آرايشگر شما مي تواند جانتان را نجات دهد! 

 

 

 

 

آرایشگر,آرایشگاه,آرایش موها,نکات آرایشگری,آرایشگر مشهور

 

 

 

 

 

 

دوست من، کانلي، مدتي بود با موهايش مشکل داشت. او آرايشگرش را به تازگي تغيير داده بود و نزد يک آرايشگر مشهور رفته بود که موهايش را کوتاه و رنگ کرده بود، ولي کانلي اين احساس را داشت که موهايش شکننده شده اند و اصلا حالت نمي گيرند؛ او براي حل اين مشکل به آرايشگر قديمي اش مراجعه کرد.

 

او مدتي با موهاي او کار کرده بود و به او گفته بود: «مشکل موهاي تو از برش موهايت و کار آرايشگر جديدت نيست، به نظرم موهايت شکننده شده اند و ريزش آن ها هم زياد است، اين چندوقت داروي خاصي مصرف نکردي؟» کانلي به من گفت: «تازه آن وقت بود که فهميدم مشکل موهايم به خاطر دارويي بود که به تازگي براي ميگرنم مصرف آن را شروع کرده بودم.

 

به پزشکم مراجعه کردم و او هم دارويم را عوض کرد و از آن موقع موهايم وضعيت بسيار بهتري پيدا کردند.» يک تبليغ قديمي در مورد رنگ موها بود که جمله آخر آن اين بود: «فقط آرايشگر شما مي داند.» اين جمله مي تواند در مورد مسئله سلامت شما هم صادق باشد. درواقع آرايشگر شما از نزديک کف سر، موهاي گردن و صورت شما را مي بيند. به گزارش برترين ها حالا نتايج تحقيقات دانشمندان هاروارد نشان داده که آرايشگرها مي توانند به ميزان زيادي به سلامت شما کمک کنند.

 

 

 

اولين زنگ خطرها را کشف مي کند

 

 

شايد هيچ کس به اندازه آرايشگرها از نزديک به کف سر و صورت شما نگاه نمي کنند. به گزارش برترين ها نتايج تحقيقات گروه پژوهش هاروارد، در بيش از 40 سالن آرايش و زيبايي نشان داد، بيشتر آرايشگران (69درصد آن ها) به ايجاد خال هاي جديد يا رشد و گسترش خال هاي قديمي در مشتريان خود توجه مي کنند و 63درصد آن ها اين موضوع را به مشتري خود گوشزد مي کنند و حتي 40درصد از آن ها در صورتي که مسئله را جدي ارزيابي کنند به مشتري خود تاکيد مي کنند که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند. جالب اين که 72درصد از اين آرايشگران متذکر شده اند که اگر خال يا ضايعه پوستي در يک مشتري خود ببينند حتما آن را در مراجعه بعدي مشتري معاينه خواهند کرد. در اين مطالعه مشخص شد65درصد از آرايشگران اطلاعات مربوط به سرطان هاي پوست، سروگردن را که توسط اداره بهداشت ملي کانادا تنظيم شده مطالعه کرده اند و 59درصد آن ها اطلاعات تکميلي را از طريق اينترنت يا کتاب هاي علمي به دست آورده اند.

 

 

27نفري که نجات پيدا کردند

 

 

در اين تحقيق 29درصد از آرايشگرها متذکر شدند که گردن تمام مراجعان خود را در زمان انجام کارهاي آرايش براي يافتن نشانه هاي بيماري هاي احتمالي جست و جو مي کنند و15درصد هم متذکر شدند که صورت تمام مراجعان خود را به دنبال يافتن علائم احتمالي بيماري بررسي مي کنند. به گزارش برترين ها در اين مطالعه حداقل 27مورد کشف شد که در آن ها يافته هاي آرايشگران در مورد وجود خال ها يا ضايعات مشکوک يا بيماري هاي پوست و مو، افراد را به نزد پزشکان متخصص کشانده و بيماري آن ها سريع تر کشف شده و درنتيجه احتمال درمان آن ها افزايش يافته بود. دکتر استيون راسل، پروفسور بيماري هاي سرطاني پوست در دانشگاه هاروارد و محقق ارشد اين تحقيق در يادداشت خود نوشته است: «قطعا شمار افرادي که توسط آرايشگران خود نجات يافته بودند بيش از اين 27 مورد است.»

 

 

چرا سرطان هاي سروگردن مهم هستند؟

 

 

اين نکته يادتان باشد که بيشتر از 80درصد سرطان هاي موسوم به سرطان اسکواموس سل (scc) و سرطان سلول هاي بازال (BCC) در سر، گردن و صورت اتفاق مي افتد. در مورد ملانوما سرطان ديگر پوست هم بايد گفت که اگرچه تنها 6درصد از اين نوع سرطان در سر، گردن و صورت اتفاق مي افتد، اما ميزان مرگبار بودن ملانوم هاي سروگردن 2 برابر جاهاي ديگر بدن است. در تمام اين موارد سرطان در مراحل اوليه قابل درمان است و مي توان از رشد آن جلوگيري کرد ولي در بسياري از موارد توجه نکردن به تغييرات خال ها و ضايعات پوستي و ايجاد اين تغييرات که گاهي ناشي از نديدن آن هاست، باعث پيشرفت شديد اين سرطان ها و درنتيجه سخت درمان شدن آن ها مي شود.

 

 

نکته هايي که شما و آرايشگرتان بايد بدانيد

 

 

يک آرايشگر بهتر است که معلومات کلي در مورد مسائل سلامت پوست و مو داشته باشد. اين نکته هايي است که بهتر است آرايشگر شما و خود شما بدانيد. مهم ترين نکته اين است که رشد يک خال جديد (با مختصات خاص) يا ايجاد تغيير در يک خال قديمي، مي تواند نشانگر سرطان پوست باشد. اين ها نکته هايي است که بايد به آن ها دقت کنيد:

 

 

تقارن نداشتن: اگر نصف يک خال با نصف ديگر آن متفاوت بود زنگ خطر به صدا درآمده است.

 

 

سطح: داشتن کناره هاي ناصاف و نامنظم يک نشانه خطر است.

 

 

رنگ: تغييررنگ يک خال يا داشتن چند رنگ در يک خال (مثلا قهوه اي، سياه، سفيد، يا حتي آبي) مي تواند نشانگر سرطاني بودن يک خال باشد.

 

 

سايز: اندازه خال ها بسيار مهم است. به طور معمول مي گويند خال هاي سرطاني بزرگ تر از پاک کن هاي ته مدادها هستند، اما خب نکته مهم اين است که خال هاي کوچک تر را هم نبايد از نظر دور داشت.

 

 

 همه بيماري هايي که آرايشگر مي تواند کشف کند

 

 

اما سرطان هاي پوست و مو تنها بيماري هايي نيستند که آرايشگر شما مي تواند آن ها را کشف کند. در مطلب زير موارد ديگري اشاره شده که آرايشگر تان مي تواند بيماري ها را در شما تشخيص دهد.

 

 

عفونت ها (به خصوص عفونت هاي قارچي) که مي تواند با ايجاد لکه هاي پررنگ يا کمرنگ، ريزش مو، ايجاد پوسته و خارش در کف سر يا ايجاد تغييرات رنگي در پوست صورت و گردن، مشخص شود. اين عفونت ها مي تواند باعث ايجاد طاسي منطقه اي يا کلي و ريزش موي ابرو و مژه ها شود.

 

طاسي منطقه اي (آلويس آره آتا) که عوامل متعددي دارد و يک آرايشگر مي تواند قبل از آن که خود فرد متوجه آن شود آن را کشف کند.

 

 نازک شدن مشهود و شکننده بودن موها مي تواند نشانه اي از مشکلات تيروئيد باشد. در اين موارد با درمان مشکل تيروئيد، مشکل موها حل مي شود.

 

ايجاد شوره در سر و موها مي تواند نشانه بيماري درماتيت سبوره ييک باشد که يک بيماري التهابي پوست است. آرايشگر شما مي تواند در همان مراحل اوليه متوجه اين حالت شود و حتي بسياري از موارد را با تجويز شامپو و صابون مناسب درمان کند.

منبع:مجله سيب سبز     

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------