشان را خوب می‌شناخت و پذیرفته بود و… حال همه هم خوب بود.”

 

همین طور مهدی کرم‌پور از جمله ۱۴۰ هنرمند ایرانی بود که با امضاء طوماری در مورخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲، همراه با دیگر اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، ضمن قدردانی انصراف عارف به نفع روحانی، از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ حمایت آشکار کرد.

 

انصراف از جشنواره فیلم فجر از دیگر حواشی این کارگردان است.

 

مهدی کرم‌پو بعد از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در دی ۱۳۹۸، پیشنهاد داوری در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر را قبول نکرد.

 

بیوگرافی مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور,عکس مهدی کرم‌پور

عکس مهدی کرم‌پور

 

ازدواج مهدی کرم پور 

از زندگی شخصی او و اینکه آیا ازدواج کرده و همسری دارد یا نه خبری منتشر نشده است. ولی او در برنامه دورهمی با اشاره به عاشق شدنش و ازدواجش گفته: من سالهاست عاشق هستم و همسرم خانم کرمی یکی از بهترین دستیاران و برنامه‌ریزان سینماست.

 

فیلم‌شناسی

مجموعه‌های تلویزیونی

- سال‌های ابری (۱۳۹۳)

- یه تیکه زمین (۱۳۹۱)

 

فیلم سینمایی

سوفی و دیوانه (۱۳۹۵) پل چوبی (۱۳۹۰) تهران: سیم آخر اپیزود دوم فیلم طهران تهران (۱۳۸۸)
 چه کسی امیر را کشت؟ (۱۳۸۴)  چه کسی امیر را کشت؟ (۱۳۸۴)

 

فیلم‌های کوتاه

 روی جادهٔ نمناک (۱۳۷۹) زندگی بر فراز دنیا (۱۳۷۷) دعوت (۱۳۷۶)
 بودن یا نبودن (۱۳۷۶) دیوار (۱۳۷۶) عروسک کوکی (۱۳۷۵)

 

فیلم‌های تلویزیونی (تله فیلم)

بارانداز (۱۳۸۸) شیفت شبانه (۱۳۸۸)  روز هشتم (۱۳۸۸)
 روز هفتم (۱۳۸۶) اخراجی (۱۳۸۶)

 

بیوگرافی مهدی کرم‌پور, مهدی کرم‌پور,تصاویر مهدی کرم‌پور

تصاویر مهدی کرم‌پور

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------