بیوگرافی فرهاد دریا، موسیقی‌دانان افغانستانفرهاد دریا در شهر کابل در خانواده‌ای بیات که از شهر قندوز بودند به دنیا آمد

 

نام اصلی: فرهاد ناشر

نام مستعار: فرهاد دریا

تولد: ۲۲ سپتامبر ۱۹۶۲کندز، افغانستان

ملیت: افغان

سبک‌(ها): پاپ، دنس، غزل، موسیقی کلاسیک

ساز(ها): هارمونیوم، ساز کلیدی، گیتار

 

فرهاد ناشر با نام هنری فرهاد دریا در 31 شهریور 1341 (۲۲ سپتامبر ۱۹۶۲)در کابل، افغانستان متولد شد. موسیقی‌دان، خواننده، بازیگر و فعال حقوق بشر افغان و تأثیرگذارترین هنرمند افغانستان از دهه ۱۹۸۰ تا کنون می‌باشد. فرهاد دریا به عنوان یکی از برترین موسیقی‌دانان افغانستان نه تنها توسط موسیقی‌اش بلکه توسط اعمال خیرخواهانه و وطن‌پرستی‌اش نزد مردم افغانستان شناخته می‌شود و از سال ۲۰۰۶ تاکنون سفیر صلح سازمان ملل متحد در افغانستان می‌باشد. 

 

 فرهاد دریا به عنوان یکی از برترین موسیقی‌دانان افغانستان است

 

فرهاد دریا در شهر کابل در خانواده‌ای بیات که از شهر قندوز بودند به دنیا آمد. دریا در مدرسه (مکتب) متوسطه شیرخان در کندز درس خواند، که البته نام این مدرسه از نام پدربزرگش، شیرخان، گرفته شده بود. او اولین گروه موسیقی خود را با نام نیستان تشکیل داد، او بعداً از دبیرستان حبیبیه فارغ‌التحصیل شد. بعد از دبیرستان او در دانشگاه پلی‌تکنیک کابل و بعداً در دانشگاه کابل به تحصیل مشغول شد.

 

در همین زمان بود که اولین گروه موسیقی حرفه‌ای خودش را با نام گروه باران شکل داد. خود گروه به دلیل ترانه‌های غیرسنتی‌شان آن‌قدر موفق نبودند؛ اگرچه چهره‌های آن‌ها در بین مردم شناخته شد، فرهاد دریا، اسد بدیع، مختار مجید و جاوید راهی که ار اعضای اصلی این گروه بودند. او در حال درس خواندن در دانشگاه، برای دیگر خواننده‌ها موسیقی زیر نام مستعار ابر موسیقی می‌نوشت. در سال ۱۹۸۸ در دانشگاه به عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه کابل شناخته می‌شد و برای یک‌سال پیش از رهسپار شدن به اروپا، موسیقی کلاسیک اروپایی را خواند.

 

بعد از سفر به پراگو و هامبورگ به پاریس رسید و با "'سلطانه امام" آشنا شد. آن دو در ۱۹۹۳ ازدواج کردند و به ایالات متحده در ۱۹۹۵ رهسپار شدند و در حال حاضر در ویرجینیا سکونت دارند. اولین فرزند او در سال ۱۹۹۶ پسری با نام هجران دریا به دنیا آمد.

 

 

فرهاد دریا افزون بر زبان فارسی که زبان مادری اوست، به زبانهای پشتو، ازبکی و هندی نیز آواز می خواند.  

فرهاد دریا از شخصیت عالی و پسندیده ای برخوردار است. در بیشتر کنسرت‌هایش با پتلون کاوبای (نوعی لباس افغانی)، پیراهن و تنبان افغانی و لنگی ظاهر می شود. آقای دریا معتقد است که با این پوشش می‌تواند به مردم جهان بگوید که مردم افغانستان خشن نیستند. 

 

 آهنگ های فرهاد دریا

 

فرهاد دریا می‌گوید: که همیشه در خواب‌های کودکی‌اش، خود را به صورت یک "سوپرمن" می‌دید که پرواز می‌کرد تا کسانی را که گرفتار مشکلی شده‌اند، نجات بدهد.

او می‌گوید: "روزی به پسرم هجران كه هنوز مكتب نمى‌رفت، غذا مى‌دادم. او هم مانند بیشتر کودکان هم‌سنش در نان خوردن (غذا خوردن) مشكل داشت. يك روز گفتم، مى‌فهمى كه چند مليون دخترك و بچه کوچک به سن و سال تو غذا‌ خوردن را بسيار دوست دارند اما چیزی براى خوردن ندارند؟ و تو كه شكر هر چيز دارى، نمى‌خورى؟ هجرانك براى چند لحظه خاموش ماند و ناگهان گفت بابه دريا، پس چرا به آنها نان نمی‌دهی؟"

فرهاد دریا می‌گوید که این حرف پسرش، او را به ياد خواب‌هاى كودكيش انداخته و با خود اندیشیده که شايد تقدير همین است که دست ديگران را بگيرد.

 

فرهاد دریا در سال ٢٠٠٣ بعد از ١٣ سال دوری از کابل دوباره به این شهر بازمی‌گردد اما کابل را پر از کودکانی می‌یابد که یا کار می‌کردند یا هم در کوچه و خیابان شهر سرگرم گدایی بودند.

او می‌گوید که انتخابش مشخص بود. چون فکر می‌کرد که هجران به او وظیفه سپرده تا به کودکان محروم کمک کند.

 

از همان سال کار برای کودکان خیابانی در افغانستان را به صورت جدی آغاز می‌کند.

فرهاد دریا معتقد است که بیشتر کودکان افغان، بی‌آنکه دوره کودکی را بگذرانند، نقش و مسئولیت بزرگسالان را به دوش می‌کشند.

فرهاد دریا بر این باور است که خانواده، وطن اصلى كودك است. براى آن كه او از مزاياى كودك بودن بهره‌مند شود، نياز دارد تا در دامن يك خانواده‌ای سالم، كه از وظایف خود و حقوق خود و فرزندان خود آگاه باشد، پرورش يابد.

 

فرهاد دریا موسیقی‌دان، خواننده، بازیگر و فعال حقوق بشر افغان و تأثیرگذارترین هنرمند افغانستان است

 

کارهای فرهاد دریا :

۱۹۹۰—۲۰۰۳

او در طول سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ چندین آلبوم را عرضه کرد که بیشتر آن‌ها با موضوع ورود شوروی به افغانستان و جنگ و آوارگی مردمش سروکار داشت. بیشتر موسیقی‌اش در مورد مردم افغانستان و یکپارچگی آنان بود. آلبوم او در سال ۲۰۰۳، سلام افغانستان که اولین آلبوم او بعد از سال‌های جنگ در افغانستان بود، با همین موضوع سروکار دارد. او جزو اولین هنرمندانی بود که بعد از ورود ایالات متحده به افغانستان به کشورش بازگشت و کارهای فرهنگی و بشردوستانه‌اش را آغاز کرد. این تلاش‌هایش او را یکی یکی از برترین موسیقی‌دان‌های افغانستان و «بهترین خواننده سال» در کشورش و همچنین در دانمارک تبدیل کرد. دریا در این مدت بیش از ۱۸ آلبوم موسیقی عرضه کرد.

 

۲۰۰۳—۲۰۰۸:سفیر صلح سازمان ملل

از سال ۲۰۰۳ تاکنون فرهاد دریا روی پروژه‌های خیرخواهانه و بشردوستانه خویش کار می‌کند. او همچنین در عملکردهای صلح و انتخابات با دولت افغانستان همکاری می‌کند. او در سال به عنوان «سفیر حسن نیت و صلح» سازمان ملل در افغانستان انتخاب شد. او از سال ۲۰۰۳ تاکنون فعالیت‌های زیادی در عرصه کمک به کودکان خیابانی داشت و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در سال ۲۰۰۶ از این هنرمند، به خاطر «خدماتش در زمینه حقوق بشر» قدردانی کرد. او از سوی سازمان ملل متحد به عنوان «بهترین مدل نسل کنونی افغانستان» شناخته شد و از او به خاطر کمک‌هایش به صلح قدردانی شد.مراسمی نیز با نام «روز سپاس از دریا» در کابل به خاطر کمک‌های مالی و بشردوستانه دریا برگزار شده بود.

 

زندگی نامه فرهاد دریا

 

۲۰۰۸:آلبوم هه! و کنسرت تاجیکستان

در سال ۲۰۰۸، دریا آلبوم بین‌المللی و استودیویی‌اش با نام هه! (به انگلیسی: !HA) را عرضه کرد. این آلبوم یک اثر بسیار موفق در افغانستان بود. ویدئو «نزدیک شدن» از همین آلبوم در تلویزیون ملی افغانستان عرضه شد که یکی از آثار موفق در همان سال به حساب می‌آمد. او در این آلبوم بیشتر از ترانه‌های وطن‌پرستانه استفاده کرده‌است.

 

۲۰۱۰— تاکنون

در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۰ فرهاد دریا کنسرتی را در شهر هرات در بین هوادارانش انجام داد. بلافاصله پس از پایان کنسرت حمله‌کننده‌ای انتحاری سوار بر موتورسایکل، بمب خود را انفجار داد که باعث زخمی شدن ۱۳ نفر شد. در این حادثه به فرهاد دریا آسیبی نرسید. جنرال مجید روزی، فرمانده پلیس بخش غرب افغانستان، بیان کرد که هدف این انفجار ایجاد رعب وحشت و پراکنده‌شدن شرکت‌کنندگان این کنسرت بوده‌است. این انفجار از سوی تمامی مردم افغانستان و مقامات افغان محکوم شد و فرهاد دریا اعلام کرد که این‌طور حوادث نمی‌تواند پیش‌روی او و دیگر فعالان حقوق بشر را از کمک به صلح برای مردم افغانستان بگیرد.

 

آلبوم های فرهاد دریا

 

آلبوم‌های فرهاد دریا :

یار بی وفا

راه رفته

محلی

زارو جانه

باران

غزل

بلبل آواره

مازدیگر

بزم غزل

مهربانی

بیگم جان

آتش پرچه

افغانستان

زنده در سانفرانسیسکو

شکر

در سرزمین بیگانه

قبیله عاشق

گُلم گُلم

سلام افغانستان - ۲۰۰۳

هه! - ۲۰۰۸

یاهو - ۲۰۰۸

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------