راز موفقیت لیلی گلستان: یک نگاه عمیق به زندگینامه و آثارلیلی گلستان

لیلی گلستان

 

زندگینامه و دستاوردهای لیلی گلستان: یک پیشرو در عرصه ترجمه ادبیات فارسی

لیلی گلستان، یک نماد ارزشمند از فرهنگ و هنر ایران معاصر است. در این مقاله از بیتوته، زندگی، آثار و تأثیرات این شخصیت برجسته در حوزه‌های ادبیات و هنر بررسی خواهد شد. 

در داستان هر فرد، رشد و تحولاتی وجود دارد که نه تنها شخصیت او را شکل می‌دهند بلکه تاثیراتی عمیق بر جامعه و فرهنگ دارند. یکی از این شخصیت‌های برجسته و پرافتخار که با عطری از هنر و ادبیات پرورش یافت، "لیلی گلستان" بوده است. زندگی این فرد بر مبنای اهالی هنر و ادبیات، پرشتاب و پررنگ بوده و از مراحل مختلفی از تجربه و دستاوردهایش گذر کرده است. این مقاله به بررسی و بیان مسیر زندگی و آثار هنری این شخصیت فرهنگی پرداخته و سعی در نگاهی نزدیک به ابعاد گوناگون زندگی و آثار او دارد.

 

ترجمه ادبیات

لیلی گلستان به همراه مادرش

 

زندگینامه لیلی گلستان

لیلی گلستان در ۲۳ تیر ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد. خانواده‌اش از جامعه‌ی هنر و ادبیات بودند و از همان بچگی، با محیط فرهنگی پر زرق و برقی روبه‌رو شد. پدرش، ابراهیم گلستان، کارگردان و نویسنده معروف سینمای ایران بود و مادرش، فخری گلستان، به عنوان یک ترجمان ماهر در عرصه ادبیات شناخته می‌شد. او از بزرگترین اندیشمندان و فعالان اجتماعی همان دوران محسوب می‌شد.

 

در دوران کودکی لیلی، پدرش به عنوان کارمند شرکت نفت مشغول به کار بود و این باعث شد که خانواده‌شان برای مدتی در آبادان زندگی کنند، اما بعدها دوباره به تهران بازگشتند. در خانه‌ی گلستان، افرادی مانند سیمین دانشور، اخوان ثالث، و جلال آل‌احمد و... رفت‌وآمد داشتند و این به لیلی فرصت داد تا با این شخصیت‌های بزرگ آشنا شود و از تجربیات آن‌ها بهره ببرد.

 

لیلی تا مقطع نهم متوسطه در تهران تحصیل کرد و سپس برای ادامه تحصیلات به فرانسه رفت. او در مدارس معتبر فرانسه به تحصیلات خود ادامه داد و در رشته‌های مختلفی مانند طراحی پارچه فعالیت کرد. همچنین در کلاس‌های آزاد دانشگاه سوربن شرکت کرد و در زمینه‌ی ادبیات فرانسه و تاریخ هنر جهان تحقیقات خود را گسترش داد.

 

پس از اتمام درس، لیلی به ایران بازگشت و به عنوان یک طراح پارچه در کارخانه‌ی پارچه‌بافی مشغول به کار شد. سپس وارد عرصه‌ی تلویزیون شد و به عنوان طراح لباس و سپس مدیر برنامه‌های کودک و نوجوان به فعالیت پرداخت. او برای مدت طولانی در فضای تلویزیون فعالیت داشت و سپس در سال ۱۳۴۷ با نعمت حقیقی ازدواج کرد.

 

در سال ۱۳۶۰، لیلی گلستان کتابفروشی گلستان را در گاراژ خانه‌اش تأسیس کرد. این کتابفروشی به سرعت معروف شد و نویسندگان و شاعران معروفی مانند احمد شاملو، محمد زهری، احمد محمود، علی‌اکبر سعیدی سیرجانی، عبدالحسین نوایی و بسیاری دیگر به طور متناوب به آن مراجعه می‌کردند.

 

زندگینامه لیلی گلستان

لیلی گلستان و آندره تارکوفسکی در فستیوال ونیز

 

تاسیس نگارخانهٔ گلستان

در سال ۱۳۶۸، لیلی تصمیم به تبدیل کتابفروشی به یک نگارخانه هنری با نام "نگارخانه گلستان" گرفت. این نگارخانه با نمایش آثار سهراب سپهری، که از جمله آثاری است که به خانواده گلستان تعلق داشت، کار خود را آغاز کرد. افتتاحیه این نگارخانه با استقبال بسیاری روبه‌رو شد. پس از این نمایشگاه، برنامه برگزاری نمایشگاه آثار نصرالله کسرائیان بود که به دلیل عدم دریافت مجوز از وزارت ارشاد به تعویق افتاد.

 

یکی از واقعیت‌های جالبی که در طول فعالیت نگارخانه به وقوع پیوست، مربوط به نمایشگاه آثار پرستو فروهر بود. در روزی معین که قرار بود نمایشگاه نقاشی‌های او برگزار شود، لیلی گلستان تماسی از یک شخص ناشناس دریافت کرد که به او اعلام کرد نمایشگاه باید لغو شود. پس از توضیحات بیشتر، این شخص اعلام کرد که مشکلشان با لیلی نیست بلکه با آثار پرستو فروهر دارند. به ابتکار لیلی گلستان و با تأیید فروهر، ۳۵ قاب خالی بر روی دیوار نصب شد و لیست قیمت‌ها به‌طور عادی ارائه شد و تمامی تابلوها به فروش رسید.

 

نگارخانه گلستان هنوز هم فعال است و یکی از مراکز مهم هنری در ایران به حساب می‌آید.

 

آثار ترجمه شده

لیلی گلستان مترجم و نگارخانه‌دار ایرانی و عضو کانون نویسندگان ایران است.

 

بنیاد کاوه گلستان

بعد از فوت برادرش، لیلی به همراه دوستانش بنیاد کاوه گلستان را تأسیس کرد و دبیری این جشنواره‌ی هنری را بر عهده گرفت. همچنین در مجلات و روزنامه‌های مختلف مطالب منتشر کرد و به ترجمه‌ی آثار مختلف داستانی و غیرداستانی پرداخت. 

 

تأثیر لیلی گلستان

 لیلی گلستان یکی از برجسته‌ترین مترجمان ادبیات فارسی به زبان انگلیسی است

 

آثار لیلی گلستان 

او علاوه بر ترجمه‌‌ی آثار مختلف داستانی و غیرداستانی، تألیفات زیادی نیز از خود به جای گذاشته است.

 

ترجمه داستان

قصهٔ شماره ۳، اوژن یونسکو.

میرا، کریستوفر فرانک.

تیستوی سبز انگشتی، موریس دروئون.

مردی که همه چیز همه چیز همه چیز داشت، میگل آنخل آستوریاس.

بوی درخت گویاو، گابریل گارسیا مارکز.

مردی با کبوتر، رومن گاری.

قصه‌ها و افسانه‌ها، لئوناردو دا وینچی.

اوندین، ژان ژیرودو.

اگر شبی از شب‌های زمستان مسافری، ایتالو کالوینو.

بیگانه، آلبر کامو.

 

ترجمه غیر داستانی

بچه چطور به دنیا میاد، آندرو آندری و استیون شیپ.

زندگی، جنگ و دیگر هیچ، اوریانا فالاچی.

گزارش یک مرگ، گابریل گارسیا مارکز.

یونانیت، یانیس ریتسوس.

مصاحبه با مارسل دوشان، پیر کابان.

حکایت حال، مصاحبه با احمد محمود.

شش یادداشت برای هزارهٔ بعدی، ایتالو کالوینو.

دربارهٔ رنگ‌ها، ویتگنشتاین.

زندگی با پیکاسو، فرانسواز ژیلو.

زندگی در پیش رو، رومن گاری

پیکاسو، دیوید هاکنی.

مارک روتکو، شان سکالی.

وان گوگ، گوگن.

محاکمه سقراط، افلاطون، ویکتور کوزن (مترجم)، سیلون گویو (بازنویسی)

 

تألیف

قصهٔ عجیب اسپرماتو

دو نمایشنامه از چین قدیم

سهراب سپهری، شاعر-نقاش

کتابی دوجلدی دربارهٔ علی حاتمی و آثارش.

 

آثار موفق او در حوزه‌ی ترجمه 

لیلی گلستان به عنوان یکی از برجسته‌ترین مترجمان ادبیات فارسی به زبان انگلیسی، ترجمه‌های بسیار موفقی در این زمینه انجام داده است. برخی از آثار معروف و موفق او در حوزهٔ ترجمه عبارتند از:

 

کتاب قصه‌ها و افسانه‌ها

این کتاب اثری از لئوناردو داوینچی است که در سال 1972 منتشر شد. قصه‌ها و افسانه‌های این کتاب با همت نشر ثالث به چاپ رسیده و دارای داستان‌های کوتاهی است که مخاطبان را به سادگی جذب می‌کند. این داستان‌ها از نکات اخلاقی و پند و اندرزهای متعددی برخوردارند که با استفاده از مهارت‌های قصه‌گویی به زیبایی نقل شده‌اند.

 

کتاب اوندین

اوندین نمایشنامه‌ای از نگارش ژان ژیرودوی است که در سال 1938 منتشر شد. این نمایشنامه داستانی از دنیای پریان را به تصویر می‌کشد و در آن، شوالیه‌ای به نام هانس به درخواست نامزدش اوندین به مأموریتی می‌رود که...

 

کتاب مردی با کبوتر

این رمان اثری از رومن کاتسف معروف به رومن گاری است که به شیوه‌ی سوررئال خلق شده است. داستان زندگی مردی به نام جانی را روایت می‌کند که به عقاید سازمان ملل متحد اعتقاد دارد و...

 

کتاب یونانیت و آخرین قرن قبل از بشر

این مجموعه شعر اثر یانیس ریتسوس، شاعر یونانی قرن بیستم میلادی است. شعرهای این کتاب از دو دفتر نگاتیوهای سکوت و اپیتافیوس و دیگ دود زده گزینش و جمع‌آوری شده‌اند و...

 

کتاب بوی درخت گویاو

این کتاب مصاحبه‌ای جامع با گابریل گارسیا مارکز است که توسط پلینیو مندوزا نوشته شده است. در این مصاحبه، زندگی خصوصی و نگرش‌ها و تجارب مارکز بررسی می‌شود و...

 

کتاب گزارش یک مرگ

گزارش یک مرگ اثری از گابریل گارسیا مارکز است که داستانی جنایی را به تصویر می‌کشد. در این داستان، مردی به نام سانتیاگو ناصر به اتهام رابطه‌ی نامشروع به قتل می‌رسد و...

کتاب مردی که همه‌چیز همه‌چیز همه‌چیز داشت

 

این رمان از آخرین آثار میگل آنخل آستوریاس است که در سال 1973 منتشر شد. داستان زندگی مردی با قدرت خارق‌العاده را روایت می‌کند که...

 

لیلی گلستان، مترجم برجسته‌ی ایرانی، با انتخاب آثار مناسب و ترجمه‌ی شگفت‌انگیز خود، توانسته است محبوبیت خود را در زمینه‌ی ترجمه بیشتر کند. ترجمه‌های او، با نثری روان و جذاب، برای خوانندگان دلچسب و لذت‌بخش است.

 

 

سوالات متداول درباره لیلی گلستان

 

۱. لیلی گلستان چه زمینه‌هایی در هنر و ادبیات فعالیت داشت؟

لیلی گلستان در زمینه‌های مختلفی از جمله نویسندگی، ترجمه، طراحی پارچه، مدیریت تلویزیون، و تأسیس نگارخانه هنری فعالیت داشت.

 

۲. کدام آثار معروف از زحمات ترجمه‌ی لیلی گلستان است؟

او برجسته‌ترین ترجمه‌های خود را از آثاری همچون "زندگی، جنگ و دیگر هیچ" اثر اوریانا فالاچی ارائه داده است.

 

۳. چه کارهایی در حوزه هنر تجسمی انجام داد؟

لیلی گلستان نگارخانه‌ای به نام گلستان را تأسیس کرده و به نمایش آثار هنرمندان برجسته مانند سهراب سپهری و پرستو فروهر پرداخت.

 

۴. چگونه با موفقیت از مسئولیت مدیریت تلویزیون جدا شد؟

پس از هفت سال فعالیت در تلویزیون، لیلی گلستان تصمیم به ترک این حوزه گرفت و به فعالیت‌های نوشتاری و ترجمه مشغول شد.

 

۵. کدام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی از جمله انجام شده‌های او بود؟

لیلی گلستان علاوه بر فعالیت‌های هنری، در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز فعالیت‌های گسترده‌ای داشت و به تأسیس بنیادها و موسسات فرهنگی و هنری پرداخت.

 

بخش پایانی مقاله درباره ی لیلی گلستان

در این مقاله از بیتوته به زندگی و آثار لیلی گلستان پرداختیم. او یک شخصیت چند بعدی در عرصه‌های مختلف هنری و فرهنگی بوده و اثرات گرانقدری در ادبیات، هنر تجسمی و فعالیت‌های اجتماعی داشته است. از ترجمه‌ی آثار معروف تا تأسیس نگارخانه و فعالیت‌های تلویزیونی، او به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی ایران به یاد مانده است.

 

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------