بچه ها هم ضدآفتاب مي خواهند 

 

بچه ها هم ضدآفتاب مي خواهند

 

آفتاب‌سوختگي شديد در دوران کودکي ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را بعدها در طول زندگي افزايش دهد. مراقبت از کودکان در برابر تابش خورشيد و تشعشعات مضر آن براي والدين بسيار مهم است...

 

اين ‌کار هميشه آسان نيست زيرا کودکان در تابستان زمان زيادي را به ورزش‌ و فعاليت‌هاي خارج از منزل مي‌پردازند. حتي هواي ابري نيز مشکل‌زاست زيرا براساس تحقيقات دانشمندان آمريکايي، 60 تا 80 درصد از اشعه‌هاي خورشيد ممکن است از لايه‌هاي ابر نيز بگذرند و به بدن يک شناگر در عمق30 سانتي‌متري آب در استخر يا دريا برسند. تشعشعات مضر خورشيد از آب، برف، شن و ماسه سفيد نيز عبور مي‌کنند.

 

راه‌هايي براي کاهش خطر قرار گرفتن کودکان در معرض نور خورشيد وجود دارد:

 

1. در ساعت‌هايي از روز که تابش آفتاب شديدتر است کودکان را از تابش مستقيم نورخورشيد دور نگه داريم؛ مثلا بين ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر.

 

2. استفاده از حفاظ‌هاي فيزيکي ضدآفتاب مانند کلاه ضروري است. لبه کلاه از کودک در برابر تابش مستقيم نورآفتاب محافظت خواهد کرد. براي پيشگيري از آفتاب‌سوختگي، روي پوست دست‌ها، گردن، گوش‌ها و بيني کودک کرم‌هاي ضدآفتاب مخصوص کودکان بزنيد.

 

3. به کودک لباس مناسب بپوشانيد. اشعه‌هاي ماوراي‌بنفش مي‌توانند از لباس‌هاي نازک به‌خصوص اگر خيس هم باشند، عبور کنند، ولي پارچه‌هايي با بافتي ضخيم از کودک شما در برابر اين تابش‌ها بهتر محافظت مي‌کنند. پوشاندن سطح بدن کودک با لباس، بهترين نوع محافظت از پوست کودک است.

 

4. حتما با پزشک درباره انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب براي کودک خود و نوع پوست او مشورت کنيد، به‌خصوص در مورد کودکان زير2 سال. به تاريخ مصرف کرم و استاندارد بودن آن توجه کنيد. SPF اين کرم ضدآفتاب حداقل بايد 15 و مقاوم و عايق در برابر آب و ضدتعريق و شست?شو باشد. توصيه مي‌کنم حتي براي انتخاب ضد‌آفتاب خودتان هم با يک متخصص پوست مشورت کنيد.

 

قبل از استفاده از کرم ضدآفتاب روي پوست کودکان، حتما آن را روي قسمت کوچکي از پوستشان تست کنيد تا مطمئن شويد به آن حساسيت ندارند.

منبع:صدف نیوز

دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------